Bahçeli’den seçim için 3 şart! Raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacaklar-haberi

MHP genel Merkezi, AK Parti‘nin seçenek barajı, seçenek bölgeleri, partilerin seçimlere katılma şartlarını da bulunan çalışmasına ait rapor hazırladı. Yapılan değerlendirme, AK Parti’ye gönderildi.

AK Parti kurmayları, MHP’nin öneri ve itirazlarını arka arda yaptıkları toplantıda değerlendirdiler. Buradan çıkan sonuç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulduktan ardindan ulusalci devinim partisi ile müsterek çalışma başlatılacak.

BARAJ YÜZDE 5 OLMALI

Hürriyet’in haberine göre MHP, ittifak ortağının yüzde 5 ve yüzde 7 olarak iki seçenekli hazırladığı ülkemiz barajının yüzde 5 olarak uygulanmasını istedi, ittifak yapan partilere ittifak içi baraj uygulanması önerisinde de bulundu. bunun için göre barajı aşamayan partilerin oyları ittifaka katılamayacak.

LİDERLER BELİRLEYİCİ OLACAK

AK Parti’nin önerisinde ittifak içi baraj bulunmuyor. Partinin önerisi, mevcuttan değişik olarak her partinin oyunun ayrı ayrı hesaplanması ve onların toplamının ittifak reyi olarak yazılmasını kapsıyor. bu konuyla alakali liderler belirleyici olacak.

SEÇİME GİRECEK PARTİLER

MHP ayrıca, siyasi partilerin seçime girme koşulu olarak Meclis grubunun bulunmasının şartlar arasından çıkarılmasına destek verdi. Partilerin seçime katılabilmeleri için, ülkemiz genelinde yüzde 50 oranında teşkilatlanmış olmaları ve seçimlerden altı ay evvel bitirmesi koşulu bulunacak.

DARALTILMIŞ BÖLGE SİSTEMİNE İTİRAZ

MHP, AK Parti’ye gönderdiği çalışmada, seçenek bölgelerinin sayılarının arttırılarak, daraltılmış bölge sisteminin uygulanmasına da itiraz etti. sene sonuna gelmeden düzenlemenin yasalaşması ve Anayasa’nın ‘seçime tek sene kala yapılan yasal düzenlemeler, evvel seçimde uygulanmaz’ hükmüne takılmaması planlanıyor.

2020-2021 nihayet anketler! Anket şirketlerinin bütün seçenek anket neticeleri ve seçenek anketleri burada! Kronolojik sırayla CB seçenek anketi ve anket sonuçları

2020-2021 nihayet anketler! Anket şirketlerinin bütün seçenek anket neticeleri ve seçenek anketleri burada! Kronolojik sırayla CB seçenek anketi ve anket sonuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir