‘Bildiri’ soruşturmasında emniyetteki işlemleri tamamlanan 14 emekli amiral adliyeye sevk edildi-haberi

Sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 104 emekli amiralin hazırladığı deklarasyona ait soruşturması kapsamında, ifade amaciyla tebligat gönderilen dört çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiralin Ankara güvenlik Müdürlüğü’nde ifade işlemleri başlamıştı. İfadeleri alınan ve işlemleri tamamlanan 104 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral adliyeye derhal sevk edildi.

YAŞLARI NEDENİYLE İFADEYE ÇAĞRILDILAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, dört Nisan’da Bir takım web siteleri ve yasamsal medyada paylaşılan ve “104 amiralden Montrö bildirisi” başlığıyla yayımlanan izahı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilere baz alinarak resen tahkikat başlatmıştı. TCK’nın 316/1 maddesinde bulunan ‘Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı hatali işlemek amaciyla anlaşma’ suçundan başlatılan tahkikat kapsamında 10 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral gözaltına alınmış, dört çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral yaşları hasebiyle ifadeye çağrılmıştı.

Emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, ender Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal’ın geçtiğimiz hafta pazartesi gözaltına alınmıştı.

İFADE VERDİLER

Soruşturma kapsamında, gözaltına alınmaksızın ifade vermeleri amaciyla tebligat yapılan dört çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral de bu erken Ankara güvenlik Müdürlüğü’ne başvurdu. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’ın emniyette ifade verdi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Serdar Açıl

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir