Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’deki değişimlerle hangi mesajları verdi? Kritik Kürt oyları hamlesi-haberi

İktidarda 19. yılını dolduran AK Parti, 7. alışılmış olan hatri sayilir büyüklükte Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Ankara’nın yoğun tek kar yağışına uyandığı kongre salonunun içi de dışı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kent kongrelerinde de sık sık övdüğü benzeri “lebalep” doldu. Türkiye’nin her yerinden otobüslerle taşınan partililerin kongreye katılımı sağlandı.

KONGRE ‘GÜVEN VE İSTİKRAR’ anne SLOGANIYLA YAPILDI

Bunun dışında, var ve Daha önceki parti yöneticileri, kaza başkanları, kurucular, çağrı edilen siyasi parti temsilcileri de kongre salonunda hazır bulundu. Kongrede, ara ara maske ve yasamsal mesafeye uyulması çağrısı yapıldı ama kalabalık ortamda bu Bir hayli de mümkün olmadı.

“Güven ve istikrar” anne sloganıyla yapılan kongre salonunda, “Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik”, “Cumhur İttifakı tek sehpa başı ittifakı değil, gönül mutabakatıdır” pankartları dikkat çekti.

LİSTEDE HER KESİME YER VERİLDİ

AK Parti’nin 7. alışılmış olan Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarının evvel senelerinde olduğu gibi, çok değişik kesimlerden, Hem de ara ara parti politikalarını tenkit eden isimlere listesinde yer verdi. AK Parti’nin giderek, seçilecek kisi tabanını daralttığı ve Daha önceki yollar arkadaşları ile yollarını ayırması ve ayrılanların da “muhalefet bloğunda” yer alması nedeniyle, Erdoğan’ın, partisini tek sonraki seçime taşıyacak kadroları belirlerken, geçmiş senelerdeki benzeri “kapsayıcı, kucaklayıcı, bütün kesimlere ileti verebileceği” tek kadro oluşturmayı seçenek ettiği yorumu yapılıyor.

PARTİLİLER KONGRE SONRASINI ‘İKİNCİ YENİ DÖNEM’ OLARAK ADLANDIRIYOR

Kongrede konuştuğumuz siyasetçiler, 7. alışılmış olan Kongre’yi “ikinci tertemiz dönemin başlangıcı” sözleriyle değerlendirirken, derhal her kesimi kucaklayan geniş tek kadroyla “ikinci 20 sene iktidar hedefi”ne vurgu yaptı. Erdoğan’ın tertemiz MKYK listesiyle, ulusalci devinim partisi ile ittifak ortaklığı vaktindeki söylemleri, HDP’ye baz alinarak dokunulmazlık tartışması ve kapatma davası hasebiyle “kaçabilecek” Kürt oylarının engellenmesi, tek istikametten da parti içinde uzunca müddettir tesirsiz var olan Daha önceki politikacilarin “muhalefet bloğuna kaymasının engellenmesi” hesabının yapıldığına dikkat çekiliyor. tertemiz MKYK’da bu yüzden Kürt siyasetçi ve Daha önceki parti yöneticisi milletvekili, kurucuları yer verildiği yorumu yapılıyor.

21 İSİM LİSTE DIŞI, 47 YENİ İSİM LİSTEDE

Kongrede yapılan tüzük farklığı ile AK Parti’nin 50 var olan MKYK aza sayısı 75’e, genel başkanvekilliği sayısı da 2’ye çıkarıldı. Erdoğan 21 ismi liste dışı bırakırken, tertemiz MKYK’ya aralarında Daha önceki başbakan Binali Yıldırım’ın da bulunduğu 47 tertemiz ad girdi. Erdoğan, bakanlar heyeti veyahut grup başkanlığı amaciyla isimi geçen Yıldırım ile grup başkanvekili Özlem Zengin’e parti idareninde görev vermeyi seçenek etti.

TBMM tasarı ve Bütçe Komisyonu Başkanı var olan Cevdet Yılmaz, genel reis Yardımcısı Mahir Ünal, Hazine ve Maliye Bakanı var olan Lütfi Elvan, Milletvekilleri Ahmet Aslan, Mustafa Ataş, Atila Kaya, Osman Nuri Gülaçar, Ahmet Tan liste dışında var olan isimler arasında yer aldı. MYK azaları Efkan Ala, Ali İhsan Yavuz, Fatih Şahin, Hamza Dağ, yasamsal Yazıcı, Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ömer Çelik’in de aralarında bulunduğu isimler ise yerini korudu.

PARTİ YÖNETİMİNDE DOĞU ANADOLU VE GÜNEYDOĞU AĞIRLIĞI ARTTI

MKYK’da Daha önceki milletvekili, parti yöneticisi, doğu ve Güneydoğulu siyasetçi ağırlığı arttı. Çözüm zamani sonrasında, AK Parti’nin Kürt sorununa ait politikalarına eleştirel yaklaşımları ile Bilinen Daha önceki Diyarbakır mebus Abdurrahman Kurt’un yanı sıra, Şanlıurfa mebus Mehmet Kasım Gülpınar, Daha önceki Gaziantep mebus Şamil Tayyar, MKYK’ya tertemiz giren isimler oldu. Daha önceki Mardin mebus Orhan Miroğlu da MKYK’daki yerini korudu.

Erdoğan’ın listesinde dikkat çeken tek başka ad ise partinin nihayet dönemdeki politikalarına ara ara eleştiriler yönelten ve partinin “muhalif sesi” olarak da nitelendirilen parti kurucularında Ayşe Böhürler oldu. İstanbul İl Başkanlığı’na tekrar aday gösterilmeyen Bayram Şenocak, Daha önceki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Daha önceki milletvekilleri Haluk İpek, yazi Külünk, Daha önceki hak Bakanı ve hali hazırda TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Anayasa Komisyonu Başkanı var olan Bekir Bozdağ da MKYK’nın tertemiz isimleri oldu.

ERMENİ VE ALEVİ TEMSİLCİLERİ DE LİSTEDE YER BULDU

Yeni MKYK’da Ermeni cemaatinden doktor Sevan Sıvacıoğlu, Alevi Dernekleri Federasyon sözcülüğü ve Erikli Baba Kültür Derneği Başkanlığı görevlerinde bulunan avukat yazi Tarhan da yer aldı. Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın kurucusu olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yönetim heyeti Üyesi Derya Yanık, 2006’da ülkemiz güzeli seçilen Seda Sarıbaş, İYİ Parti’den ayrılıp AK Parti’ye geçen Tuğba Varol Çokal da AK Parti’nin tertemiz MKYK üyesi oldu.

BBC
Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir