Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına kulak veren genç, “Ürün vermez” denilen tarlaya mısır ekti! Şimdi 200 bin lira kazanç elde etmeyi amaçlıyor-haberi

Yıllardır akım ve inşaat işleriyle uğraşan 29 yaşında olan Ömer Katkay, bu işlerin yanı sıra tarım ile de uğraşmaya karar verdi. tarım ve Orman Bakanlığı’nın toy çiftçilere verdiği destekleri araştıran Katkay, tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden bilgi aldıktan ardindan silajlık mısır ekimi yapmaya karar verdi.

“BURADAN ÜRÜN ALAMAZSIN” SÖZLERİNE ALDIRIŞ ETMEDİ”

Bingöl toy karayolunun 9’uncu kilometresinde bulunan Çayağzı mevkiinde arazi kiralayarak ekim yapmaya karar veren genç, 30 senedir ekim yapılmayan 100 dönümlük araziyi mısır ekerek tekrar canlandırdı. tarım ve Orman İl Müdürlüğünden aldığı yüzde 50 hibe destekli tohumu tarlaya eken Katkay, “Ekemezsin, burada mahsul alamazsın” sözlerine karşın pes etmeyerek ekimi yaptı. Katkay, takriben üç aydır sulamasını itinayla yaptığı silajlık mısırların boyu iki metreye yaklaştı.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÇAĞRISINI DİNLEDİK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere tarım ve hayvancılık üstüne verdiği çağrıya uyduğunu belirten Katkay, tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yüzde 50 hibe ile aldığı tohumları 100 dönümlük alana ektiğini söyledi. Katkay, “13 yaşından beri ailemle birlikte inşaat ve akım işiyle uğraşmaktayım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere vurguladığı çağrıyı dinledik. toy girişimcilik üstüne tarım ve hayvancılıkta ne yapabiliriz düşüncesiyle, tarım ve Orman Bakanlığımızın hibe destekleriyle ilgilenmek emeliyle müdürlüğümüze başvuruda bulunduk. Bunun üstüne silajlık mısır ekiminin bizim arazilere ahenk gösteren olduğunu belirledik. tarım ve Orman Müdürlüğümüzden yüzde 50 hibe destekli silajlık mısır tohumu alımı yaptık” dedi.

“GAYET GÜZEL VERİM ALDIK”

Araziyi kiralarken “Ekemezsin, burada mahsul alamazsın” sözlerine de kulak asmadığını belirten Katkay, “Köyümüzde yıllardır ekilmeyen arazilerimiz vardı. Bunları değerlendirmek amaciyla 100 dönüm tek arazi kiraladık. Bu arazi kiralama esnasında, ‘Ekemezsin, burada mahsul alamazsın’ benzeri Bir takım söylemler oldu. Biz bunları elbet dikkate almadan bu işe girdik. Makine ve ekipmanımızı burada bulamadık, sıkıntısını yaşadık. Konya’dan buraya santrafiş sulama motoru getirdik. Burada traktörümüze bağlayarak 100 dönüm alan üzerinde silajlık mısır ekimimizi yaptık ve gayet iyi tek randiman de aldık” diye konuştu.

200 BİN LİRALIK KAZANÇ HEDEFİ VAR

Ekimi yaptığı mısırdan takriben 200 bin Lira kazanç ele geçirmeyi hedeflediğini ifade eden Katkay, “Hasat zamanına takriben 40 vakit benzeri tek vakit kaldı. Bu süre nihayetinde Allah kismet ederse 600 tona yakın tek silajlık mısır hedefimiz var. Bu 600 tonluk silajlık mısırdan 30-40 bin liralık tek masrafla 200 bin liraya yakın tek kazanç hedefimiz var” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Muhammet Ali Çiftçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.