Caz sanatçısı Ahmet Muvaffak Falay hayatını kaybetti-haberi

Türkiye’de Mafi, Avrupa ve ABD’de Maffy olarak adlandırılan caz sanatçısı Ahmet Muvaffak Falay, bu erken 92 yaşında hayatını kaybetti.

Falay, 6 aydır beyninde çıkan ur sebebinden İstanbul’da tek tıp merkezinde rehabilitasyon görüyordu.

İstanbul’dan yarın erken saatlerinde Kuşadası’na getirilecek var olan Falay’ın vefatı sevenlerini kanun boğdu.

1930 seneninde Kuşadası’nda doğan Falay, 1942 seneninde aynı kazada başladığı müzik hayatında ‘Maffy Falay’ isimiyle ünlendi.

Ankara Konservatuarı’nda 7 sene trompet ve piyano üstüne çalıştı.

1950’li senelerde vatan dışında çalışmalar yapmaya başlayan ve 1964’te İsveç’e yerleşen Falay, 70’lerden bu yana İsveç’in ve dünyanın meşhur caz plak şirketlerinden albümler yayınlamaya başladı.

1960 seneninde Almanya Köln’deki Kurt Edelhagen’in Radyo Orkestrası’na katılan trompet sanatçısı, dünyaca meşhur Kenny Clarke-Francy Boland ekibiyle de çaldı.

“MILES DAVIS AYARINDA BİR TROMPETÇİ”

1970 seneninde Dizzy Gillespie Reunion Orchestra’ya katıldı. Dünyaca meşhur cazcı Dizzy Gillespie’nin, Down Beat isimli mecmuada yayımlanan yazısında, 1956’da Ankara’da dinlediği Muvaffak Falay’ı caz dünyasının meşhur trompetçileri Miles Davis ve Roy Eldridge ile kıyaslanabilecek tek trompetçi olarak değerlendirmesi hatri sayilir büyüklükte aksiseda yaratmıştı.

Falay’a 2005 seneninde İstanbul Kültür zanaat Vakfı İKSV tarafından ‘Yaşam Boyu muvaffakiyet Ödülü’ verilmiş, Ayrı olarak 2011 seneninde doğduğu Kuşadası’na sanatçının tek heykeli dikilmişti. (İHA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.