Biden tarih verdi: ABD, Afganistan’dan 11 Eylül’e kadar tamamen çekiliyor-haberi

ABD Başkanı Joe Biden, tek Mayıs itibarıyla Afganistan‘dan çekilmeye başlayacaklarını açıkladı. Biden, “ABD’nin çekilme süreci, emniyetli şekilde ve müttefiklerle tam koordinasyon seklinde yürütülecek. 11 Eylül’deki çirkin saldırının 20’inci yıldönümünden evvel Afganistan’dan çıkmış olacağız” dedi.

“SONU GELMEYEN SAVAŞA nihayet VERME ZAMANI”

Biden, Afganistan’daki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ askeri varlığına ait yaptığı medya açıklamasında, “Bin Ladin öldü, El kaide tehdidi azaltıldı, artık Afganistan’daki ‘sonu gelmeyen savaşa’ nihayet verme zamanı” ifadelerini kullandı.

Biden, askeri çekilmenin Afganistan devletine var olan desteğin bitmesi mananına gelmediğini belirterek, Türkiye, Pakistan, Rusya, Çin ve Hindistan’ın da Afganistan’da sulha destek verdiğini açıkladı.

NATO: BİRLİKTE GİTTİK, birlikte ÇIKACAĞIZ

NATO genel Sekreteri Stoltenberg ise ABD’nin kararına ait “Afganistan’a birlikte gittik, birlikte çıkma ile alakalı birlik içindeyiz.” dedi.

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Biden çekilme kararını durmadan evvel Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile telefonda görüştü. müzakereye ait Cumhurbaşkanı Gani yasamsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu gece reis Biden ile ABD’nin Eylül ayı başlarına civarindan Afganistan’dan kuvvetlerini çekme kararını tartıştığımız tek telefon görüşmesi yaptım. Afganistan İslam Cumhuriyeti ABD’nin kararına saygı duyuyor ve meselesiz tek geçiş sağlamak amaciyla ABD’li ortaklarımızla birlikte çalışacağız” dedi.

“Ortaklığımızın tek sonraki aşamasına geçerken, süre gelen barış gayretlerinde ABD/ NATO ortaklarımızla birlikte çalışmaya ayni ritimde devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Ghani, Afganistan güvenlik ve müdafaa güçlerinin halkını ve ülkesini tam manasıyla savunabilecek güçte olduğunu vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir