Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul’un proje çalışmaları tamamlandı, kısa sürede başlayacak ve kararlılıkla bitireceğiz-haberi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları genel Müdürlüğü 71. Bölge Müdürleri genel Toplantısı’na katıldı. Toplantı sonrası İzah yapan Karaismailoğlu, “Şu vakit itibariyle, Kanal İstanbul‘un proje çalışmaları, imar Tasarıları tamamlanmıştır ve ihale hazırlıkları ayni ritimde devam etmektedir. Çok yakın tek vakitte bu projeye başlayacak ve kısa müddette bitirecek güçte ve kararlılıkta olduğumuzu tek sefer dahada dile getirmek isterim” ifadelerinde bulundu.

İşte Bakan’ın konuşmalarından satır başları:

“Bu millet çok hatri sayilir büyüklükte tek ugras verdi. Ülkenin her yerinden tekrar inşa amaciyla Bir hayli meslekten insanımız çaba verdi. dört mevsim hiç durmadan çok hatri sayilir büyüklükte Yorucu vaziyetlerde yollarımızı inşa ettik. Ülkemizin batısına olduğu civarindan doğusuna da aynı hassasiyeti kazandırdık. Sizlerin emekleri ve mücadeleci ruhumuz sayesinde lojistik mananında hayat ile etkileşimdeyiz. Her sene cumhuriyetimizin 100. senesi amaciyla koyduğumuz hedeflere belli tek süre dahada yaklaşıyoruz. Yaptığımız yatırımlar hızlı tek şekilde art dönüyor ve vatandaşımıza yansıyor. 2021’de % 31’lik pay ile en çok yatırımı aldık.

“TÜRKSAT 5A’YI UZAYA GÖNDERDİK”

Türksat 5A uydumuzu bu sene başında uzaya gönderdik, Türsat 5B’yi de sene içinde yörüngesine göndereceğiz. Entegrasyon ve testleri ülkemizde yapılacak evvel ulusal haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı da 2022 seneninde allahın izniyle uzaya göndereceğiz. Her vakit Cumhuriyetimizin 100. senesi amaciyla koyduğumuz hedeflere tek adım dahada yaklaştık. kara yolları yatırımlarımız, Türkiye’nin, dünyanın en hatri sayilir büyüklükte ekonomilerinden biri olma yolunda her daim en mühim dayanağını oluşturdu.

“TİCARİ BAŞARILARA KATKI SAĞLIYORUZ”

Kara yollarımızda izleyen araç sayısı artarken, 100 milyon taşıt×kilometre başına düşen talihsiz kaza hatıranda ölümler 5,72’den 1,21’e düşerek kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısında yüzde 79 azalma sağlandı. surat bin kişi başına trafik kazalarında can kaybında hayat ortalaması 18 iken, ülkemizde bu rakam 2019 sonu itibarıyla 6,6’ya gerilemiştir. Bölünmüş yollarımızdaki hızımız da saatte 40 kilometreden seksensekiz kilometreye çıkarken, yolcu süresi yarı yarıya azalmıştır. Yollarımızın işletme performansının artırılmasıyla bu erken vakit ve akaryakıttan senelik 19 milyar liraya yakın tasarruf sağlıyoruz. Sanayicimize, çiftçimize malını dahada hızlı ve dahada tasarruflu tek şekilde nakliye etme imkanı sunarak ticari başarılarına da katkı yapmış oluyoruz.”

“TÜRKİYE LOJİSTİK manada SÜPER GÜÇ HALİNE GELDİ”

Bugünün hayat ticaretinde ve üretiminde laf sahibi var olan Avrupa, Asya ve Afrika’nın tam merkezinde bulunan Türkiye’nin lojistik süper güç haline getirildiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, İngiltere’den Çin’e ulaşan ortada Koridor’un hemide en mühim köprüsü ayni vakitte da hakimi olma yolunda ilerlediklerini kaydetti.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ istikbal NESİLLERE AKTARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Yaptığımız her proje insanımızın konforu, hayat kalitesinin artması ve ülkemizin köyden şehre bütünsel kalkınması içindir. Kaynaklarımızı en akılcı biçimde kullanarak zenginliklerimizin istikbal nesillere aktarılabilmesi içindir.

“ÇEVRE FELAKETLERİ YAŞANABİLİR”

Kanal İstanbul Projesi ile alakalı maksatlı tek şekilde menfi algı yaratılıyor. Nu tartışmalar toplumu ikiye ayırmak içindir. Bu projenin ehemmiyeti anlaşılmalıdır. Dünyanın büyüyen ve gelişen yollarına baktığımızda da ehemmiyetini açıkça anlıyoruz. Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte ticaret yolları deniz ulaşımından geçmektedir. Bu Vaziyetin karşısında ülkeler ek yollar arıyor. Karadeniz ve Hazar’daki enerji hareketliliği ve liman kıyıları bize şunu gösteriyor: Boğazlardan geçen yük miktarı gittikçe artacaktır. bunun için bağlı olarak 2050 seneninde senelik 78 bin gemi geçişinde olabilecek mümkün tek duraksama hayat ve ülkemiz amaciyla riziko teşkil etmektedir. Gemilerin taşıdığı riskli maddeler de rizikosu büyütüyor. Çevre felaketlerine kapı aralayabilecek kazancı artıracaktır.

“DÜNYA İÇİN DE ÖNEMİ BÜYÜK”

İstanbul boğazı keskin dönüşleri ve akıntıları hasebiyle yönetilmesi çok güç var olan tek su yoludur. Buradaki aksaklıklar ticaret akışını menfi etkileyecektir. Kanal İstanbul bu ihtiyaçlara baz alinarak tek şekilde de projelendirildi. Gemiler yüzde surat emniyetli olarak geçecek. Bu proje Türkiye’nin yüzen projesi olmasının yanı sıra dünyadaki en mühim lojistik projelerinden biri. faal tek lojistik yönetimle gemiyi kumanda eden otonom rehber kaptan desteğiyle, akıllı seyrüsefer sistemleri kapsamında gemilerin yüzde 100 emniyetli geçişi sağlanacak.”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir