Bakan Akar: İlk bilgilere göre helikopter kazası olumsuz hava şartları nedeniyle oldu-haberi

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bu erken saat 13.55’te kalkan kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter ile saat 14.25’te bağlantı kesildi. alanda İHA, CN-235 uçağı ve tek helikopter ile arama çalışmaları başlatıldı. Arama çalışmaları neticeninde helikopterin talihsiz kaza kırıma uğradığı tespit edildi. Aralarında 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın da bulunduğu 11 askerin şehit olduğu iki asker de yaralandı. Türkiye’nin yüreğini yakan talihsiz kaza sonrası Elazığ’a giden Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Bitlis‘in Tatvan kazasinda yaşanan helikopter kazasıyla alakalı İzah yaptı.

“YARALI ASKERLERİN vaziyeti İYİ”

Bakan Akar, burada yaptığı açıklamada, Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere saat 13.55’te kalkan kara Kuvvetleri Komutanlığına ait “Cougar” tipi helikopterin talihsiz kaza kırıma uğradığını belirtti. talihsiz kaza neticesi 11 personelin şehit olduğunu, iki personelin ise yaralandığını aktaran Akar, “Yaralılarımızın hastanedeki tedavilerine ayni ritimde devam edilmektedir. vaziyetleri iyi.” diye konuştu.

“İLK İNCELEME SONUÇLARI KAZANIN ANİ sema DEĞİŞİMİNDEN KAYNAKLANDIĞINI GÖSTERİYOR”

Akar, helikopterin talihsiz kaza kırıma uğramasına ait şu açıklamalarda bulundu:

“İlk bilgilere ve görgü tanıklarının ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren menfi sema koşulları hasebiyle alana geldiği değerlendirilmektedir. talihsiz kaza kırım ekibine ivedilikle İhtiyaç duyulan yönerge verilmiştir. İncelemelere bu erken başlanacak. Bu elim olayın kati nedeni, ayrıntılı analiz neticeninde belirlenecektir. İlk andan bu yana neden arama kurtarma çalışmaları gerekse şehit ve yaralılarımızın tahliyesinde alakalı halk kuruluş ve kuruluşları tarafından kısa müddette bütün olanaklar seferber edilerek her biçimde destek sağlanmıştır. Acımız çok büyük, milletçe derin acı içindeyiz. Bizleri derin acıya ve üzüntüye derhal sevk eden bu elim kazada şehit var olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine, yakınlarına, TSK’ya ve asil milletimize başsağlığı, sabır; yaralı personelimize aciliyetli şifalar diliyorum.”

ŞEHİT ASKERLERİMİZİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Milli müdafaa Bakanlığı Tatvan’daki askeri helikopter kazasında şehit var olan 11 askerin kimliğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan izaha göre, Bitlis’in Tatvan kazasinda talihsiz kaza kırıma uğrayan helikopterde bulunan Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy), Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin), Albay Şentürk Aydınyer (Kars), Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra), Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat), Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale), kaptan Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of), kaptan Yüzbaşı Gökhan yumuşak başlı (Afyonkarahisar-Dinar), Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar), şuurlu Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı) ve şuurlu Çavuş Hakan Gül (Amasya) şehit oldu.

Açıklamada yaralananların ise Binbaşı Alptekin Köprülü (Gümüşhane) ve Yüzbaşı ender Uzunçakmak (Ordu-Kabadüz) olduğu bildirildi.

COUGAR TİPİ HELİKOPTERLERDE 4’ÜNCÜ KAZA

Kara Kuvvetleri’nde 1996’dan bu yana görevli var olan Fransız-Alman müsterek tasarımı AS532 Cougar helikopterleri dahada evvel de talihsiz kaza yaptı. Bu tip helikopterlerin ülkemizde dahada evvel karıştığı üç kazada 28 asker şehit olmuştu. Bugünkü kazayla birlikte bu sayı 39’a yükseldi.

ERDOĞAN, talihsiz kaza İLE İLGİLİ bakanimiz AKAR’DAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olayla alakalı ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar’dan bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, kazanın duyulduğu evvel andan bu yana arama kurtarma çalışmalarını yakından izleyen Erdoğan’ın, şehitlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı dilediği, yaralı askerlere şifa temennisinde bulunduğu kaydedildi.

ERDOĞAN’DAN ŞEHİT KORGENERAL ERBAŞ’IN AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehit var olan Korgeneral Osman Erbaş’ın erkek çocuğu Yiğitalp Erbaş ile telefonda görüşerek taziyelerini iletti. reis Erdoğan, görüşmede, ülkeye ve millete mühim hizmetlerde bulunan Korgeneral Osman Erbaş’ın elim tek kazada hayatını kaybetmesinden hatri sayilir büyüklükte acı duyduğunu ifade ederek, şehit komutana Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

SOYLU VE AKAR BÖLGEYE GİTTİ

Acı kazanın derhal peşinden ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile incelemelerde bulunmak üzere bölgeye devinim etmişti. bakanimiz Akar ve komutanlar bölgeye geldi. bakanimiz Akar ve komutanların kazanın yaşandığı alanda incelemelerde bulunacak.

MSB, BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI

MSB’den yapılan izahta şu ifadeler kullanıldı:

“Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere saat 13.55’te kalkış yapan kara Kuvvetlerimize ait Cougar tipi tek helikopter ile saat 14.25’te bağlantı kesilmiş, helikopterdeki kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4’ünün yaralandığı belirlenmiştir. Bizleri derin tek üzüntü ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit var olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil Milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize aciliyetli şifalar diliyoruz”

KORGENERAL OSMAN ERBAŞ ŞEHİT OLDU

Bitlis’te düşen helikopterde şehit olanlardan birinin Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş olduğu öğrenildi.

NATO genel SEKRETERİ TAZİYELERİNİ İLETTİ

NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, Bingöl’den kalkan askeri helikopterin talihsiz kaza kırıma uğraması neticesi şehit var olan askerler amaciyla taziyede bulundu. Diplomatik kaynaklardan alinan bilgiye göre, Stoltenberg, Çavuşoğlu’na Tatvan’da alana gelen helikopter kazası neticesi şehit var olan askerler amaciyla taziyelerini iletti. Stoltenberg, NATO’nun ülkemiz ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir