Biyokütle enerji santrali yangınıyla ilgili savcılık inceleme başlattı-haberi

Çay kazasinda hususi tek şirkete ait biyokütle enerji santralinde başlayan yangını söndürme çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. Yangında tek ve iki numaralı sahalardaki çam kökleri ile mısır silaj balyaları alev alırken, alevler ve dumanlar metrelerce yükseğe çıktı.

ÇOK SAYIDA EKİP MÜDAHALE EDİYOR

Yangına evvel Çay, Bolvadin ve Çobanlar kaza itfaiye ekipleri müdahale ederken sonrasında ise Afyonkarahisar, Isparta, Eskişehir Orman Müdürlüklerinden arazözler ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangına Ayrı olarak Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait helikopterde havadan müdahale gerçekleştirdi. Ekipler alevleri tek numaraları sahada denetim altına almayı başarırken, yerleşim yerlerinin yanı başındaki iki numaralı sahadaki yangını da denetim altına almak amaciyla iş veriyor. halk kurumları ve hususi firmalara ait iş makineleri de yangını söndürmek amaciyla itfaiye ekiplerine destek veriyor. Yangın Ayrı olarak iki numaralı sahanın dışına çıkarak ev ve besihanelerin bulunduğu alana da sıçradı.

SABOTAJ İDDİALARI ÜZERİNDE DURULUYOR

Yangının derhal peşinden bölgeye gelen cumhuriyet savcısı ise sabotaj iddiaları ile alakalı zaptiye ekipleri ile analiz yaptı.

“SABOTAJ İHTİMALLERİ ÜZERİNDE DE DURULUYOR”

Bölgeye gelen Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı ise olayda şu anne civarindan rastgele tek can kaybı veyahut yaralanmanın olmadığını ifade ederek, “Sabotaj ihtimalleri üzerinde de duruluyor. tek numaralı sahadaki yangın durduruldu ama iki numaralı sahadaki yerin yanında yerleşim birimleri var. 7 çiftlik, hayvan barınağı ve yerleşim alanı var. Yangın buraya da sıçramış durumda. Ekipler insanların ve besihanelerdeki hayvanların tahliyesi amaciyla iş veriyor. Can kaybı olmaması sevindirici var olan gelişme. alanda itfaiye ekiplerinin yanı sıra iş makineleri görev yaparken, 112 aciliyetli servis ekipleri de olumsuzluğa karşı alanda hazır bekletiliyor” dedi.

“RÜZGAR YANGININ çabucak İLERLEMESİNE neden OLDU”

Yangınla alakalı sabotaj ihtimallerinin de değerlendirildiğini ifade eden reis Atlı, “Yangının kati çıkış nedeni ile alakalı arkadaşlar çalışıyor ama şu anne civarindan için rastgele tek neden yok. Ama rüzgarın şiddeti yangının çok hızlı ilerlemesine neden oldu. Yangın şu anda denetim altına alınabilmiş değil. Şu anda teknik ve net tek bilgiye sahip değiliz, alakalı kurumlar bu konuyla alakali araştırmalarını yapıyorlar. elbette ihtimaller dahilinde ama benim bu konuyla alakali tek şey söylemem çok doğru olmaz” dedi.

İtfaiye ekiplerinin bölgedeki yangını söndürmek amaciyla başlattıkları müdahale sürüyor.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir