BM’den İsrail ve Filistin’e müzakere çağrısı: Bu yıkıma derhal son verin-haberi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistin arasında gittikçe yükselen tansiyon ve Gazze’ye baz alinarak sema saldırısını görüşmek amaciyla 3. sefer toplandı. Konseye hitap eden Birleşmiş Milletler (BM) genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze ve İsrail’deki vefat ve felaketin tek arada hayata ve barış umudunu söndürdüğünü belirterek çatışmalara derhal bitirilmesi gerektiğini söyledi.

“SİVİL ÖLÜMLERİ DEHŞETE DÜŞÜRÜYOR”

Guterres, “Bir tarafta roket ve havan, başka tarafta sema saldırısı ve topçu bombardımanları derhal durmalı.” dedi.

BM’nin mütareke amaciyla bütün taraflarla görüşmelere ayni ritimde devam ettiğini aktaran Guterres, Gazze’de kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu Filistinli sivil ölümlerinden dehşete düştüğünü, Gazze’den fırlatılan roketler hasebiyle İsraillilerin hayatını kaybetmesinden acı duyduğunu ifade etti.

“TÜM BÖLGE İÇİN TEHLİKELİ”

Tüm liderlerin kışkırtıcı retoriği frenleme ve yükselen gerilimi yatıştırma sorumluluğunu anımsadan Guterres, “Çatışmalar Yalnızca İsrailli ve Filistinlileri değil bölgeyi de yıkıcı neticeleri var olan tek şiddet sarmalına sürüklüyor ve bütün bölge amaciyla tertemiz tek tehlike yaratabilir.” diye konuştu.

Güvenlik ve beşeri kriz riski

“GAZETECİLERİN KORKUSUZCA ÇALIŞMASINA İZİN VERİLMELİ”

Genel Sekreter, çatışmaların ayni ritimde devam etmesi vaziyetinde denetim edilmesi güç güvenlik krizi ve beşeri krizin alana çıkabileceği uyarısında bulundu. Gazze’de gazetecilerin ofislerinin amaç alınması ve yok edilmesinin nihayet derece kaygı veren olduğuna dikkati çeken Guterres, “Gazetecilerin korkusuzca ve taciz edilmeden çalışmasına destur verilmeli.” dedi.

“BU ŞİDDET DÖNGÜSÜ nihayet BULMALI”

İsrail ve Filistin’e bu “anlamsız kan dökme, terör ve yıkıma” derhal nihayet verme ve beynelmilel beşeri haklar ile insan hakları hukukuna saygı gösterilmesi çağrısı yapan Guterres, “Önümüzdeki tek yollar alakalı BM kararları, beynelmilel haklar ve evvelki anlaşmalara dayalı her iki devletin başkentinin de Kudüs olduğu, karşılıklı tanıma, tarafların tek arada barış ve güven içinde olacağı iki devletli çözüm amaciyla müzakerelere dönülmesi. Bu şiddet döngüsü ne civarindan uzunca sürerse, nihayet hedefe erişmek da öylesine güç olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Betül Yürük

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir