Bu sefer de orman yangınlarıyla ortaya çıktılar! Kriz fırsatçılığının cezası her bir ürün için 114 bin lira-haberi

Kriz fırsatçıları yangını yalan neden ederek eldivenden, maskeye, yangın tüpünden yanık kremine Bir hayli ürüne nihayet tek haftada fahiş zam yaptı. 40 liraya satılan ısıya dayanıklı yangının eldivenini ücreti 400 liraya, Bir takım modellerde 700 liraya civarindan ulaştı. 20 metrelik yangın söndürme hortumları 5 Temmuz’da 426 Lira iken, bu erken 740 liraya civarindan yükseldi. 28 Temmuz’da 165 Lira var olan tozlu 6 kilogramlık yangın söndürme tüpünün ücreti yüzde 21 artışla 200 liranın üstüne çıktı. Yapılan bu zamlarla alakalı de Ticaret Bakanlığı harekete geçti. bakanimiz Mehmet Muş konuyla ilgili, “Yangın söndürme ekipmanlarında fahiş ücret artışları yapıldığına ait söylemler Bakanlığımızca incelemeye alınmıştır” dedi.

“TİCARET BAKANLIĞI HER BİR ÜRÜN İÇİN farkli AYRI karar UYGULAYABİLİR”

Tüketici müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Ticaret Bakanlığı’nın mevzu hakkinda çalışmalarını aktararak “Yangın malzemelerinde, yangınla ugras amaciyla kullanılan araç gereçlerde, yangın merhemlerinde ücret artışı yapılması yasaktır, haksız ticari uygulamadır. Bu konjonktürden istifade ederek haksız kazanç sağlama peşinde olanların yaptığı işler. Sayın Ticaret Bakanımız Mehmet Muş da açıkladı, hepsine ağırbaşlı cezalar uygulanacak. Bu noktada alicilarin titiz olmaları lazım. Ülkemizde 2018 Ağustos’undaki kur dalgalanmasıyla birlikte tek mevzuat dahada girdi yürürlüğe. Orada derki; girdi maliyetinde artış olmamasına, döviz kurundaki artıştan etkilenmemesine karşın ve haklı tek gerekçeye dayanmadan tüketiciye sunulan ürün, veyahut hizmet fiyatlarında artış yapılması haksız ticari uygulamadır. Peki ne olur? Ticaret Bakanlığı 114 bin 326 Lira her tek mahsul amaciyla ayrı ayrı karar uygulayabilir. Burada Ticaret Bakanlığı’nın müfettişlerinin yanı sıra, Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği mobil uygulama ile yüzbinlerce tüketici Ticaret Bakanlığı’nın fahri müfettişi benzeri tespitler yapıp, hatıranda incelemelerini Ticaret Bakanlığı’na aktarabilirler. Zira bu mobil tüketici uygulamasına yurttaslar fiyatsız olarak gsm telefonlarından şikayetlerini hatıranda alakalı bakanlığa aktarma imkanına sahip oldular” dedi.

“TÜKETİCİ ARADAKİ FAHİŞ FARKIN İADESİNİ SAĞLAYABİLİR”

Ağaoğlu, alicilarin ücret artışlarından doğan farkları art alabileceklerini belirterek, “Tüketici bilinçlendi, tüketici tecrübelendi, tüketicilerden bize şikayetler geliyor. Burada açıkça ‘yangın malzemelerindeki ücret artışlarından haberiniz var mı?’ diye tüketici bildiriyor. bendeniz 50 liralık eldivenin 140 Lira olduğunu nereden bileyim, oradan geliyor şikayetler. İnternet ortamında bunları bildirirse fahiş fiyatlı ürünlerin dahada evvelki fiyatını Ticaret Bakanlığı o firmadan alır. Faturalarını, Dokümanlarını muhasebe kayıtlarına girer ve der ki ‘Sen geçtiğimiz hafta bunu 44 liraya satmışsın, onuncu hafta neden 150 Lira yafta koydun, bak bana görseli geldi’ der ve karar uygular, böylelikle fırsatçıların yaptıkları yanlarına kar kalmamış olur, başka istikametten da o tüketici Hazine’ye kaynak sağlanmasına katkı vermiş olur. Zira 114 bin 326 Lira karar her tek mahsul bazında uygulanacağı amaciyla 10 üründe yapıldığı vakit bu rakam milyonun üstüne çıkıyor. Ayrı olarak tüketici, geçtiğimiz hafta 50 Lira var olan yangınla ugras ile alakalı tek ürün, tek yanmaz giysi, bot, eldiven, yanık merhemi benzeri ürünlerde alana çıkan ücret artışını belgelemek suretiyle hiçbir zahmete katlanmadan ve masrafa girmeden, web üzerinde Ticaret Bakanlığı’nın Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) sistemini kullanarak, tüketici ortada hakem heyetine şikayet eder ve aradaki fahiş farkın kendisine iadesine karar verilmesini sağlayabilir. Bu karar mahkeme kararı hükmündedir. Satıcı bunun için uymadığı halde tüketici adliyelerdeki icra dairesi kanalıyla cebri tahsil isteyebilir. Başka bir deyişle hükümet eliyle o farkı kendisinden alır.” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.