Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu kısmi kapanma bugün başlıyor! İşte kalem kalem yeni tedbirler-haberi

Dün gerçekleştirilen bakanlar heyeti toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan tertemiz kararları açıkladı. Ramazan’da iki haftalık kısmi kapanma dönemine girildiğini duyuran Cumhurbaşkanı, seyre göre ayrı tek değerlendirmeye yapılabileceğini söyledi.

Konuşma sonrasında İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Kısmi Kapanma” konulu genelge gönderdi. Bakanlık, kısmi kapanma ile birlikte sokağa çıkma yasağı saatlerinde de gerçekleştirilen değişikliğin ve tertemiz kararların detaylarını açıkladı.

14 Nisan 2021 Çarşamba bugünü saat 19.00’dan bu yana memleket genelini kapsayacak tertemiz tedbirler şu şekilde sıralandı:

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI GENİŞLETİLDİ

Hafta içinde bulunan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 19.00-05.00 saatleri arasında; hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00’da başlayıp, Cumartesi ve sektör günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de bitirecek şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

TURİST DIŞINDAKİ YABANCILAR DA KISITLAMAYA UYMAK ZORUNDA

Öte istikametten yabancılara baz alinarak sokağa çıkma kısıtlamasına değin muafiyet Yalnızca turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa tek vakit amaciyla ülkemizde bulunan yabancıları kapsamayacak. İkamet izinliler, belli tek süre savunma statüsündekiler veyahut beynelmilel savunma müracaat ve durum sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar, sokağa çıkma kısıtlamalarına elbet olacak.

KISITLAMADA YÜRÜME MESAFESİNDE MARKET, MANAV VB. YERLERE GİDİLEBİLECEK

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve sektör günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında etkinlik gösterebilecek. 65 ıslak ve üzerinde ile 18 ıslak altında bulunanlar hariç, mecburi ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

PİDE VE EKMEK ÜRETİMİ İFTARDAN tek SAAT ÖNCE SONLANACAK

Ramazan ayı süresince iftar saati ve derhal döneminden evvel oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi emeliyle fırınlardaki hususi sipariş imalatı de dahil pide ve ekmek imalatı iftardan tek saat evvel sonlandırılacak ve iftar saatine civarindan Yalnızca satış yapılabilecek. İftardan ardindan fırınlarda üretim, satış ve başka hazırlık işlemlerine ayni ritimde devam edilebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla Yalnızca market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla yol aralarında netlikle satış yapılmayacak.

ZİNCİR MARKETLER 10.00’DA AÇILACAK

Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak amaciyla bütün işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTINA yol SINIRLAMASI

Hafta içi günlerde; 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 ıslak altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak. Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlarımız ile 18 ıslak altı gençler ve çocuklarımızın kent içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmalarına müsaade edilmeyecek. ulusal Eğitim Bakanlığınca surat yüze eğitimin devamına karar verilen derslik seviyeleri ile destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında eğitim gören 18 ıslak altı gençlerimiz, durumlarını belgelendirmeleri şartıyla toplu ulaşım araçlarından istifade edebilecek.

KISITLAMA GÜNLERİNDE ŞEHİRLER ARASI ÖZEL ARAÇLA SEYAHATE İZİN VERİLMEYECEK

Sokağa çıkma kısıtlaması tatbik edilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) mecburi haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirler arası seyahatlerine destur verilmeyecek.Herhangi tek mecburi vaziyeti var olmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması tatbik edilen süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ama toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile alakalı illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası yolcu edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

SEYAHATLERDE mecburi SAYILACAK DURUMLAR

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile derhal sevk var olan ve/veya dahada evvelce alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
  • Kendisi veyahut eşinin, vefat eden birinci derece yakınının veyahut kardeşinin cenazesine katılmak amaciyla veyahut cenaze atama işlemine refakat edecek var olan (en çok 8 kişi),
  • Bulunduğu şehre nihayet 5 vakit içinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek istek eden (5 vakit içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
  • ÖSYM tarafından duyuru edilen ve başka merkezi imtihanlara katılacaklar ve refakatçileri,
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
  • Özel veyahut kamudan günlü sözleşmeye çağrı yazısı olan,
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Belirtilen bu durumların varlığı seklinde toplu ulaşım araçlarıyla veyahut İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden veyahut Valilik/Kaymakamlıklara direk müracaat yoluyla yolcu İzin Kurullarından destur almak kaydıyla hususi araçlarıyla yolcu edebilecek.

RESTORAN VE KAFELER 16 MAYIS’A civarindan Yalnızca PAKER SERVİS YAPACAK

16 Mayıs 2021 sektör bugünü saat 24.00’e civarindan yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı benzeri yerler) işyerlerinin dahil veyahut dış alanlarında masada alıcı onay edemeyecek.Bu süre içinde yeme-içme yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, saat 19.00’dan sahur zamanına civarindan Yalnızca paket servis, Cumartesi ve sektör günleri ise erken 10.00’dan sahur zamanına civarindan Yalnızca paket servis şeklinde etkinlik gösterebilecek. Aynı şekilde online aş sipariş firmaları hafta içi ve hafta sonlarında saat 10.00’dan sahur zamanına civarindan evlere/adrese paket servis şeklinde satış yapabilecek.

RAMAZAN BAYRAM’ININ SONUNA civarindan KAPATILAN İŞLETMELER

Aşağıda anlatilan işyerlerinin faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe civarindan belli tek süre olarak ara verilecektir.

  • Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, zerafet merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları,
  • Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi benzeri yerler,
  • İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu benzeri yerler.

DÜĞÜNLER YASAKLANDI

17 Mayıs 2021 tarihine civarindan sivil cemiyet kuruluşları, halk müessesesi niteliğindeki iş kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel heyet dahil yapacakları geniş katılımlı her biçimde etkinliklerine destur verilmeyecek.Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine ayni ritimde devam edilmekle birlikte nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, 17 Mayıs 2021 tarihinden bu yana yapılabilecek. Bu süreye civarindan rastgele tek şekilde nişan, kına, tören, merasim, düğün yapılmasına müsaade edilmeyecek.

TOPLU TAŞIMAYA %50 SINIRI GETİRİLDİ

Toplu taşımada, oturma kapasitesi % 50 ile sınırlandırılacak. Minibüs/midibüsler ile yer kapasitelerinde rastgele tek seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler benzeri dahil hacim itibariyle fiziki ara kurallarının uygulanamayacağı kent içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyecek,

Bunların dışında var olan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve yer kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler benzeri ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki ara kaidelerine ters olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe genel hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.

Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve yer kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecek.

OTELLER Yalnızca KONAKLAYANLARA HİZMET SUNACAK

Turistik tesisler dahil bütün konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon vb.) içinde bulunan yeme-içme yerleri, Yalnızca konaklamalı müşterilerle sınırlı olmak ve aynı masada en çok iki kişiye servis açılmaması kaydıyla hizmet verebilecek.Konaklama tesislerinde netlikle toplu iftar organizasyonları yapılmayacak.Daha evvel sehirlere gönderilen genelgeler doğrultusunda konaklama tesislerinin denetimleri faal şekilde sürdürülecek, sahte rezervasyon başta olmak üzere her biçimde kötüye kullanımın önüne geçilecek.

KAMUDA ESNEK MESAİ DÜZENİNE GEÇİLDİ

Cumhurbaşkanlığının 2021/8 sayılı Genelgesi doğrultusunda halk kuruluş ve kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma benzeri esnek çalışma yöntemlerinden azami seviyede istifade edilecek. İdari destur kapsamındaki personele (hamile çalışanlar, süt desturu kullananlar, 10 ıslak ve altında çocuğu var olan kadın çalışanlar, Özürlü çalışanlar, 60 ıslak üzerindeki personel, kronik rahatsızlığı bulunanlar) kolaylık gösterilecek ve kamuda mesai saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerinin 10.00-16.00 olarak uygulanması sağlanacak. Çalışma koşulları, koşulları ve imkanları ahenk gösteren var olan hususi sektör firmalarında da esnek çalışma yöntemlerine geçilmesi teşvik edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir