Çin’den Bakan Koca’yı ters köşe yapan sözler: Aşı tedarikinde yavaşlamanın nedeni siyasi değil-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı tedarikindeki gecikmenin sebebini siyasi nedenlere bağlamasına Çin Ankara Büyükelçiliği’nden itiraz geldi.

“TÜRKİYE’YE 26 MİLYON AŞI TESLİM ETTİK”

Aşı tedariki ile alakalı İzah yapan Çin’in Ankara Büyükelçiliği, 7 Mayıs tarihi itibarıyla Türkiye’ye 26 milyon doz Sinovac aşısı teslim ettiklerini belirtti.

“AŞI TESLİMATINDAKİ YAVAŞLAMA KASITLI DEĞİL”

YetkinReport’ta gazeteci, yazarı Murat Yetkin’in suallerini Cevaplayan Çin büyükelçilik kaynakları aşı teslimatında “yavaşlama” olduğunu onay ederken, yavaşlamanın maksatlı olmadığını, “siyasi tek nedene de dayanmadığını” söyledi.

“GECİKMENİN UYGUR TÜRKLERİYLE İLGİSİ YOK”

Çin Büyükelçilik kaynakları, aşı teslimatında yaşanan mevzunun Uygur Türkleriyle alakalı olup olmadığına ait olarak suallen soruya, “Hayır. Aşı teslimatının yavaşlamasıyla bu konunun, hiçbir siyasi konunun rastgele tek alakası yok. ülkemiz ile ilişkilerimizde siyasi tek mesele yok” Cevabını verdi.

TÜRKİYE, ÇİN’DEN EN ÇOK AŞI İTHAL EDEN ÜLKE

Kaynaklar, şimdiye dek teslim edilen 26 milyon doz aşının, Çin’in 100 milyon doz var olan toplaminda aşı ihracatının dörtte birinden fazlasını oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin, Çin’den aşı ithal eden ülkeler listesinde evvel sırada bulunduğunu belirten kaynak, “Çin’in aşılama oranı Türkiye’nin yarısı kadar” dedi.

BAKAN KOCA NE DEMİŞTİ?

Son bilim heyeti toplantısının derhal peşinden konuşan sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sinovac aşısının tedarikinde mesele olduğunu onay ederek “Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, Bir gün evvel Çin ile aramızdaki duygulu konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir