Bakanla aynı anda Kanal İstanbul proje alanını ziyaret eden İmamoğlu espriyi patlattı-haberi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumartesi bugünü temeli atılacak Kanal İstanbul projesiyle alakalı açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul amaciyla yapılacak evvel köprünün şantiye sahasının kurulduğu Sazlıdere Barajı yakınında İzah yapan İmamoğlu, “Haziran ayının evvel haftası içinde, az ilerde gördüğünüz inşaat alanının şantiyesinin evvel kuruluşu, izinsiz olarak İSKİ yolları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Oysa İSKİ, Karayolları genel Müdürlüğü’nden yazıyla şantiye alanı ile alakalı bilgi istemiş ama cevap verilmeden Acilen şantiye alanı kurulmuştur. Bu yersiz durum üzerine, İBB tarafından 13 Haziran sektör günü, İSKİ girişleri kullanılarak kurulan şantiye tahliye edilmiştir. Başka bir deyişle kurulduğu alandan kaldırılmıştır. Bunun üzerine; 13 Haziran’ı 14 Haziran’a bağlayan gece, saat 03.30’da buraya askeri birlikler gönderilmiştir. Bu alanda tek gerginlik veyahut tek çatışma vaziyeti olmadığı için, açıkçası bunu garipsedik. Askeri birliklerin savunması ve gözetiminde şantiye alanı, bölgedeki İSKİ yerleşkemizin takriben 500 metre uzağına tekrar kurulmuştur. Şantiyenin, yapılacağı argüman edilen Kanal İstanbul projesinin 6 nolu köprüsü amaciyla kurulduğu ifade edilmiştir” diye konuştu.

“KANAL İSTANBUL DEĞİL, BAĞLANTI YOLU PROJESİ”

İmamoğlu, “Her ne civarindan yerine ‘kanal projesi esas atma töreni’ dense de açık kaynaklardan da ulaşılan bilgilere göre bu esas atma töreni, şimal Marmara Otoyolu’nun tem Hasdal Kavşağı-Nakkaş Kavşağı arasındaki şimal Marmara Otobanı bağlantı Yolu projesi olduğu gözlenmektedir. Bu güzergahtan geçecek yol, 2006 seneninde 1/100.000 Çevre Düzeni Planında işlenmiştir. 29 Nisan 2010 tarihinde, dönemin Ulaştırma Bakanı tarafından İstanbul’a yapılacak 3. köprünün güzergahı tek medya toplantısıyla açıklanmıştır. Kanal İstanbul ise evvel kez 27 Nisan 2011 tarihinde açıklanmıştır. Başka bir deyişle bu güzergahtaki yollar projesi, buraya yapılacak köprüye civarindan Kanal İstanbul fikrinden tek sene evvel belirlenmiştir” ifadesini kullandı.

İMAMOĞLU’NDAN BAKAN’A ESPRİLİ GÖNDERME

İmamoğlu, açıklamasının derhal peşinden köprünün ayağı amaciyla kurulan şantiyenin görüldüğü noktaya gitti. Burada gazetecilerin Ulaştırma bakanının da aynı dakikalarda aşağıda şantiye alanında olduğunu hatırlatması üstüne İmamoğlu, “Herhalde köprünün ayağının şantiyesini ziyaret etmeye geldi” Cevabını verdi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir