Beşiktaş, Gerede'de kiraladığı tesisi belediyeye geri verdi-haberi

Beşiktaş Kulübü, 2016 seneninde 20 yıllığına kiraladığı Bolu’nun Gerede kazasinda bulunan kamp tesisini Gerede Belediyesi’ne art verdi. Sezon öncesi hazırlıklarını Slovakya’ya yapmayı planlayan siyah-beyazlılar, pandemi koşulları hasebiyle kampı iptal etti. Bu gelişme üstüne sezon hazırlıklarını İstanbul’da gerçekleştirecek var olan Beşiktaş’ın Gerede’deki tesisini neden kullanmadığı suali akıllara geldi. 2016 seneninde aylık 15 bin 500 Lira karşılığında 20 yıllığına kiralanan tesis, üç Eylül 2019’da kullanıma açılmıştı.

BEŞİKTAŞ 5 MİLYON DOLAR TAZMİNAT İLE KARŞI KARŞIYA KALDI

Ocak 2019’da asagi işletmeciye kiralanan otel ve kamp tesisinin kirasının ödenmemesi ve İhtiyaç duyulan müddette yatırımın yapılmaması hasebiyle Beşiktaş takimi 5 milyon Dolar tazminat ile karşı karşı karşıya kaldı. Yaşanan bu gelişme sonrası siyah-beyazlı kulüp, Gerede Belediyesi ile borç yapılandırmasına gitti. Belediye ile yapılan anlaşma sonrası Beşiktaş Kulübü, 33 bin metrekaralik arazi ile alakalı haklarından feragat ederek, kamp tesisini belediyeye art verdi.

Tesisin Gerede Belesiyesi’ne art verildiğini doğrulayan Beşiktaş Kulübü, mevzu hakkinda şu izahı yaptı;

“Kulübümüzün, Gerede Belediyesi’nden yatırım taahhüdünde bulunmak suretiyle edindiği araziye kanunen verilen müddette yatırım yapılmadığından belediyenin araziyi art alım hakkı doğmuştur. tekrar Gerede’de bulunan ve Kulübümüz tarafından 21.01.2019 tarihinde asagi işletmeciye kiralanan kamp tesisi amaciyla belediyeye ödemekle yükümlü olduğumuz kira bedellerinin ödenmemiş olması hasebiyle Kulübümüz beş milyon dolar tazminat yükü ile karşı karşıya kalmıştır.

Yönetimimizin göreve başladıktan ardindan karşılaştığı Gerede’deki meseleler yumağı olmuş bu arazi ve kamp tesisi ile alakalı olarak yapılan değerlendirme neticesinde; geçmişte imza adan hatalı sözleşme modeli hasebiyle inşaası, senelik bakım, onarım ve senelik işletme toplaminda maliyetinin efektif ve Kulübümüz menfaatine olmadığı anlaşılmıştır.

Gelinen bu noktada Kulübümüzün dahada çok zarar görmesini engellemek emeliyle Gerede Belediyesi ile tertemiz borç yaratmayacak şekilde tek borç yapılandırma anlaşması imzalanarak anılan kamp tesisi ve arazi ile alakalı haklarımızdan feragat edilmiş, böylelikle bahse mevzu tahsisler tazminat yükleri de bertaraf edilerek Gerede Belediyesi’ne bırakılmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir