Çiller’den bugüne kadar 39 askerimizin şehit olduğu Cougar helikopterlerini aldırdığı iddiasına yanıt-haberi

Bitlis Tatvan’da 11 askerin şehit olduğu helikopter kazasının derhal peşinden kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 1996’dan bu yana görevli var olan Cougar helikopterleri tekrar tartışılmaya başlandı.

Bugüne civarindan düşmesi neticesi 39 askerimize kabir var olan helikopterlerle alakalı ilgili en dikkat çeken çıkış çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Tuğgeneral Osman Aydoğan’dan geldi. Helikopterlerin Tansu Çiller döneminde su Gümrük Birliği’ne yaranmak amaciyla alındığını belirten Aydoğan, “Asker alınmasına netlikle karşıydı” ifadelerini kullandı.

Bu çıkış sonrası gözlerin çevrildiği Çiller, Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi’ye yaptığı izahta “Doğan Güreş Paşa, Genelkurmay Başkanı’ydı. müdafaa sanayisinde geniş araştırmalar yapılır, askerler TSK’nın ihtiyaçlarına göre bize tavsiyelerde bulunurdu. Coguar’ların alınmasını askerler önerdi. Onların önermediği tek şeyi almam mümkün mü? O helikopterlerde askerlerimiz taşınacak, onlar benim evlatlarım. Evlatlarıma zararli olacak tek şeyi benim almam mümkün mü? Askerler önerdi, aldık. Onların önermediği tek şeyi almak bana zul gelir” sözlerine yer verdi.

İşte Çiller’in mevzu hakkinda değerlendirmesi;

“Asker istek etti. bendeniz onu adina getirdim. Bana askerin önerdiği neyse yaptım. Terörle ugras Yalnızca içeride yapılmıyor. Dışarıda da yapılması gerekiyor. Asker içeride PKK ile ugras ederken bendeniz dış politikasını hazırladım. hükümet olarak terörle mücadelenin dış politikasını iyi hazırlamanız gerekir. bendeniz bunu iyi yaptım. bu erken de terörle ugras başarılı tek şekilde yürütüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne alınacak var olan helikopter işi teknik tek konuydu. bendeniz her vakit teknik konuları askere bıraktım. O dönemler istediğiniz her silahı alamadığınız dönemlerdi. Şimdi dahi Bir takım silahlar alınamıyor. Askerler talepte bulununca bendeniz siyaseten bu engelleri aşıp, askerin isteğini adina getirdim. Terörle ugras Yalnızca içeride değil, dışarıda da veriliyordu. bendeniz başbakan olarak dışarıdaki koşulları hazırladım. Ama bu tür teknik konuları askere bıraktım. Onlar seçtiler. bendeniz onların tekliflerini elekten eler benzeri eleyip, canı pahasına terörle ugras eden askerin istegini adina getirdim. Cougar’ları da asker istediği amaciyla aldım.”

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir