Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Biden’a silah satışı tepkisi: Kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası kameraların karşısına geçti.

“KANLI ELLERİNİZLE TARİH YAZIYORSUNUZ”

Erdoğan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden‘ın İsrail‘e silah satışını onaylamasına “Kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz” sözleriyle kati reaksiyon gösterdi:

“Birilerinin ‘Filistin’den bize ne, Kudüs’ten bize ne’ benzeri nefret kokan yaklaşımlarına şahit oluyoruz. Mescid-i Aksa’nın evvel avlusunun isimi ’12 Bin Şamdanlı Avlu’ olarak geçer.

Biden’ın ağırbaşlı tek İsrail’e silah onayıyla alakalı imzasını gördük. 850 bin silah onayı… Lafa geldiğinde, silahsızlanmayı konuşuyor. Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Siz kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz. bu erken de tekrar anımsadıyorum 84 milyon olarak Kudüs nöbetimizi ayni ritimde devam ettiriyoruz, ayni ritimde devam ettireceğiz. Filistin toprakları kanla yıkanıyor, siz bunun için destek oluyorsunuz. Hiç durmayan bu zulüm Filistinlilerin ardı kesilmeyen göçleriyle süre gelmiştir. bazı Arap ülkeleri de probleme yanlış nazar açılarıyla yaklaştı.”

“İSMİNİ VERMEYECEĞİM BİR İSRAİL BAŞBAKANI…”

Filistin halkının sivil itaatsizlik eylemleriyle kendini, evini, vatanını savunma mücadelesinin hep yanında olduk, olmayı da sürdüreceğiz. Fanatik Yahudiler, 1995’teki barış görüşmeleri esnasında Filistinlilere ödün vermekle suçladıkları kendisinin Başbakanlarını öldürecek civarindan işi ileriye götürmüştür. tek Yahudi Başbakan, ismini vermeyeceğim bana öyle demişti, “Generalliğimde Filistinlileri öldürüyordum, bana en hatri sayilir büyüklükte zevki o veriyor” demişti. Bunu, o vakit Başbakandım ve şahsıma söylüyordu. Bunların cibiliyetinde bu var. Filistin halkına demokrasiyi, yasal dogruluk aramayı öneri edenler diplomaside Filistinlileri yalnız bırakmışlardır.

Hepsi pkk terör içinde yetişmişlerdir. Şu andaki o da aynı. İsrail’in 2008’den bu yana Gazze ve Filistin’e baz alinarak saldırıları beynelmilel alanda yeteri civarindan karşılığı bulamamıştır. Ülkemizden Filistin’e giden yardım organizasyonuna beynelmilel sularda saldırmıştır. Bunlar yavruları öldürecek civarindan katil. 5 yaşında olan yavruları, kadınları yerlerde süründürerek öldürecek civarindan katil, ihtiyar insanları öldürecek civarindan katil. Aynı suda Ne yazık ki beslenenler de bunları destekliyor.

“İSRAİL’İN KATLİAMLARI RAMAZAN BAYRAMI’NI BİZE ZEHİR ETTİ”

Amerika ve onu izleyen bazı ülkelerin 2017’nin nihayetinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını duyuru etmeleri bu katil devletin iştahını kabartmıştır. İsrail’in artık her Ramazan ayında tekrarlamayı alışkanlık haline getirdiği saldırganlık ve katliamları 2021 ayında özellikle bu Ramazan Bayramı’nı hepimize agu etmiştir.

İsrail’in bombalayarak, kurşunlayarak katlettiği yüzlerce suçsuz çocuk, sivil, evlerini yıktığı, taciz ederek göçe zorladığı on binlerce Filistinli aileyi görmezden gelenler Tel Aviv’e atılan füzeleri öne çıkarmışlardır. Kaç adet roket attılar? Siz orantısız güç kullanıyorsunuz. harp uçaklarıyla Gazze’ye bomba yağdırıyorsunuz. Gazze’nin harp uçakları var mı? Kiminle neyi aldatacaksınız. Ankara’dan bütün dünyaya seslenmek istiyorum; Filistinli çocukların bombalarla ölmesiyle ilgilenmeyenler, İsrailli çocukların roket seslerinden korkması karşısında dehşete kapılanlar. Şu vaziyete bak. oysa çocuklar öldürülürken değil uyutulurken Suskun kalınmalıdır.

“AVUSTURYA’YI TELİN EDİYORUM”

Trajediye arkasını dönen, açıkça destek olanlar yarın kendisinin başlarına istikbal felaketin tohumlarını ektiklerini unutmamalıdır. Avrupa’ya sesleniyorum; yeri geldiği vakit arkadaş olarak bize hitap edenlere sesleniyorum. Başbakanlık binasına İsrail bayrağı çeken Avusturya devletini telin ediyorum. bunun benzeri tek resmi makama tek pkk terör devletinin bayrağını çekmek, terörle izdüşümlü tek hayat yaşamak demektir. Avusturya devleti herhalde soykırıma elbet tuttukları Yahudilerin faturasını Müslümanlara ödetmeye çalışıyor.

İsrali’in Kudüs’te yaptıklarına destek verenler tarihe, insanlığa karşı işledikleri bu suçun karasıyla anılacaklardır. ülkemiz tıpkı Kıbrıs’ta olduğu benzeri Filistin topraklarında iki devletli adil çözümden yana olduğunu her fırsatta ifade etmektedir. Başkenti Kudüs olan, 1967 hudutları temelinde bağımsız Filistin devletinin kurulması amaciyla her platformda çaba göstermeyi sürdüreceğiz.

“KUDÜS İÇİN ‘KOMİSYON’ ÖNERİSİ”

Müslümanların, Yahudilerin ve Hristiyanların dayanilmaz dini sembollerini içerisinde barındıran Kudüs amaciyla herkesin fedakarlık yapması gerekiyor. Bir gün evvel sayın Papa ile yaptığımız ile telefon görüşmesinde bu hissiyatımı kendisiyle de paylaştım. Osmanlı döneminde bütün inanç mensuplarının ibadetlerini rahatça yapabilmelerine imkan veren uygulamadan ilham alarak şu önerisi yapıyoruz; Kudüs’ün üç dinin temsilcilerinden oluşan tek komisyon tarafından yönetilmesi suanki şartlarında en doğru ve tutarlı yollar olacaktır.  ters halde bu kadim şehirde kalıcı barışı sağlamak basit ve mümkün görülmüyor.

Dünya tarihi Kudüs’te ateşlenen bombaların yollar açtığı devasa çatışma, yıkım ve oluk oluk akan kanların örnekleriyle doludur. Bu tehdidin önüne geçmede en faal yolu Kudüs’ü öneri ettiğimiz şekilde tertemiz tek yönetim statüsüne kavuşturmalıdır.

Tüm beynelmilel kuruluşları tek vakit evvel harekete geçmeye çağırıyoruz. Perşembe bugünü BM genel Kurulu’nda mevzunun çözümüne baz alinarak kayda değe adım atılmasını temenni ediyorum. Bu toplantıyı önemsiyoruz. İsrail’in bombaları ve Mermileri altında öldürülen, hanelerinde atılan insanlara hiç değilse denizlerdeki balıklar, göklerdeki kuşlar, ormandaki ağaçlar civarindan hassaslik bekliyoruz.

İhtiyaç duyulacak her biçimde siyasi ve askeri desteği vereceğimizi buradan tek sefer dahada ifade ediyoruz. Bu millet de bu ümmet de bu insanlık da bizimdir. Medeniyetimizden ve ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz şekilde kendimiz ve kardeşlerimiz amaciyla en doğrusunu, en hayırlısını, en güzelini yapmayı sürdüreceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir