Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO tepkisi-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar’da bulunan Hz. Ali Camii’nde kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazının derhal peşinden gazetecilerin gündeme ait suallerini yanıtladı.

Erdoğan bu akşam gerçekleştirilecek NATO Zirvesi konusunda, şu ifadeleri kullandı:

*Yapılmamış tek toplantıdan ne benzeri iletiler çıkacağını dile getirmek her halde doğru olmaz. Saat 17.00’de toplantımızı yapacağız. Bu toplantıda liderlerin kanaatlerini göreceğiz.

*Onların kanaatlerinin yanında bizim bugüne civarindan NATO’nun tavrıyla alakalı tavrımız çok net, açıktı. Sıradan tek kınama cümbüşüne dönmemeli.

*NATO’nun dahada kararlı tek adım atması gerekirdi. Bu mevzu hakkinda olarak Sayın genel Sekreter Stoltenberg ile yaptığımız net görüşmelerimiz var.

*Bu görüşmelerde de NATO’nun tavrı ile alakalı belirlediğimiz tavrımızı da onlara iletmiştik.

* Bugünkü toplantıda da bütün liderlerin duruşunu görerek biz de kendilerine duruşumuzu açıklayacağız

Erdoğan, Ukrayna’daki Türklerin tahliyesiyle ilgili, şu ifadeleri kullandı:

*Dışişleri Bakanlığımız izahı yaptı. neden büyükelçiliğimiz neden başkonsolosluğumuz her biçimde adımı atmaya hazır. sema taşımacılığı noktasında şu anda durum Bir hayli emniyetli değil.

*Onun amaciyla karadan emniyetli bölgelerden taşıma işlemlerini neden büyükelçiliğimiz, neden başkonsolosluklar muavin olmak suretiyle yapıyorlar ve bu konuyla alakali da oradaki vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin büyükelçilik ve başkonsolosluğa müracaat etmek suretiyle iletişimi kurmaları ile alakalı açıklamalarımızı yaptık.

AB’nin tutumuyla alakalı Sual üstüne ise Erdoğan, şu yanıtı verdi:

* Şu anda su ve batı bütün zihniyetler Ne yazık ki ciddi, kararlı tek duruş sergilemediler. Hepsi

*Ukrayna’ya bol bol nasihat çekiyor. Bu nasihatle tek yere varmak mümkün değil. Ne yaptınız, ne yapıyorsunuz, ne yapacaksınız? Attığınız tek adım var mı? bunun için baktığımız vakit atılan rastgele tek adım yok.

“BOL BOL NASİHAT“

*Bugünkü NATO zirvesini bu konuyla alakali ne benzeri adımlar atıyorsunuz veyahut atacağız bunu konuşacağız.

*Yoksa bol bol nasihat çekmek, bol bol kınamak bunun benzeri tek Sanki Karagöz-Hacivat cümbüşüne bu işi döndürmemek gerekir.

*Bu konuda da bugüne civarindan bol bol nasihat çeken batı, şu anda da Daha bu nasihatlerine ayni ritimde devam ediyor.

*Temenni ederim ki bugünkü NATO Zirvesi dahada kararlı tek duruş alana koymak suretiyle, çünkü su üyesi ülkelerin yaklasik olarak tamamına yakını NATO ülkesi ama Daha tek duruş, tek kararlılık alana konmayınca bu elbet Zelenski’nin de ifadesiyle ‘sadece bize nasihat veriyorlar, rastgele tek destek vermiyorlar’ dediği benzeri tek duruş alana koyuyor ki bu ne dostluğa ne dayanışmaya sığmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.