Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye Afganistan için 3 şart: Yerine getirilirse Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan‘daki Kabil Havaalanı’nın işletilmesi amaciyla Türkiye’nin şartlarını açıkladı. KKTC’de Lefkoşa’daki Daha Sultan Camii’nde kıldığı bayram namazı sonrası konuşan Erdoğan, “Şartlarımız sağlanabilirse, ülkemiz olarak Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nden istek edilen üç koşulu şu şekilde sıraladı:

  1. Diplomasi noktasında, diplomatik ilişkilerde bizim yanımızda yer alacak.
  2. Lojistik noktasında imkanlarını bizim amaciyla seferber edecek, hangi gücü varsa lojistik manada bunu Türkiyeye devredecek.
  3. Bir de mali ve yönetimsel noktada sıkıntılar olacak. Bu noktada İhtiyaç duyulan desteği Türkiye’ye verecek.

“TALİBAN İLE GÖRÜŞÜLECEK”

Bu şartların sağlanması vaziyetinde Kabil Havaalanının işletimini almayı düşündüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, nihayet vakitte Afganistan’daki ilerleyişini sürdüren Taliban ile görüşüleceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taliban’ın Bir takım rahatsızlıkları laf konusu. Taliban ile de Bir takım görüşmeleri yaparak, nasıl ki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Bir takım müzakereler yaptıysa, herhalde ülkemiz ile bu görüşmeleri çok dahada huzurlu yapması lazım. Türkiye, onun inancıyla alakalı zit tek yanı yok.” diye konuştu.

ÜLKEDE ŞİDDET OLAYLARI SÜRÜYOR

Öte istikametten Afganistan’da barış zamani belirsizliğini korurken, güvenlik güçleri ile Taliban arasındaki şiddetli çatışmalar ayni ritimde devam ediyor. Taliban, haziranın nihayet haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan hududundaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi. Özbekistan’a açılan en mühim ticaret güzergahı var olan Hayratan sınır Kapısı’nı iki istikametten kuşatan Taliban, güneybatıda Gazne vilayetine yoğunlaştı.

Afganistan’da ilerleyişine süre gelen Taliban, 8 Temmuz’da ülkenin İran hududundaki İslam kati duvar ve 14 Temmuz’da da Pakistan hududundaki Spin Boldak sınır kapılarını ele geçirmişti. Taliban; Badahşan, Tahar, Gazne, Herat, Kandahar ve Badgis vilayetlerinde şiddetli saldırılarla baskısını artırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir