Bursa’nın corona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti-haberi

Bursa İl sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa’daki iki senelik pandemi sürecini değerlendirdi.

“HEMEN derhal PANDEMİ ÖNCESİ vaziyete YAKLAŞTIK”

Milyonlarca corona testi, surat binlerce müspet olay ve onların temaslı oldukları kişilerin sağlıklarına kavuşmaları amaciyla bütün sağlıkçıların canla başla çalıştığını belirten Yavuzyılmaz, şunları söyledi:

“Salgın başladığından bu yana iki senesi geçti. bendeniz bunun 1,5 seneden fazlasını Bursa’da yaşadım, dahada evvel başka tek şehirde görevimiz vardı. Bugüne civarindan alınan tedbirler, tatbik edilen yöntemler, aşılama süreciyle belli noktaya geldik. Umarım bundan ardindan tekrar tek yükselme yaşamayız. yaklasik olarak pandemi öncesi vaziyete yaklaştık diyebiliriz. Bunun Bir hayli nedeni var yurttaslar bilinçlenmesi var.

Alınan tedbirler, yapılan savunucu hizmetler ve bunun başında aşı geliyor. Biz Bursa’da dört milyon doz aşı yaptık. Bu iyi tek sayı. Bursa’nın üç milyon 100 bin civarindan kayıtlı nüfusu var. elbet bu sayıda belli tek ıslak grubu da 12 ıslak altında. 12 ile 18 ıslak arasındaki süreçte de ailelerin tercihi ile aşı yapıyoruz. 18 ıslak üzerinde kişilerin kendisinin tercihleri ile aşılama yapıyoruz. Bu sayıya baktığımızda Bursa’nın dört milyon aşı demek amaç nüfusun asgari iki kez aşılanması demek oluyor. takriben 700-800 bin civarında 18 ıslak altı nüfus vardır.”

“GÜNLÜK 7 BİNE YAKIN VAKAMIZ OLDUĞU GÜNLER OLDU”

Zor günler geçirildiğini, sağlık camiasının iki senede hatri sayilir büyüklükte fedakarlık gösterdiğini ifade eden Yavuzyılmaz, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Huzurevlerimizde, bakım evlerinde, normal vatandaşlarımıza da aynı yolları uyguladık. Çocuk ve gençlere de aynı yolları uyguladık. bendeniz Bursa özelinde söylüyorum. hergün 7 bine yakın vakamız olduğu günler oldu. Bunun takriben yüzde 10’u yatış gerektiren hastalardı. Bu da 700 eder. Bu sayının yüzde 2’si kadarı da yoğun bakım ihtiyacı hissetti. Bu da 140 kişi eder.

Hastaneler açısından basit ve yönetilebilir sayılar değil. Biz hiçbir hastamızı Bursa’dan başka tek şehre yer yokluğundan veyahut ileri rehabilitasyon emeliyle göndermedik. Gönderdiğimiz belki 50-100 hasta kisi olmuştur, bunların da gerekçeleri ailelerin başka şehirlerde yaşamasıdır. Hiçbir hastayı biz burada rehabilitasyon edemiyoruz gerekçesi ile başka şehre göndermedik.”

“4 BİN GİBİ SAYILARDAN 150’YE İNDİK”

Bazı dönemlerde hastanelerde covid-19 hasebiyle üç bin 500- dört bin kişinin yattığı asama olduğunu söyleyen Yavuzyılmaz, “700-800 hastamızın Yalnızca covid hasebiyle yoğun bakımda yattığı dönemler oldu. Bunun yanında trafik kazaları, kalp krizleri, felçler, yoğun bakım ihtiyacı duyan ameliyatlar durmadı. Bunları tekrar ayni ritimde devam ettirdik. Bizim Yalnızca covid sebebinden 700’e yakın yoğun bakım üç bin 500 civarindan da yatan hasta kisi yükü geldi. Yalnızca Bursa özelinde. Ama alnımızın akı ile bu zamani yürüttük. Şu vakit bütün hastaneler amaciyla söylüyorum. toplaminda 150 civarindan covid nedeni ile yatan hasta kisi var. Bunların 50 tanesi yoğun bakımda diğerleri servisler de yatmaktadır. üç bin 500 normal yatak, 700 yoğun bakım toplaminda dört bin 200 benzeri sayılardan 150’ye indik” ifadelerini kullandı.

“TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ” 

“Şu vakit bizim sağlık yükümüzde çok hatri sayilir büyüklükte tek hafifleme olmadı. Çünkü, bugüne civarindan ertelediğimiz, pandemi gerekçesi ile acile olmayan sağlık sorunlarını şimdi halletmeye çalışıyoruz. Şu vakit merkezde doluluklarımız çok ağırbaşlı oranda yüksek. Hiçbir yoğun bakım veyahut yatış bekleyen hastamız yok” diyerek sözlerini sürdüren Yavuzyılmaz, “Hastaneler boşaldı diyemeyiz. başka nedenlerle hastanelerimize müracaatlar ayni ritimde devam ediyor. sağlık çalışanlarına, en tepeden asagi kademede görevli var olan arkadaşlarıma hepsine şükran borçluyum. ağırbaşlı tek özveri ile çalıştılar. Şunu çok net gördük, hastanedeki işi bitmemişse, ‘Benim mesaim bitti’ diyerek nöbet yerini kimse terk etmedi. Ne vakit şartlar olgunlaştıysa, mesaisini bitirdi. Bu söylediklerimin içinde bütün hastanelerde görevli var olan sağlıkçıları kapsayarak söylüyorum. Bu ekip işidir. Sizin oksijen sisteminizde tek sorun, tıkanıklık varsa, teknisyen oraya müdahale edemezse isterseniz 20 hekim, 500 hemşire olsun ama teknisyen o meselesi çözemiyorsa, işler aksamış demektir. Bu camianın tepeden tırnağa herkese şükran borçluyuz” şeklinde konuştu.

4 MİLYON TEST, 732 BİN HASTA 

Bursa’da takriben dört milyon civarindan test yaptıklarını bu testlerin yaklasik olarak 5’te biri müspet çıktığını altını çizen Bursa İl sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Tabi burada mükerrer olanlar da var. Başka bir deyişle iyileştim mi diye test yaptıran da oldu. takriben 732 bin kişi müspet hastamız oldu. Çeşitli dönemlerde bunlardan yüzde 10 kadarı hastanelerde yatarak rehabilitasyon gördü. üç bin 500 civarindan çıkan sayılar oldu ama ara ara dönemlerde farklılıklar oluştu” dedi.

Bursa İl sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz

1 MİLYON 800 BİN KİŞİYE FİLYASYON HİZMETİ 

Sadece 730 bin hastayla değil, temaslı olduklarıyla da ilgilendiklerini belirten Yavuzyılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Biz Yalnızca hastaları değil, onların temas oldukları kişiyi de takip ettik. Bunlar filyasyon ekipleriyle yapıldı. takriben tek milyon 800 bin kişi filyasyon hizmeti verildi. Hastaların takriben üç katına yakın tek temaslı profilimiz vardı. Değişmekle birlikte en yoğun olduğumuz asama 750 ekiple birlikte 750 ekip diyorum burada tek şoför iki de sağlıkçı arkadaş bulunuyor. tek ekip üç kişiden oluşuyor. iki bin 250 kişi sahada görev yaptı. Bunu erken 8’den gece 12’ye kadar, Bir takım gruplar da gece 12’den ardindan hazırlık mertebesini sabaha civarindan sürdürdüler. erken gelen ekiplere gidecekleri adresleri ve donanımlarını hazırlıklarını yaptı.

24 saat asalına göre arkadaşlarımız görev yaptılar. Hastalarımızı hanelerinde görüp ilaç vermemiz gerekiyorsa ilaç, test almamız gerekiyorsa testlerini aldık ve bilgilendirmeler yaptık. Aynı anda 750 ekip değil, iki vardiya oldukları amaciyla bu şekilde zamani götürmeye çalıştık. Bunun lojistik çok önemliydi. Başta Valimiz Yakup Canbolat olmak üzere onun da katkılarıyla iş dünyasından talepler oldu. İş dünyasındaki yurttaslar bize araç, şoför destekleri oldu. Bunlar yapılırken, rutin işlerimizde ayni ritimde devam etmesi gerekiyor. İçilen suyun denetimi yapılmak zorunda.

Doğan çocukların aşılarını uygulamak zorundasınız. tekrar rutin hasta kisi olup sizden hizmet bekleyenlerininkini uygulamak zorundasınız. bu sebeple mahalli idarelerin ağırbaşlı destekleri oldu. her biri seferberlik hissi içinde bu işler yürütüldü. Biz üçüncü ramazanı yaşıyoruz. Çevremizde bize aş dağıtımından tutun başka ihtiyaçların karşılanması noktasında çok destekler gördük.”

4 BİN 985 KİŞİ VEFAT ETTİ 

Bursa’da dört bin 985 kişinin virüsten dolayı vefat ettiğini belirten Yavuzyılmaz, “Türkiye ortalaması ile yaklasik olarak paralel gitti. Şöyle tek farklılık var. Bu vefatların yaşla dolaysiz ilişkisi var. 65 ıslak üstü insanların ek problemleri dahada fazla. bunun için bağlı olarak da vefatlar arttı. mesele benim Daha önceki görev yaptığım yer Balıkesir’de ihtiyar nispet yüzde 18’di. Ama Bursa’da yüzde 9. Dolayısıyla hasta kisi olana karşı vefat oranı o şehirde dahada çok görünüyor. Nüfus ve yaşlılık ile doğru orantılı tek sayıdır. Nüfus piramidini göz ardı ederek bu sayıları değerlendirmek gerekiyor. Nüfusu ihtiyar var olan şehirlerin ölümleri belli tek süre dahada fazla. Bizim de corona virüsten kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımız var. sağlık çalışanlarında 6 bin 615 covid vakası görüldü. Özel hastaneler ve üniversite dahil toplaminda 30 bin sağlık çalışanımız var. Bunlar içinde 6 bin 615’i müspet olmuş” ifadelerini kullandı.

“OKSİJEN İHTİYACI 10 KATINA ÇIKTI”

Bursa Şehir Hastanesi’nin çok hatri sayilir büyüklükte katkısı olduğunu, çünkü bu hastanenin fiziki manada dönüşüm yapmaya, devinim alanı açısından çok uygun alternatifleri olduğunu işaret eden Yavuzyılmaz, “Bu bizim elimizi çok güçlendirdi. Şehir Hastanesi ekibiyle de yoğun bakım sayılarını ağırbaşlı oranda arttırdık. Çekirge, Kestel, Gürsu ve çok İhtisas’ta aynı süreçleri yaşadık. Binaları Daha önceki var olan hastanelerde karşınıza değişik meseleler çıkıyor. Mesela, oksijen sisteminde öyle tek yapı var ki; oksijen sistemleri boru ile döşenmiş hastanenin tek terminalinden geliyor. Oraya oksijen tankı ile oksijen depolanıyor. Oradan da hususi sistemle birlikte hastanenin bütün hastalarına dağıtılıyor. Covid-19’da öyle tek oksijen ihtiyacı var ki normalin 10 katı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

GÜNDE 70 BİN AŞIDAN 700 AŞIYA 

Bursa İl sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şu vakit e-nabız sistemi üzerinden aşı hakkı gelenlerin aşıları yapılıyor. Ama orada da ağırbaşlı düşüşler var. 70 bin aşı yaptığımız vakit vardı, şu vakit Ne yazık ki 700 aşı yapıyoruz. Artık Turkovac da var. Bu aşıyı da yapıyoruz. Öncesinde Sinovac veyahut Biontech olması ayrım etmez. Hatırlatma dozlarını Turkovac da olabilirler. Vatandaşımızda şöyle tek algı oluştu; ‘Zaten bu iş bitti’. Sürecin hekimler olarak bitmediğini görüyoruz. Nereye gideceğini de yüzde 100 öngörmemiz mümkün değil.

O yüzden tedbirlik titiz olmakta yarar var. Peyderpey tedbirler sıkıydı, şimdi gevşetiyoruz. Açık alan maske vaziyeti kaldırıldı. Şu bilinç insanlarda oluştu, kalabalık ortama girildiğinde reaksiyon olarak maskesini takıyor. Maske Yalnızca Covid’de değil, solunum yolu ile bulaşan başka hastalıklardan da koruyuculuğunu net şekilde gördük. Bunu özellikle Dörtçelik Çocuk Hastanesinde çok net gördük. Zira solunum yolu ile bulaşan dönemsel küçüklük hastalıkları çok dahada az karşımıza geldi.” (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.