CHP’li Sarıbal: Çiftçi borçla üretiyor, bankalara borcu 171 milyar lira!  -haberi

CHP Bursa mebus Orhan Sarıbal, bu erken Meclis’te yaptığı medya açıklamasında pandemi ve Rusya-Ukrayna krizinde Türkiye’nin besin egemenliği ve güvenliğinin ‘pamuk ipliğine’ bağlı olduğuna dikkat çekti.

“NEREDEYSE BÜTÜN TARIMSAL ÜRÜNLERDE DIŞA BAĞIMLI HÂLE GELİNDİ”

Açıklanan tarım Ürünleri Üretici ücret Endeksi’ni (Tarım-ÜFE) değerlendiren Sarıbal, “Sadece tarımsal girdilerde değil, ‘paramız var ki ithal ediyoruz’ anlayışı ile üretmek adina dışarıdan ithal etme politikasının neticesi olarak bu erken memleket olarak derhal hemen bütün tarımsal ürünlerde dışa bağımlı vaziyete geldik” dedi.

“TÜİK AÇIKLAMASINA GÖRE TARIM-ÜFE’DE YENİ REKOR KIRILDI”

Üretici mahsul ücretinin artmasının besin enflasyonu olarak tüketiciye yansıyacağına dikkati çeken Sarıbal, ülkemiz İstatistik müessesesi (TÜİK) tarafından açıklanan, Tarım-ÜFE’de tertemiz tek rekor kırıldığını, yükselen girdi maliyetleri hasebiyle çiftçinin ürünleri zamlanmasına karşın çiftçiye faydasının olmadığını kaydetti.

“GIDA ENFLASYONU ARTACAK”

Gıda enflasyonun artacağını belirten CHP’li Sarıbal şöyle konuştu;

“TÜİK bilgilerine göre, üretici enflasyonu şubatta aylık yüzde 13,74, senelik yüzde 68,49 arttı. ocakta ayında senelik yüzde 52 çogalarak 11 senelik endeks tarihinin maksimum oranına ulaştı. Tarım-ÜFE, şubat ayında da rekor tazelemiş oldu. nihayet üç aydır tarım -ÜFE aylık ve senelik bazda rekorlar kırdı. Nisan 2020’den bu yana Tarım-ÜFE devamlı yükseliyor.

*Çiftçinin ürettiği ürünlerin ücreti artıyor ama girdi maliyetleri bundan çok dahada çok artıyor. o nedenle de çiftçi kazanç kazanamıyor. Bunun ispatı da yükselen çiftçi borçları. nihayet tek senede çiftçinin bankalar var olan borcu 171 milyar oldu. Çitçi bu erken ya zararına üretip borç yükü altında eziliyor veyahut imalatı bırakıyor.

*Bankalara var olan borç 171 milyar oldu. tarım – ÜFE rakamları çiftçinin imalat maliyetlerinin de arttığının tek göstergesi. Rençperin enflasyonu artıyorsa bu girdi maliyetlerinin arttığını, aynı zamanda besin fiyatlarının da artacağını göstermektedir. Başka bir deyişle vatandaşımız dahada da pahalı mahsul alacak demektir.”

“HAYVANCILIK CAN ÇEKİŞİYOR”

Açıklamasında hayvancılık piyasasinin yaşadığı sorunlara da değinen Sarıbal sözlerini şöyle tamamladı:

“1 litre ile 1,5 kilo yem alması koşul olan rençperlerin bu erken tek litre ile tek kilo yem dahi alamaz vaziyete geldi. Her ne civarindan Aralık ayında çiğ süt öneri alım fiyatında tek artışa gidilmesine karşın süt üreticileri derhal hemen tek senedir zarar ediyor. Ürettiği sütün maliyetini dahi karşılayamıyor. Ülke nüfusu artarken süt imalatı yerinde sayıyor. Zira süt üreticisi üretemiyor, tüketici de pahalı olduğu amaciyla alamıyor. ak parti idaresi o vaziyete getirdi ki hemide üretici hemide tüketici mağdur durumda”

Türkiye'nin tarımı çiftçiden küresel şirketlere geçiyor İlginizi Çekebilir Türkiye’nin tarımı çiftçiden küresel şirketlere geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.