CHP, Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervi hakkında Meclis’te genel görüşme açılmasını istedi-haberi

CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel’in imzasını taşıyan genel müzakere önergesi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Önergenin gerekçesinde, 2017 nihayetinde 35 milyar, 2018 nihayetinde 28 milyar, 2019 nihayetinde ise 19 milyar dolar döviz fazlası bulunan ortada Bankası’nın, bu erken itibarıyla 60 milyar dolarlık döviz açığının bulunduğu belirtildi.

“BU PARANIN NEREYE GİTTİĞİNİ SORMAK YURTTAŞLIK GÖREVİDİR”

Reeskont kredisi, borçlanma ve benzeyen yollarla gelen döviz ve altınlarla, Bilinen yollardan çıkan döviz karşılaştırıldığında “128 milyar dolarlık açıklanamayan tek kaybın alana çıktığı” ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

“Bu paranın nereye gittiğini sormak tek yurttaşlık görevidir. Aylardır konuşulmasına ve sorulmasına, evvelki ortada Bankası Başkanı’nın da ‘128 milyar doların nereye satıldığını araştırmak istediği’ amaciyla görevden alındığına ait yalanlanmayan haberlere rağmen, ortada Bankası’nın bu mevzu hakkinda olarak aylardır resmi tek İzah yapmamış olması manidardır. cumhuriyet milletçe partisi örgütlerinin, çeşitli kent ve ilçelerde bilboardlara astığı ‘128 milyar dolar nerede?’ pankartları amaciyla ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ edildiği gerekçesiyle cumhuriyet savcılıkları tarafından resen soruşturmalar açılmaktadır. tek siyasi partinin, ülkenin kaynaklarının nerelere harcandığını sorması, anayasal hakkı olduğu benzeri bu suallere da bugünkü sistemde yürütmenin başı olması hasebiyle Cumhurbaşkanının cevap vermesi gerekir.”

GENEL GÖRÜŞME AÇILMASI İSTENDİ

Önergede, mevzubahis tutarın hangi yöntemlerle kime satıldığı, döviz rezervlerinin tüketilmesinin yollar açtığı meseleler ve sorumluların belirlenmesi ile “128 milyar dolar nerede?” Sualinin bulunduğu afişlerin kaldırılmasının değerlendirilmesi amaciyla TBMM’de genel müzakere açılması istendi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Seval ocakta Adıyaman

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir