Cumhurbaşkanı Erdoğan, MYK’da kurmaylarına talimatı verdi: Çıkın, 128 milyar doları anlatın-haberi

Önceki vakit AK Parti genel Merkezi’nde Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda, mahalli Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, uzunca vakittir üzerinde çalışılan mahalli yönetimler kanun taslağıyla alakalı tek sunum yaptı. Çalışma kapsamında 30 büyükşehir belediyesinin genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları pay oranı itibariyle sınıflandırıldığı ifade edilirken Kocaeli, İzmir, İstanbul, Ankara ve Erzurum belediyelerinin vergi geliri hissesi ortalamasının üzerinde kaldığı, art var olan 25 büyükşehir belediyesinin ise ortalamayı geçemediği tespit edildi.

Bu kapsamda AK Parti’nin büyükşehirler amaciyla tek “pay dengelemesine” gidilmesi istikametinde çalıştığı öğrenildi.

“BÜTÜNŞEHİR” FORMÜLÜ DEVREYE SOKULACAK

Milliyet’in haberien göre MYK’da Ayrı olarak büyükşehirlerde olduğu benzeri var olan 51 şehirde de kent ve Bir takım kaza belediyelerinin yaşadığı meseleler amaciyla kent ve kaza belediyelerine görev verilmesi konusu gündeme geldi. Bu kapsamda 30 büyükşehirde olduğu benzeri 51 şehirde de hizmetlerin dahada hızlı verilebilmesi amaciyla “bütünşehir” formülünün devreye sokulması görüşüldü.

Herhangi tek nedenle boşalan belediye meclis üyeliklerine seçilecek tertemiz üyelerin, tek evvelki meclis üyesiyle aynı partiden olmasını mecburi kılmayı düşünen AK Parti’nin, belediye başkanlarının çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olduktan ardindan da “yeşil pasaport” kullanabilmesine imkan tanınacağı tek farklık yapmayı da gündeminde tuttuğu belirtildi. ama yapılan mahalli yönetimler çalışmasının Daha Erdoğan’dan “geçer not” almadığı ve Erdoğan’ın kroki üzerinde çalışmaların ayni ritimde devam etmesini istediği öğrenildi.

“128 MİLYAR DOLAR OLAYINI VATANDAŞA ANLATIN”

Erdoğan’ın toplantıda, muhalefetin ortada Bankası rezervlerinden 128 milyar doların satıldığı ve nereye gittiğinin bilinmediği iddiasıyla alakalı halkoyu nezdinde “bilgilendirme” çalışması yapılması direktifi verdiği de kaydedildi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de bu erken köşesine Erdoğan’ın talimatını taşıdı. Selvi’nin köşe yazısının alakalı bölümü şöyle: “Erdoğan’ın bu konuyla alakali kendine var olan güveni tam diyorum ama o, bunun topluma doğru tek şekilde anlatılması gerektiğine inanıyor. O nedenle AK Parti MYK toplantısında, kurmaylarına, ‘Çıkın, anlatın, konuşun. Ne yapıldığını millete açıklama edin.’ talimatını veriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir