Bilim Kurulu Üyesi Turan’dan tam kapanma açıklaması: Tam kapanma önemli bir seçenek, çünkü hastaları kaybediyoruz-haberi

Anadolu Ajansı, Ankara Şehir Hastanesinin Kovid-19 yoğun bakım ünitesini görüntüledi. Maske, savunucu tulum ve gözlüklerini çıkarmadan hastalara müdahale eden sağlıkçılar, yoğun bakım ünitesinde gece gündüz demeden özveriyle çalışıyor.

“BU SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SÜREÇ DEĞİL”

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Koordinatörü ve sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim heyeti Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarının artmasıyla ağır hasta kisi sayısı ve yoğun bakımlardaki doluluk oranının da her geçen vakit yükseldiğine dikkati çekti.

Kovid-19’la ugras kapsamında “kısmi kapanma” uygulamasının evvel haftasının arkada kaldığına işaret eden Turan, kısıtlamaların üzerinden 10-15 vakit geçmesiyle vakaların azalmaya başlamasını öngördüklerini söyledi.

Turan, kısmi kapanmanın müspet etkilerinin görülmemesi, vakaların azalmaması vaziyetinde dahada ağır tedbirler alınmak zorunda kalınacağının altını çizerek, “Çünkü bu sürdürülebilir tek asama değil. sağlık çalışanları açısından da hiç basit tek asama değil. tek senedir süre gelen süreçte, arada yaşanan piklerle hemide sağlık kurumu ayni vakitte da yoğun bakımlara, yoğun tek hasta kisi akışı oluyor.” dedi.

“KISMİ KAPANMAYLA asgari YÜZDE 50 ORANINDA AZALMANIN GÖRÜLMESİ LAZIM”

Günlük Kovid-19 olay sayısının 60 bin civarında olduğunu anımsadan Turan, “Kısmi kapanmayla 60 bin civarındaki vakaların, 30 binlerin altına indiğini görmemiz gerekir. Bu hemide sağlık sistemini rahatlatır ayni vakitte da kayıpların azalmasını sağlar. Ağır hasta kisi sayısı azalır. Kısmi kapanmayla asgari yüzde 50 oranında tek azalmanın görülmesi lazım.” diye konuştu.

“TAM KAPANMA ÖNEMLİ BİR SEÇENEK”

Turan, olay sayısının düşmemesi vaziyetinde “tam kapanma” olabileceğini belirterek, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Tam kapanma mühim tek seçenek. Zira hastaları kaybediyoruz ve çok güç tek asama yaşıyoruz. Bu civarindan ağır geçen tek süreçte mümkün var olan tedbirler, ülkenin Bir hayli değişik problemi de göz önünde bulundurularak alınıyor. Ama her zaman, sağlık elbette ön planda. O nedenle olay sayılarında anlamlı azalmayı görmezsek dahada ağır tedbirlere doğru gidiş olacaktır.”

“VİRÜSÜN AMACI DOĞADA yasamini ayni ritimde devam ETTİRMEK”

Kovid-19’un toplumda oldukça yayıldığına, ağır seyrettiğine ve toy ıslak grubundakilerin hastalandığına dikkati çeken Turan, bu vaziyete ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bilindiği benzeri koronavirüs mutasyona uğradı. Virüsün emeli tabiatta hayatını ayni ritimde devam ettirmek. bu yüzden de bulaşıcılığını artırıyor, virülansını Başka bir deyişle hastalık yapıcılığını artırmaya çalışıyor. Bu tek harp benzeri aslında, virüs mutasyona uğradıkça bu şekilde davranmaya ayni ritimde devam edecek.

Toplumda yaygın olarak gezen grup aslında 20-65 ıslak arasındakiler. Bu grup, toplumun etkin devinim eden grubu, işine gidenler, çalışanlar. Virüs onlar arasında dahada çok yayılıyor. 65 ıslak ve üstündekiler yüzde 75 oranında aşılandı. Aşılanmayan grubun hastalığı geçirmesi de çok ağır seyrediyor. o nedenle bunlarda özellikle aşılanmanın, mutant virüsün alana çıkışının ve toplumda etkin devinim eden olanların dahada toy grup olmasının tesiri olduğunu düşünüyorum.”

“AŞILANMIŞ BİREYLERİN HASTALANMA ORANLARI OLDUKÇA DÜŞÜK”

Turan, aşının Kovid-19 ile mücadeledeki öneminin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Özellikle aşılamanın ehemmiyetini başından beri vurguladık. Aşı virüse karşı en mühim silahımız. o nedenle aşılanmak şart. Aşılanmış sahislarin hastalanma oranları oldukça düşük. Hastalansalar dahi hafif şiddette geçirmekteler. Ama aşılanmayan grup hastalığı çok ağır geçiriyor. Yoğun bakımlarımızda da aşılanmamış grupta ağır hastalık geçiren çok sayıda kişi oluyor. o nedenle aşı sırası gelen herkesin aşılanmasını öneriyorum. tek yoğun bakım hekimi olarak, aşıya karşı direncin onay edilebilir olmadığını dile getirmek istiyorum. Zira yoğun bakımda, aşı olmamış ve ağır akciğer hasarıyla izleyen hastalarım var. Bunu netlikle dile getirmek zorundayım. Lütfen aşılanın, aşıdan kaçmayalım, aşı bizi virüse karşı savunacak en mühim silah.”

“KEŞKE hasta kisi olanlarin nefes ALABİLMEK İÇİN ne türlü ÇIRPINDIKLARINI GÖSTEREBİLSEK”

Ankara Şehir Hastanesi yoğun bakım sorumlu hemşirelerinden Berna Aydoğan da çalıştığı ünitenin evvelce genel yoğun bakım olarak hizmet verdiğini ama olay sayılarının artmasıyla Kovid-19 yoğun bakım haline getirildiğini belirtti.

Kovid-19 yoğun bakım ünitesine ziyaretçi onay edemediklerini, bu sürecin hastalar amaciyla Yorucu geçtiğini laf eden Aydoğan, şöyle konuştu:

“Çocuğunu, annesini, babasını, eşini, dostunu göremeden, burada elimizden kayıp giden hayatlar oluyor. Hastalar dışarıdan haber almak istiyor, dışarıdaki yakınları onlardan haber almak istiyor. Haftanın belli günlerinde doktorlarımız telefonla bilgi veriyor ama hasta kisi yakınları Yalnızca telefonla bilgi alabiliyorlar. Burada yatarken annesi kaybeden hastalarımız vardı. Çıktığında annesiyle görüşeceğini söylüyordu. Biz annesini kaybettiğini biliyoruz ama onu söyleyemiyoruz. Zira bu hastalıkta moral, motivasyon da çok önemli. bu sebeple hastaların maneviyat ve motivasyonlarını düşürmemek amaciyla onlara pembe yalanlama eder dile getirmek zorunda kalıyoruz. tek şekilde onların da bu zamani dahada huzurlu tek şekilde atlatmaları amaciyla çalışıyoruz.”

Aydoğan, hasta kisi olmayan ve yoğun bakım ünitesini görmeyenlerin, orada yaşanılanları anlayamadığını düşündüğünü dile getirerek, “Keşke imkanımız olsa da bu hastalığa inanmayanlara veyahut hastalığı önemsemeyenlere yoğun bakımı gösterebilsek, hastaların burada nefes alabilmek amaciyla nasıl çırpındıklarını gösterebilsek.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir