Belediye vasıtası ile Almanya’ya gidip dönmeyen 43 kişiyle ilgili soruşturmada üç bürokrat daha görevden alındı-haberi

Malatya’da AK Partili Yeşilyurt Belediyesi tarafından 15-27 Eylül 2020 arasında Malatya kişisel Gelişim Dünyası Derneği azalarından ‘Çevreye Duyarlı bireyler Yetiştirmek’ projesi kapsamında Almanya‘ya gönderilen 45 kişiden 43’ü ülkeye art dönmemişti. mevzu hakkinda İçişleri Bakanlığı tahkikat başlatırken, tek tahkikat da Yeşilyurt Belediyesi tarafından sürdürülüyor.

AK Parti kent binasında düzen ettiği medya toplantısı ile söylentilere cevap veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, soruşturmanın salahiyeti açısından, geziye katılan belediye reis yardımcılarından Bekir Karakuş’un görevden alındığını söylemişti.

BİR VALİ YARDIMCISI VE iki MÜDÜR dahada GÖREVDEN ALINDI

Belediye tarafından Almanya’ya gönderilen ve ülkeye dönmeyen 43 kişiyle alakalı başlatılan soruşturmada bu erken tertemiz tek gelişme yaşandı. tahkikat kapsamında tek vali yardımcısı ve iki müdür dahada görevden alındı.

ALMANYA’YA GİDİP DÖNMEYENLER KONUŞTU

Öte istikametten AK Partili Yeşilyurt Belediyesi’nin 2020 seneninde ‘Çevreye Duyarlı bireyler Yetiştirmek Projesi’ kapsamında Almanya’ya gidip art dönmeyen iki kişi yaşanan olayla alakalı Bir gün evvel tek İzah yapmıştı.

“ALMANYA’YA GİDİŞ 5-8 BİN avro ARASINDA”

Artı Gerçek’te bulunan habere göre; vatan dışına nasıl gittiklerini laf eden ve şu anda Almanya’da var olan biri 20, ötekisi ise 36 yaşında olan iki kişi isimlerini açıklamadı. 20 yaşında var olan ve şu anda Almanya’da belli tek süre oturumu desturu aldığını söyleyen kişi, Almanya’ya gidiş rayiçlerinin kişi başı 5 bin ile 8 bin avro arasında değiştiğini söyledi.

“PAZARLIKLA FİYAT DEĞİŞİYOR”

Pazarlık vaziyetine göre fiyatın değişebildiğini belirten ve kendisinin 6 bin avro verdiğini laf eden genç, “Biz otobüsle 2020 yılının evvel aylarında Bingöl’den yola çıktık. Bizimle birlikte bizi götüren kişiler de vardı. Bize çıkarılan gri pasaportları dağıttılar. Yolculuğumuz otobüsle Bingöl’den Erzurum üzerinde Karadeniz, oradan da İstanbul’dan ayni ritimde devam etti. Türkiye’den çıkışımız yolcu seklinde tek hafta sürdü. Bu süre zarfında hiçbir mesele yaşamadık” diye anlattı.

TESTLERİ YAPILDI, HES KODLARI ALINDI

Haberde Almanya’ya doğru devinim edildiği vakit pandemi olduğu halde yolcu izinlerinin alındığı anlatilan ve ülkemiz çıkışında denetim edilip edilmediği suallen genç, “Bize HES kodları alınmıştı. Covid testlerini ise 500 TL’ye yaptırdık. Onlar da bizdeydi. Türkiye’den çıkarken sınırda tek zabita çok Sual sordu bana. Nereye gidiyorsunuz, neden gidiyorsunuz gibi. doğal bize ne söyleyeceğimiz ezberletilmişti. İşte ‘Almanya’ya Çevreye Duyarlı bireyler Yetiştirmek Projesi kapsamında gidiyoruz. 10 vakit eğitim göreceğiz. Gideceğimiz şirket Mega Kilit. Sahibi Ersin Kilit…’ benzeri yanıtlar verdim. belli tek süre heyecanlandım. dahada çok Sual meselece da ‘göndermiyorsanız göndermeyin’ dedim ve indim. ardindan baktılar tek şey yok bıraktılar. bütün belgelerimiz tamamdı” ifadelerini kullandı.

“MACARİSTAN’DA RÜŞVET VERDİK”

Türkiye’den sınırdan çıkan ekibin Almanya’ya nasıl ulaştıklarına ise şu yanıtı verdi: “Sadece Macaristan hududunda durdurdular bizi. Orada kişi başı 25 avro rüşvet verdik. Aramızda toplayarak verdik, kimse içeri gelmedi. dahada ardindan yolumuza ayni ritimde devam ettik. Hiç durdurulmadan Hannover’e ulaştık. tek gece otelde kaldıktan ardindan gri pasaportlar bizi getirenlere teslim ettikten ardindan her biri gideceği adrese gitti” dedi.

ALMANYA’YA TRANSİT GEÇİŞ

Kendisinin içinde bulunduğu grubun İstanbul’da tek araya gelerek otobüsle devinim ettiğini laf eden 36 yaşında olan 2. kişi ise, “Biz İstanbul’da Covid-19 test neticelerini aldık. Biz de 500 Lira verdik. Ondan ardindan yola çıktık. Sınırda rutin denetim dışında Almanya’ya civarindan hiç durdurulmadık” sözlerini kullandı.

İSTANBUL BULUŞMA NOKTASI: BİRÇOK ŞEHİRDEN GELİŞ VAR

İstanbul’dan devinim eden grubun Yalnızca tek yerden gelmediğini, Bingöl, Elazığ, Malatya başta olmak üzere Bir hayli ilden geldiğini, Tokat’tan dahi gelenlerin olduğunu belirten 2. kişi, “Birden çok otobüs vardı. Hepsi değişik belediyeler üzerinden gelmişlerdi. Eğitim Emelli Almanya’ya gidiş şeklinde gri pasaportlar düzenlenmişti. Hepimizde onlar vardı. Bizim otobüste Bingöl, Sancak, Kığı, Elazığ Palu, Karakoçan’dan gelenler ağırlıklıydı. Hepsi Zazaca konuşuyordu. Biz bu ekiple geldik. Biz geçen sene geldik ama gelişler hâlâ sürüyor. iki hafta evvel iki otobüs Hamburg’un merkezine geldi” dedi.

PASAPORTLAR GERİ GELİYOR, KİMLİKLE BAŞVURU YAPILIYOR

Oturum hakkının alınıp alınmadığı sualine ise, “Ben 5 bin avro verdim. Biz geldiğimiz benzeri Almanya’ya eriştiğimizde gri pasaportları bizi getirenlere teslim ediyoruz. O pasaportlar tekrar çıkış yapmış benzeri art gidiyor. tek vakit ardindan kimliğimizle başvuruda bulunup sığınma hakkı istiyoruz. Bizi getirenlerin bizden tek istediği ‘Nasıl geldiğinizi anlatmayın, ne yaparsanız yapın’ oluyor. Bizde aynısını yaptık. Şimdi kısa süreli oturumu hakkını almışız” Cevabını verdi.Basına yansıyan haberlere göre olayın merkezinde AK Partili Bingöl’ün Servi kazasi Daha önceki Belediye Başkanı Ali Ayrancı bulunuyor. Almanya’ya götürülecek kişilerin Ali Ayrancı tarafından Malatya kişisel Gelişim Dünyası Derneği’ne aza yapıldığı, bu dernek üzerinden geçişlerin olduğu belirtiliyor. Ayrancı ise kendisine baz alinarak suçlamaları reddetti.

YEŞİLYURT’LA asabi DEĞİL

Olayla alakalı tahkikat ayni ritimde devam ederken, belediyeler üzerinden geçişin Yalnızca Malatya Yeşilyurt Belediyesi ile sınırlı olmadığı alana çıktı. Türkiye’nin Bir hayli kentinde, özellikle kaza ve kent belediyeler üzerinden vatan dışına geçişlerin olduğuna ait söylemler gündeme gelmeye başladı. Bu belediyeler arasında Bursa, Elazığ Arıcak ve Üçocak, Van Tuşba, Tokat’ın da aralarında bulunduğu Bir hayli ilin belediyeleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir