Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan döviz ve enflasyon açıklaması: Tek haneli rakamlara indirmekte kararlıyız-haberi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ grup toplantısında ekonomiye ait mühim açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Dövizdeki dalgalanma ahenk gösteren ücret temelli değil. nihayet vakitte tek miktar yükselen enflasyonu tekrar tek haneye indirmekte kararlıyız.” dedi. Faizleri tek haneli rakamlara indirmekte kararlı olduklarını belirten Erdoğan, “Bu rakamı çok dahada azaltacağız. bu konuyla alakali kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

ENFLASYON VE FAİZLER tek HANEYE İNECEK

“Son dönemde tek miktar artış gösteren enflasyonu tekrar tek haneye düşürmekte kararlıyız, bunu başaracağız. Bütçemizden nema ödemelerine ayrılan pay yüzde 43,2 iken bu oranı da geçen sene yüzde 11,1’e düşürdük. tek başka ifadeyle 2001 seneninde tek araya toplanan her 100 liralık verginin 87 lirası faize giderken 2020 seneninde bu rakam 16 liraya indi. İnşallah faizleri de tek haneli rakamlara indirerek, bu rakamı çok dahada azaltacağız. bu konuyla alakali kararlıyız. Faizleri de tek haneli rakamlara indirmekte kararlıyız.

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN 6 MİLYAR DOLAR FAZLASI VAR

Bankacılık sektörümüz büyüme ve kalkınmamızı destekleyen tek konumda bulunuyor. Bankacılık sektörümüz takipteki alacak oranı Şubat’ta yüzde dört seviyesindedir. Bankacılık piyasasinin döviz pozisyon açığı olmadığı gibi, takriben 6 milyar dolar fazlası mevcuttur. Küresel kıymet zincirlerine mühim ölçüde enterge olduk.

İHRACATTA TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI

Mart ayında ihracatta bütün zamanların rekorunu kırdık, evvel çeyrekte ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 82’ye ulaşarak cari açığımız azaltılmasında mühim katkıda bulundu.

Turizm sektörümüz umut veren tek rezervasyon talebiyle karşı karşıyadır, salgın tespit edecek seviyenin altına düştüğünde öncekinden çok dahada kuvvetli tek turizm sektörüne sahip olacağımız görülüyor.

EKONOMİ REFORM PAKETİ TAKVİME ahenk gösteren yasama GEÇİRİLECEK

Türkiye ekonomisi taşıdığı potansiyel ile dahada nice hatri sayilir büyüklükte muvaffakiyet hikayelerine imzasini atacaktır. Ekonomi reform paketi, bu muvaffakiyet hikayesini dahada yükseğe çıkaracak unsurlar içeriyor. Reformları açıkladığımız takvime ahenk gösteren şekilde yasama geçireceğiz.”

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir