Biden’ın vergi planı söylentileri kripto para piyasalarını sarstı, Bitcoin 50 bin doların altını gördü-haberi

Biden’ın vergi planında, kapital kazançları üzerindeki vergileri derhal hemen iki katına çıkarmak yer alırken, tek milyon dolardan çok galip gelen kişilerin yüzde 39,6 vergi ödemesi benzeri maddelerin kripto kazanç piyasalarını etkilediği değerlendiriliyor.

Kripto kazanç birimlerinin derhal hemen tamamında kati düşüş yaşandı. Geçtiğimiz hafta 64 bin 813 doları gören Bitcoin bu erken 48 bin 759 dolara civarindan geriledi. İkinci hatri sayilir büyüklükte kripto kazanç birimi Ethereum da nihayet 24 saatte yüzde 5,72 düşüşle 2,277.11 doları gördü.

GÜNE YÜZDE 20 DÜŞÜŞLE BAŞLADILAR

Melbourne merkezli borsa acentesi Pepperstone Markets limited sirketi Araştırma Direktörü Chris Weston, Biden’ın tertemiz vergi planından bahsederek, “Şu vakit her biri bunu konuşuyor. Ethereum var hareketin simgesi haline geldi” dedi. Piyasa değeri maksimum 10 kripto kazanç birimi güne takriben yüzde 20 düşüşle başlarken ilerleyen saatlerde toparlanarak yüzde dört kıymet kazandı. böylelikle düşüş vasati yüzde 16’ya geriledi. Kripto kazanç piyasalarının üçüncü hatri sayilir büyüklükte birimi Binance Coin de nihayet 24 saatte yüzde 10.40 düşüş yaşadı.

2021’İN EN kati DÜŞÜŞÜ

Bitcoin aslında Yalnızca 2021’de dahi yüzde 74’lük tek yükseliş yaşamıştı. Bitcoin’in değerinde nihayet vakitte gelen hızlı yükselişte hatri sayilir büyüklükte şirketlerin aldığı kararlar da tesirli olmuştu. Ethereum ise üç kattan çok artmıştı. Bitcoin ve Ethereum, anne akım şirketlerin ve hatri sayilir büyüklükte yatırımcıların kripto kazanç dünyasına girmesiyle ananesel yatırım araçlarından hatri sayilir büyüklükte ölçüde dahada iyi performans gösterdi.

Elon Musk, şubat ayında yaptığı izahta elektrikli oto üreticisi Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve ileride bu kripto kazanç birimini oto satın alımlarında onay edeceğini açıklamıştı.

“MANİPÜLASYONA AÇIK SPEKÜLATİF BİR mevduat ARACI”

Mastercard, Bir takım kripto kazanç birimlerini ödemelerde onay etmeyi tasarıladığını açıklarken, dünyanın en hatri sayilir büyüklükte varlık yönetim şirketi BlackRock de Bitcoin’i nasıl kullanabileceğine değin metotlar araştırdığını duyurdu. ama Bitcoin’in tek kazanç birimi olmadığı ve manipülasyonlara açık spekülatif tek yatırım aracı olduğuna değin eleştiriler de yapılıyor.

Türkiye’de ise kripto paraların tediye hizmetlerinde kullanılması, ortada Bankası’nın yönetmeliğiyle yasaklandı. ülkemiz piyasalarında nihayet olarak kripto kazanç borsası Thodex’in kurucusunun vatan dışına kaçtığı haberleri şok tesiri yarattı.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir