Bilim insanları seferber oldu! Bir hastanın, 218 gündür koronayı atlatamamasını araştırıyorlar-haberi

Sao Paulo Araştırma Vakfı’ndan (FAPESP) yapılan ve tıp alanında Daha resmi onay almamış araştırmalarının bulunduğu MedRxiv’de yayımlanan çalışmaya göre, Brezilya‘da Sao Paulo Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, Kovid-19’a yakalanan ve 218 vakit iyileşemeyen tek hastaya rastladı.

218 GÜN ardindan NEGATİFE DÖNDÜ

Kovid-19’a yakalanmadan evvel bağışıklık sistemini zayıflatan agresif tek kanser Rehabilitasyonu gören 40’lı yaşlarındaki bay hastanın, 2020’nin Eylül ayının başlarında Kovid-19’a yakalandığı ve kendisine yapılan testlerin ama Nisan 2021’de negatif netice verdiği aktarıldı.

“VİRÜS ÇOĞALIYORDU”

Araştırmayı yürüten Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli var olan Maria Cassia Mendes-Correa, “Hastaya belirtilerin görülmeye başlamasından sonraki 6 ila 218. günler arasında yapılan bütün PCR testleri müspet netice verdi. Virüs Yalnızca bedende bulunmuyor aynı zamanda çoğalıyordu da. Yani, bütün bu süreçte virüsü başkalarına bulaştırma rizikosu mevcuttu.” dedi. Virüsün hastanın vücudunda bulaşıcı halde bulunduğuna değin testler, haftalık alınan örneklerle laboratuvar ortamında yürütülen çalışmalarda alana kondu.

Mendes-Correa, araştırmaya mevzu hastanın çoğu sefer hastanede kaldığını ama kısa tek vakit hanede karantinada bulunduğunu hatırlatarak, “Virüsün çoğalma kapasitesi 196 vakit süresince üst üstüne devamlı ve kalıcı olarak gözlemlendi.” ifadesini kullandı. Hastadan 2021 ocakta ve Nisan ayları arasında kan, idrar ve anal bölgeden alınan örneklerden yapılan analizlerde, araştırma süresinin çoğunda virüsün kalıcılığına rastlandığı belirtildi. Öte yandan, hastaya yapılan serolojik testlerin, hastanın Kovid-19’a karşı hiç antikor geliştirmediğini gösterdi.

AYNI BÜNYEDE MUTASYONA UĞRADI

Araştırmacılar, hastadan alınan örneklerde virüsün, bazıları Kovid-19’un insan vücuduna nüfuz etmesini sağlayan “spike” proteininde olmak üzere, mutasyona uğradığını tespit etti. Mendes-Correa, “Bu veriler toplumda normal olarak gözlemlenen mutasyon sürecinin aynı bünye içinde gerçekleştiğini gösteriyor. Bu kaygı veren tek durum, çünkü insan organizmasına dahada iyi adapte olmuş viral varyantların alana çıkmasını desteklemektedir.” diye konuştu.

Nüfusu 210 milyonu aşan cenup Amerika ülkesi Brezilya, yarım milyondan çok Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı ve 18 milyondan çok olay ile yeryüzünde salgından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunuyor.

Kaynak: Anadolu ajansı / Muhammed Emin Canik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir