CHP’den tam kapanma kararına tepki: İyi de ne yiyecek ne içecek bu insanlar?-haberi

Artan koronavirüs vakalarına karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan Perşembe bugünü saat 19:00’dan 17 Mayıs Pazartesi bugünü erken saat 5:00’e civarindan tam kapanma dönemine geçileceğini açıkladı. Bu kararın derhal peşinden CHP‘li milletvekilleri yasamsal medya üzerinden eleştiride bulundu.

CHP İstanbul mebus Yunus Emre, “Tam kapanmanın gerekliliğini tartışmıyoruz ama yurttaş ne yiyecek ne içecek, elektrik-doğalgaz faturalarını nasıl ödeyecek? Esnafımız kirasını, vergisini, BAĞKUR primini nasıl, neyle ödeyecek? her biri sizler benzeri beş yerden aylık almıyor efendiler!” ifadelerini kullandı.

“TEK BİR VATANDAŞ BİLE MAĞDUR EDİLMEMELİDİR”

CHP Muğla mebus Süleyman Girgin de “İşsizler amaciyla hakikat tedbirler alındı mı? Esnafın, ihtiyacı var olan vatandaşın kirası, faturaları hükümet tarafından karşılanacak mı? Bu süreçte tek bir yurttaş dahi mağdur edilmemelidir. Umarım; tam kapanma önü arkası düşünülerek alınmış tek karardır” diyerek tam kapanma kararına reaksiyon gösterdi.

“TAM KAPANMA EKSİK BİR KARARDIR”

CHP İstanbul mebus Ali Şeker, “Pandeminin başından bu yana yasamsal ve ahenk gösteren ücret desteğin sağlanacağı tek tam kapanma çağrısında bulunduk. bilim insanlarının, uzmanların, iş örgütlerinin ve bizim çağrılarımıza kulak tıkayan iktidar nihayet tam kapanma kararı aldı” diyerek şu sözlerle tam kapanmaya reaksiyon gösterdi:

“18 hergün tam kapanma kararı geç kalınmış olsa da müspet tek karardır. ama aynı zamanda yoksun tek karardır. İktidar patates soğana, tek liralık ekmeğe muhtaç ettiği insanları şimdi de tam açlığa terk edemez. ahenk gösteren ücret destek verilmezse hergün yevmiyeli çalışanlar başta olmak üzere kapanma kararından etkilenecek çalışanlar ve işsizler açlığa, işletmeler iflasa sürüklenecektir. İhtiyaç duyulan tedbirler alınmalıdır. Bu önlemleri almak devletin asli görevidir. Vatandaşlarına destek amaciyla kaynak bulamayan ama akım şirketlerine desteği acele gündemine alan, maliyeti milyonlarca insanın sırtına yükleyen iktidara, işletmelere kira desteği verilmesi kanun teklifimizin 17 Şubat’tan bu yana komisyonda beklediğini tek sefer dahada hatırlatıyorum. 18 hergün tam kapanmadan menfi etkilenecek vatandaşlarımıza ahenk gösteren ücret destek verilmeli; elektrik, su, doğalgaz, web faturaları kapanma süresince hükümet tarafından karşılanmalıdır.”

“AYLARDIR EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYEN EMEKÇİYE DESTEK VERİLMESİ ŞART”

CHP İzmir mebus Kani Beko yasamsal medya hesabından “Hiç tek sosyal, ahenk gösteren ücret destek tedbiri olmadan tam kapanma kararı alınmamalıydı. Aylardır evine ekmek götüremeyen emekçiye, minik esnafa, seyyar satıcılara, müzisyenlere, bütün düzensiz ve bugünü birlik işlerde çalışanlara destek verilmesi şart” diyerek reaksiyonunu dile getirdi.

“NE YİYECEK, NE İÇECEK BU İNSANLAR”

CHP Trabzon mebus Ahmet Kaya, “Tam kapanma iyi de ne yiyecek ne içecek bu insanlar? Kiralar, faturalar, vergiler ne olacak? Esnafımıza, hergün kazanarak geçimini sağlayan vatandaşlarımıza yasamsal devletin gereği var olan yardımlar yapılacak mı? hükümet babadır, bugünler amaciyla vardır ve dertlere deva olmalıdır!” ifadelerini kullandı.

TAHSİN TARHAN’DAN ELEŞTİRİ

CHP Kocaeli mebus Tahsin Tarhan, “Esnafın, emekçinin, sağlıkçının, öğretmenin, gençlerimizin ve 65 ıslak üstü büyüklerimizin gözünün dahil kismina baka baka dalga geçer benzeri lebalep kongreler yaptınız. sıhhati politika uğruna yok saydınız. Şimdi utanmadan yurttaşı tam açlığa cezali ediyorsunuz!” sözleriyle tam kapanma kararına karşın halka destek paketinin açıklanmamasını eleştirdi.

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir