Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca, İsrail’i örnek verip tehlikeye dikkat çekti: 2 doz mRNA aşısında koruyuculuk düşebiliyor-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim heyeti Toplantısı’nın derhal peşinden açıklamalarda bulundu. 3. doz aşıyla alakalı çalışmaların neticelerini açıklama eden bakanimiz Koca, “2 doz inaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz arzu eder mRNA arzu eder inaktif aşı olmasının İhtiyaç duyulan olduğu anlaşılmıştır. iki doz mRNA aşısı var olan vatandaşlarımız amaciyla ise 3. doz çalışması tertemiz yapılmaktadır. Aşıyı geliştiren ekibin izahları mRNA aşısı olanlar amaciyla de 3. doz uygulamasının gerekebileceği yönünde. Ülkemizde mRNA aşıları inaktif aşıdan ardindan kullanıma girdiği amaciyla bu konuyla alakali yeteri civarindan veri Daha yok. ama ön neticeler tespit edecek süre ardindan iki doz mRNA aşısının da koruyuculuğunun düşebileceğini gösteriyor. Önümüzde tek İsrail örneği var” dedi.

Koca’nın konuşmasından satırbaşları:

“YÜZ YÜZE EĞİTİMDE SÜREKLİLİK HEDEFİMİZ”

“Bugün Koronavirüs bilim heyeti toplantımızda Aşı etkililiği analizimizin sonuçlarını, Okullarda alınacak tedbirleri, Aşı programımızı ve uyulması koşul olan tedbirleri ele alan tek toplantı gerçekleştirdik. bilim heyetimiz okullarımızın saglam tek biçimde açılması amaciyla koşul olan tedbirleri bulunan çalışma rehberini hazırladı. Bu hazırlığı ulusal Eğitim Bakanlığımız ve çok Öğretim heyeti Başkanlığımızla istişare ederek uygulamaya hazır vaziyete getireceğiz. dahada evvel de belirttiğim benzeri okullarımızda surat yüze eğitim ve bunun sürekliliği tek hedefimiz.

“TEDBİRLERDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK”

Sizlere dahada evvel mutasyonlar ve varyantlar ile alakalı çok haberler izleyeceğimizi, çok veriler paylaşılacağını, ama vatandaşımızın esas gündeminin bu olmaması gerektiğini ifade etmiştim. Virüsü tanıyoruz, rehabilitasyon yöntemlerimiz her vakit gelişiyor ve aşı programımız başarıyla sürüyor. Bununla eş zamanlı olarak virüsün bütün değişikliklerini izliyor ve ugras politikamıza tesiri olup olmadığını itinali olarak denetim ediyoruz. ama dahada evvel de belirttiğim benzeri virüsün mutasyona uğraması beklenen tek durum ve bu mutasyonlar tedbirlerde tek değişikliğe neden olmuyor. Virüs aynı virüs, bulaşma yolları aynı yollar. Dolayısıyla tedbirler de aynı tedbirler. Aşı ile bağışıklık elde edilene civarindan uyacağımız tedbirlerde tek farklık yok.

“VİRÜSE YİĞİTLİK OLMAZ”

Tedbirler hali hazırda aynı ve çok etkili. ama bizler sanki nihayet hastamız da iyileşmiş, virüs yok olmuş benzeri davranırsak hastalığın yayılması amaciyla bütün koşulları sağlamış oluruz. nihayet vakitlerde temelsiz tek cesaret ile devinim edenlerimiz var. Önceden atalarımız soğuk havada ince elbiseler giyen gençlere “Soğuğa yiğitlik olmaz” derdi. Emin olun virüse de yiğitlik olmaz. Kimse bendeniz gencim, bağışıklık sistemim kuvvetli diye tedbirlerden vazgeçmemeli. Salgın hastalık bitmiş değil. Bunu sizleri kaygıya derhal sevk etmek, hastalığı gündeminizde tutmak gayesiyle söylemiyorum. çünkü hastalığı gündeminizden çıkarın, sağlık çalışanlarımız, bilim heyetimiz sizin amaciyla bütün gelişmeleri izleyerek hazırlıklar yapıyor diye sesleniyorum sizlere. Salgın hastalığı gündemimizden çıkarmalıyız. ama bunu hastalığı yok sayarak, salgını bitti onay ederek yapamayız. Salgının farkında ve tedbirlere uyarak bunu yapmalıyız.

KAPALI ORTAM UYARISI

Hiç tek vatandaşımız kapalı tek ortamda maskesiz devinim etmemeli. iki metrelik yasamsal mesafeye azami dikkat göstermeli. Hijyen tedbirlerini her vakit olduğundan dahada iyi uygulamalı. Kalabalık ve kapalı ortamlardan, havalandırması yoksun var olan alanlardan ırak durmalı. Maske, ara ve Temizlik prensiplerimize harfiyen uymalı. Salgın bitmiş virüs yok olmuş değil. Korkmayın ama tedbiri elden bırakmayın. Virüse yiğitlik yapmaya ise Katiyen yanaşmayın.

Sizlere geçen haftaki toplantımızdan ardindan 31 milyon aşılı vatandaşımızın incelenmesi neticesi aşı etkililiği ile alakalı tek çalışma yaptığımızı ve ön neticelerini paylaşmıştım. Bu çalışmamız tamamlandı. Çalışmamızın sonuçlarına göre üç doz aşı olmuş kişilerin iki doz aşı olmuş kişilere göre hemide hastalığa yakalanma oranında, ayni vakitte da hastaneye ve yoğun bakıma yatışta dahada iyi korunduğu anlaşıldı. Ancak, üç doz aşı olmuş vatandaşlarımızın aşı olmalarının üzerinden Daha çok uzunca tek vakit geçmiş değil. Bu çalışmayı süre uzadıkça güncellemeye ayni ritimde devam edeceğiz. Çalışmamızın mühim sonuçlarından biri üçüncü doz uygulamasının gerekliliğini ilmi olarak alana koymuş olması.

İSRAİL ÖRNEĞİ

Sizleri ön neticeler ile alakalı bilgilendirirken evvel bilgilere göre üç doz inaktif aşının en iyi savunmayı sağladığını paylaşmıştım. Çalışma sonuçlanınca anlaşıldı ki üç doz inaktif aşı ile iki doz inaktif ve tek doz mRNA aşısı yapılmış kişiler eş oranda korunuyor. Bunun yanında üç doz aşı olmuş kişiler iki doz aşı olmuş kişilerden dahada iyi korunuyor. Bu aşı programımız açısından nihayet derece mühim tek sonuçtur. iki doz inaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz arzu eder mRNA arzu eder inaktif aşı olmasının İhtiyaç duyulan olduğu anlaşılmıştır. iki doz mRNA aşısı var olan vatandaşlarımız amaciyla ise 3. doz çalışması tertemiz yapılmaktadır. Aşıyı geliştiren ekibin izahları mRNA aşısı olanlar amaciyla de 3. doz uygulamasının gerekebileceği yönünde. Ülkemizde mRNA aşıları inaktif aşıdan ardindan kullanıma girdiği amaciyla bu konuyla alakali yeteri civarindan veri Daha yok. ama ön neticeler tespit edecek süre ardindan iki doz mRNA aşısının da koruyuculuğunun düşebileceğini gösteriyor. Önümüzde tek İsrail örneği var. ama kendisinin verilerimiz belirginleştikçe bu konudaki neticeleri da hemide sizlerle ayni vakitte da hayat halkoyu ile paylaşacağım. bu erken amaciyla en mühim sonuç, iki doz inaktif aşı olmuşsanız 3. doz uygulamayı geciktirmeden yaparak savunma seviyemizi yükseltmemiz gerektiğidir.

12 YAŞINDAN BÜYÜK VE KRONİK HASTALIĞI var olan ÇOCUKLAR İÇİN AŞI TANIMLANDI

Ülkemizde çok Öğretim müesseselerine kayıt yaptıracak 18 yaşından minik kişiler de aşı isteginde bulunabiliyorlar. Yurtdışına eğitime giden ve alakalı memleket kaideleri gereği aşı olması koşul olan ama ülkemizdeki ıslak sınırının altında var olan çocuklarımızın, velilerinin müracaatı seklinde aşıları yapılabiliyor. E-Nabız web sayfasından girerek veliler çocukları amaciyla aşı isteginde bulunabiliyor. Bununla birlikte 12 yaşından hatri sayilir büyüklükte ve kronik hastalığı var olan çocuklarımız amaciyla de aşı tanımlaması yapılmış durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir