Bakan Ersoy, müjdeyi Şanlıurfa’dan verdi! Göbeklitepe’nin yakınında 11 yeni tepe daha bulundu-haberi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mezopotamya” markasının tanıtımı amaciyla gittikleri Şanlıurfa‘da vakit boyu temaslarda bulundu. Bakanlar, vatandaşlarla tek araya gelerek, belediyenin gastronomi etkinliğine katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, Şanlıurfa’dan heyecanlandıran tek haberi de ülkemiz ile paylaştı. bakanimiz Ersoy, Göbeklitepe‘nin yanında 11 tepe dahada bulduklarını aktardı.

Kentte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Ersoy, Türkiye’nin turizm değerinin ve potansiyelinin dahada iyi anlaşılabilmesi amaciyla çaba gösterdiklerini belirtti.

“TÜRKİYE’NİN HER NOKTASINDA POTANSİYEL VAR”

Türkiye Turizmini Tanıtma ve Geliştirme Ajansını 2019 seneninde kurduklarını anımsadan Ersoy, “Ajansın asıl işi, Türkiye’nin bütün turizm değerlerini dünyaya tanıtmaktır. Ajans ile anne hedefimiz 2023 seneye civarindan Türkiye’de turizmi 81 vilayetimize yaymak istiyoruz. Türkiye’nin her noktasında turizm potansiyeli var. Doğru tek tanıtım ile bu potansiyeli alana çıkarıp farkındalığını da sağlayarak yaymamız gerekiyor” diye konuştu.

“11 adet dahada NOKTA TEPE KEŞFETTİK”

UNESCO hayat kalıt Listesi’nde bulunan Göbeklitepe’nin civarında birtakım mühim merkezleri dahada keşfettiklerini aktaran Ersoy, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Aslında artık Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil. Göbeklitepe etrafındaki 100 kilometrelik tek hat üzerinde 11 adet dahada nokta tepemiz var. Buradan detayını evvel kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile alakalı hatri sayilir büyüklükte tek çalışma var, tamamlanmak üzere, eylül ayında tanıtımını yapacağız. Dünyanın tek çok üniversitesiyle, arkeoloji ile alakalı uzmanlaşmış kazı başkanlarıyla da iş birliği yaparak 12 tepeyi hayat lansmanı şeklinde sunacağız. yeryüzünde çok popüler tek yer haline gelecek, Hem de Güneydoğu’nun Piramitleri diyebiliriz buna. Lansman yapıldıktan ardindan çok fazla ses getirecek, Türkiye’nin eşi benzeyen olmayan tek hazinesi olarak düşünüyoruz. Mezopotamya diye baktığınız vakit bu bölgenin kendine has tek kültürü var. Kendine has tescilli gastronomisi var. Bir hayli ürünü var. Bunu da eşsiz var olan arkeolojik değeriyle birleştirdiğiniz vakit alana mükemmel tek şey çıkıyor.”

Bakan Ersoy, ülkemiz Turizmini Tanıtma ve Geliştirme Ajansının, bölgelerdeki kalkınma ajanslarıyla da koordineli çalıştığını vurgulayarak, tanıtım noktasında memleket genelindeki belediyelerle de iş birliği yaptıklarını anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir