Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstiklal Marşı 84 milyonun ortak değeridir-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki Mehmet Akif Ersoy‘u yâd programında konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Mehmet Akif Ersoy, Gazi Mustafa Kemal tarafından ulusal mücadele vermeye katılmaya çağrılan evvel şairimizdir. Mehmet Akif’e ‘mahalle kahvesi hatibi’ diyerek tahkir edenler, Giderek unutulup giderken, milletimiz ulusal şairini baş tacı etmiş, vefatından ardindan da onu Her vakit hürmetle, minnetle hatırlamıştır.

“HİÇBİR vakit mevki VE MEVKİ PEŞİNDE KOŞMAMIŞTIR”

Mehmet Akif, 63 senelik ömründe, Katiyen mevki ve mevki peşinde koşmamıştır. Yalnızca rahmetle anılmayı murad etmiştir. ulusal şairimiz Suskun yaşamış, nihayet soluğunu de Suskunca vermiştir. Örnek hayatının yanında, arkada ulusal uzlasma metnimiz var olan İstiklal Marşı‘nı bırakmıştır. İstiklal Marşı tek tekkede yazılmıştır. İlk sefer de tek camide okunmuştur. İstiklal Marşı milletimizle birlikte bütün mazlumların özgürlük mücadelesine ilham kaynağı olmuştur.

“İSTİKLAL MARŞI 84 MİLYONUN müsterek DEĞERİDİR”

Bu vatanın ekmeğini yiyen, havasını soluyan, bu erken bu topraklar üzerinde özgürce yaşayan hiç kimsenin İstiklal Marşı ile meselesi olamaz. İstiklal Marşı, Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Arabıyla, Alevisi, Sünnisi, Lazıyla 84 milyonun müsterek değeri, müsterek paydasıdır.

“İSTİKLAL MARŞI müsterek ANDIMIZDIR”

Türkiye bizim müsterek çatımız, İstiklal Marşı müsterek andımızdır. ‘Türkiye’ müsterek paydasında kucaklaşmaktan, birbirimizi Allah rızası amaciyla sevmekten başka tek çaremiz yoktur. Farklılıklarımız millet olarak bizim zenginliğimizdir. Üzerinde durulması gereken, farklılıklarımızı kardeşliğimizin önüne geçirmemektir. Cumhurbaşkanı olarak 2021 İstiklal Marşı yılını bu bakımdan tarihi tek fırsata dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir