CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından ortak açıklama: THK’daki uçakları aktif hale getirmeye hazırız-haberi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi harp çevrim içi toplantıyla orman yangınlarını değerlendirdi.

“THK İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK”

Belediye başkanları, toplantı nihayetinde müsterek medya bildirisine imzasini attı. 11 büyükşehir belediye başkanı, orman yangınlarıyla alakalı müsterek açıklamada, “Ülkemize hatri sayilir büyüklükte hizmetleri olmuş var olan bu kurumumuzdaki yangın söndürme uçaklarının bütün bakım ve işletme giderlerini, 11 büyükşehir belediye başkanı olarak karşılamaya hazır olduğumuzun altını çizeriz. görevli kurumlar tarafından destur verilmesi seklinde 11 Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar etkin vaziyete getirilecek var olan yangın söndürme uçaklarını gerektiği her vakit koordinasyon seklinde tarım ve Orman Bakanlığı’nın kullanımına sunacağımızı da beyan ederiz. THK ile iş birliği yapılarak, elindeki envanterin belediyelerimiz tarafından kullanımı da devamlı vaziyete getirilecektir” denildi.

“İMAR GİRİŞİMLERİ ENGELLENECEK”

“‘Sen yaptın, bendeniz yaptım’ kavgasına girmeden, toplumumuzun her tek ferdini derinden üzen yangınlarla mücadelede, siyasi saiklerle yapılan ayrımcılıkların tek vakit evvel ortadan kaldırılması gerekmektedir” denilen açıklamada, “Yanan alanlara baz alinarak dahada evvel örnekleri olduğu gibi, yapılacak bütün bayındır girişimlerinden kamuoyunu haberdar edecek ve bu istikamette atılacak adımların haklar yoluyla engellemesi amaciyla mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadesi yer aldı.

“BİLİM heyeti OLUŞTURULACAK”

Alanında şuurlu kişilerin bulunduğu ‘Bilim Kurulu’ oluşturacağı anlatilan açıklamada, “11 büyükşehir belediye başkanı olarak milletimiz yerine takipçisi olacağımız tek beklentimiz dahada var. hatri sayilir büyüklükte miktarda orman alanlarımızı kaybettiğimiz yangınlarla mücadelede, mesuliyet sahibi kişi ve müesseselerin rastgele tek ihmalinin olup olmadığının sıhhatli tek şekilde tespiti gerekmektedir. Bu vesile ile ülkemizde derin tek acıya neden var olan bu yangınlarla alakalı tek tahkikat açılmasını ve sonucunun kamuoyuna şeffaf tek şekilde açıklama etmesini istek ediyoruz” denildi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.