Cumhuriyete giden yolu açan gün! İşte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın hikayesi-haberi

Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolun evvel adımının atıldığı vakit “Atatürk’ü yâd Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanıyor. Aslında mayıs ayındaki gençlik etkinliklerinin geçmişi, Cumhuriyet öncesine dayanıyor. Kutlamaların o vakitki isimi “İdman Bayramı” olarak biliniyordu. Bu bayram 1916’da Selim Sırrı Tarcan’ın girişimiyle kutlanmaya başlanmıştı.

1926 YILINDA BAYRAM OLARAK KUTLANMAYA BAŞLANDI

19 Mayıs tarihinin bayram olarak kutlanması ise 1926 seneninde mahalli seviyede başladı. Atatürk’ün Samsun’a çıkıp ulusal Mücadele’yi başlatmasının onuruna, Samsun halkı tarafından 1926 senesi itibarıyla evvel etapta “Gazi Günü” olarak mahalli tek bayram bugünü olarak kutlandı. 19 mayıs dahada ardindan 1928’de evvel olarak Ankara’da, İstanbul, İzmir ve başka Anadolu şehirlerinde bayram olarak kutlanmaya başlandı. Cumhuriyeti, Türk gençliğine emanet eden Atatürk’ün doğum bugünü olarak da onay edilen 19 Mayıs günü, bu etkinliklerin birleştiği tarih oldu.

BİRÇOK İSİMLE ANILDI

Ancak kutlamaların isimi üzerindeki kararsızlık ani çok sene sürdü. “Atatürk Spor Günü, Atatürk Spor Merasimi, 19 Mayıs Şenlikleri, Atatürk Günü, İdman Bayramı, Atatürk Spor Bayramı, idman Bayramı, 19 Mayıs İdman Şenlikleri, idman Şenlikleri” benzeri isimlerle anılan bu bayram; 20 Haziran 1938 tarihinde ulusal bayram ve genel tatiller ile alakalı çıkarılan ek kanun ile “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak onay edildi.

19 Mayıs kutlamaları nihayet ismini Atatürk’ün doğumunun 100. seneninde aldı. O günden beri 19 Mayıs, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 19 MAYIS MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu kutsal bugünü yayımladığı tek mesajla kutladı. iletide şu ifadeler yer aldı:

“Aziz Milletim… hatri sayilir büyüklükte ve kuvvetli Türkiye’nin teminatı kıymetli gençler… 19 Mayıs 1919, Gazi Mustafa Kemal’in Türk milletinin bağımsızlık inancından aldığı güçle ulusal Mücadeleyi başlattığı tarihi tek gündür. Emperyalist, sömürgeci işgal kuvvetlerine karşı verdiğimiz mücadelede, milletimiz sarsılmaz tek kararlılıkla birlik ve beraberlik içinde tekrar ayağa kalkmak amaciyla öne atılmıştır. Türk milleti, İstiklal Mücadelesi süresince hiçbir millete kismet olmayan azim ve cesaretle göğsünü düşmana siper ederek vatanını, bayrağını savunmuş ve destansı tek yengi elde etmiştir. Gençlerimiz de ulusal Mücadeleden bugüne her dönemde gösterdikleri kahramanlık ve gayretle ülkemizin ümidi olduklarını alana koymuşlardır.

“GENÇLERİMİZ BU BAYRAĞI dahada İLERİYE TAŞIYACAK”

Bugün biz de insanı merkezine koyan bilim ve irfan medeniyetimizden aldığımız güç ve gençlerimizin verdiği enerji ile şanlı zaferlerimizi taçlandırmak, ülkemizi 2023 ve istikbal hedeflerine eriştirmek amaciyla var gücümüzle çalışıyoruz. İnanıyorum ki gençlerimiz vizyon, amaç ve değerlerimize sahip çıkarak devraldıkları bayrağı çok dahada ileri noktalara taşıyacak, ulusal ve beynelmilel alanlardaki başarılarıyla ülkemizi kuvvetli şekilde temsil etmeyi sürdüreceklerdir. bütün alanlarda kendisinin taktiğini ulusal ve türk mali imkanlarıyla sahada ve masada uygulayan, hedeflerine emin adımlarla ilerleyen tek memleket olarak gençlerimizin bu süreçteki katkıları ve başarılarıyla gurur duyuyor, onlara her daim güveniyoruz.

Gençlerimizin onlar amaciyla inşa ettiğimiz aydınlık Türkiye’de eğitimden istihdama, sanattan spora, bütün alanlarda sunduğumuz imkanları, verdiğimiz destekleri en iyi şekilde değerlendirmelerini bekliyoruz.

“GENÇLERİMİZE dahada ÇOK vesile çikarmaya ayni ritimde devam EDECEĞİZ”

Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, bölgesel ve küresel liderlik yolunda ilerledikçe, gençlerimize dahada çok fırsat çikarmaya ayni ritimde devam edeceğiz. bütün gençlerimizin Yalnızca kendisinin milletimiz amaciyla değil dünyanın dört tek yanındaki mazlumların ülkemize duyduğu güven ve beslediği umudun sorumluluğuyla çaba göstereceklerine inanıyorum.

Bu düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tekrar kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını saygıyla anıyorum.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir