Bakan Varank’tan televizyona çıkan uzmanlara yerli aşı sitemi! Bir kişiyi ayrı tutup isim verdi-haberi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Habertürk TV’de Veyis Ateş ve Mehmet Akif Ersoy’un suallerini yanıtladı. bakanimiz Varank türk mali aşı çalışmalarında gelinen nihayet noktayı da paylaştı.

Yerli aşı çalışmaları ile alakalı Bir takım şuurlu isimlere sitem eden bakanimiz Varank, “30 ocakta 2020’de Türkiye’de ilaç ve aşı alanında çalışan hocalarımızı Bakanlıkta topladım. “Bir aşı geliştirme, ilaç geliştirme çalışması yapabilir miyiz?” diye tek toplantı gerçekleştirdik. Hocalarımızın tek bölümü çok cesur, tek bölümü çekingen konuştular. Bugünlerde televizyonlara çıkan hocalarımızdan bazıları ‘Aşı geliştirmek 5-6 sene sürer’, Bir takım hocalarımız da ‘Sayın bakanım Türkiye’de aşı geliştirme mananında insan kaynağımız, altyapı var. Aşı geliştirebiliriz. Yeter ki, siz bize destek verin.’ O günkü toplantıda ismini de verelim Osman Erganiş hocamız inaktif aşı çalışması yapıyor, Ankara’da faz çalışması yapıyor. ‘Bize güvenin biz bu işi yaparız, Hem de sizin gözünüz önünde evvel aşıya bendeniz gönüllü olacağım’ dedi” ifadelerini kullandı.

“BENİM DE GÖNÜLLÜ OLDUĞUM İNAKTİF AŞI ÇALIŞMASI VAR”

Bakan Varank, “Bu hocalarımız evvel çalışmalarını preklinik dediğimiz laboratuvarlarda bu aşıyı geliştirmek üzere yapıyorlar. dahada ardindan insan denemelerine geçebiliyorsunuz. Biz 2. tek toplantıyı gerçekleştirdik ve Kovid-19 ülkemiz Platformu’nu kurduk. Biz hocalarımıza ‘gelin bu Kovid-19’a karşı aşı ise aşı ilaç ise ilaç geliştirelim, ama tek senede netice alalım. Biz hükümet ve hükümet olarak her biçimde desteği vereceğiz’ dedik. O vakit itibarıyla 7 değişik aşı geliştirme çalışması başladı. Bunun yanında sizi rehabilitasyon edecek ilaçları geliştirme çalışmaları var. Kovid-19 ülkemiz Platformu’nda 7 değişik aşı çalışması yapıyoruz. yeryüzünde dört ülkede muayenehane çalışmalarına geçmiş benim de gönüllü olduğum inaktif aşı çalışması var. Rusların çalıştığı teknolojilerle 7 değişik çalışmamız ayni ritimde devam ediyor. Bunlardan iki tanesi; Başka bir deyişle VLP aşısı insan denemelerine başladı. İnaktif aşıda da Osman Erganiş hocamız insan denemelerine tertemiz başladı. Türkiye’nin değişik üniversitelerinde desteklenen çalışmalar var. Kayseri’de faz iki çalışmasının sonuna gelmiş durumdalar. Geç kaldık mı? Açık yüreklilikle dile getirmek lazım. Türkiye’de en nihayet aşı 1998 seneninde üretilmiş. Hıfzıssıhha dediğimiz tesislerde üretilmiş. dahada ardindan üretilmemiş” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir