Çin aşısının tedarikinde sorun mu var? Bakan Koca’nın imalı sözleri dikkat çekti-haberi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim heyeti bu erken saat 16.30’da video konferans üzerinden toplandı. Toplantıda tam kapanma sürecindeki veriler, aşılama çalışmaları ve mutasyonlar ele alındı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İzah yaptı.

Bakan Koca’nın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Bilim heyetimiz Ramazan bayramı döneminden evvel nihayet toplantısını bu erken yaptı. Alınan önlem ve kısıtlamaların tesirini birlikte değerlendirdik. Kısıtlamalar özlediğimiz günlerin hasretini dahada çok hissettirse de terazinin başka ucundaki hastalığın yayılımı ve kayıplarımızı bariz şekilde azaltmaktadır. Bu balansı ama birlikte devinim ederek kurabiliriz.

“SABIRLA TEKRARLAYAN SALGINI KIRACAĞIZ”

Bugün fedakarlık göstererek ertelediğimiz günlerimiz bizim ve sevdiklerimizin hayatlarını savunmak amaciyla yapılmış yatırımlar. Kapanma-açılma arasındaki kısır daireyi kıracak var olan bizim irademizdir. Sabır ve sebat göstererek salgının tekrarlayan saldırganlığını kıracağız.

Uygulanan önlem ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında nihayet 15 gün içinde olay sayısında mühim derecede düşüş yaşadık. 10 vakit gecikmeli olarak bu düşüş direk hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandı. Şu günlerde ise ağır hasta kisi ve vefat sayılarında tedbirlerin tesirini göstereceğini öngörüyoruz. var gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini işaret ediyor.

“HASTALIĞIN VARYANTLARI ile alakalı KİMSE MUTABIK DEĞİL”

Mutasyonlar ile alakalı çok sayıda kayıt ve incelemeyi eş zamanlı olarak takip ediyoruz. Ortada tek hakikat var o da hastalığın varyantlarının tesiri ile alakalı kimse mutabık değil. Virüs eş nitelikleri göstererek dolaşımda kalmaya ayni ritimde devam ediyor. bu konuyla alakali aldığımız tedbirlerin cemiyet gündemini dahada çok meşgul etmesini gerektiren tek istikameti yok. Mutasyonlar ile alakalı ne iyimser olacak ne de Karamsarlığa neden olacak somut tek tespit Ne yazık ki yok.

“NÜFUSUMUZUN üç kati KADARLIK DOZ AŞI İÇİN ANLAŞMA İMZALANDI”

Hastalığın seyrini değiştirecek var olan aşılar ile alakalı de sizleri bilgilendirmek isterim. Her gelişmeyi vaktinde sizlerle paylaşmaya çaba ediyorum. bu konuyla alakali da gelişmeler oldukça bilgilendirmiştim. Şu anda ülkemiz 100 milyon doz sinovac ile, 90 milyon doz BioNTech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. takriben nüfusumuzun üç katı kadarlık doz aşı amaciyla anlaşmalar imzalanmıştır.

Usulsüz belge ele geçirme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı şuurlu olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı 100 milyon değil diyor. dahada evvel Çin ile yapılan anlaşmaları defaatle ve bütün detayları ile ifade ettim. Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın Yalnızca evvel bölümünü esas alarak tek karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplamda 100 milyon doza karşılık gelen tek anlaşma imzaladık.

“İLİŞKİLERİMİZİ BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, Bir gün evvel Çin ile aramızdaki duygulu konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin.

“SALDIRGANLIĞA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Karşı çıkacağım, eleştireceğim diye gerçekleri çarpıtmak kimseye yarar vermez. yalan dipsiz tek kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er veyahut geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne civarindan saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. bu erken ugras bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa Suskun kalacağımız mananına gelmez.

Akif’in dediği gibi, Yumuşak başlı isem, kim Diye konuştu yumuşak başlı koyunum? Kesilir belki, ama çekmeye gelmez boynum! Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir