Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na Diyarbakır eleştirisi-haberi

Bahçeli, parti genel merkezinde ‘Siyaset ve Liderlik Okulu 17’nci asama Eğitim ve Öğretim Yılı’ açılışını gerçekleştirdi.

Törenin derhal peşinden gazetecilerin suallerini Cevaplayan Bahçeli, Rusya ve Ukrayna savaşının sonlandırılmasına ait Antalya’da yapılan zirveyi değerlendirdi.

Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

*Ukrayna ve Rusya arasındaki harp yakın komşularımız var olan iki memleket arasında beklemediginiz tek anda baş gösteren ve 15’inci gününe yaklaşmış var olan dönemde de yasamsal maliyeti, ahenk gösteren ücret maliyeti çok fazla var olan tek harp halini almıştır.

*Böyle tek savaşta ülkemiz geçmişteki birikimi, jeopolitik konumu, iki memleket arasındaki kültürel, ahenk gösteren ücret ve yasamsal faaliyetleriyle diyalog kurma imkanını ve fırsatını bulan tek ülkedir.

*Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi çerçevesinde sayın cumhurbaşkanımız bu iki memleket arasında mümkün olduğu civarindan duygulu ve titiz davranmıştır.

*İki ülkeden tek vakit evvel savaşın sonlandırmasını istemiştir. Ve bu sonlandırmanın yanında da iki memleket arasındaki Sulhun temininde T.C. Devleti’nin tek adım atmış olmasını arzulamıştır.

*Bu çerçevede telefon diplomasisi, yakın müzakere çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmüştür.

‘BU TOPLANTI BAŞARILI OLMUŞTUR’

*Bu barış yolunda atılmış var olan tek adımdır. Bu adımla iki ülkenin yetkililerini tek araya getirerek barışı sağlayabilecek müzakerenin başlangıcını uygulamak istemişlerdir ve bunda da başarılı olmuşlardır.

*Burada mühim var olan tek konu; iki ülkenin dışişleri bakanlarının Antalya’da tek araya gelmelerinin kabulü yanında ülkemiz Dışişleri Bakanı’nın da masada olması arzusuyla derhal hemen Türkiye’ye tek hakemlik imkanı ve fırsatı tanıyan tek diplomatik üslubu yasama geçirmişlerdir.

*O bakımdan bu toplantı mühim olmuştur, başarılı olmuştur. 15 günden beri süre gelen bu çatışmanın oradaki tek toplantıda sonuçlanması mümkün değildir.

*Ama tek başlangıçtır; neticenin elde edilmesi amaciyla de hayırlı tek adımdır.

‘TÜRKİYE’NİN BAŞARISINI TAKDİR ETMEK GEREKİR’

*Görüyorum ki Türkiye’de Bir takım kesimler bu adımları hazmedememektir. Bu adımların netice vermesini istememektedirler.

*Ve basınımızın Bir takım manşetleri ‘Barış gerçekleşmedi’, ‘Barış yasama geçmedi’, ‘Barış şöyle oldu, barış bunun benzeri oldu’ şeklinde menfi ifadelerle toplumda gelişebilecek var olan tek umudu şimdiden söndürmeye çaba göstermişlerdir.

*Bu basit tek iş değildir. bunun benzeri tek ülkenin bunu yapabilmesi de önemlidir. Türkiye’nin bu konuma gelmesindeki diplomatik başarısını da onay etmek lazımdır. Bu memleketin evladıyız.

*Savaş çok yakınımızda. her birimiz gördük. Türkiye’de nelerin yaşandığına şahit oluyoruz. 23 adet gemi Türkiye’ye ayçiçeği yağı getirecek; harp hasebiyle belli tek süre ertelenmiştir. ‘Türkiye’de yağ yoktur’ diyerek bütün marketlere hücum edilmiştir.

*Basın yoluyla tahrik edilmiştir. Yağ dövüşü çıkartmaya çalışmışlardır. Yağdan umut edenler Türkiye’nin yarınını karartmıştır.

*O sebepten dolayı bu tür hayırlı adımları millet olarak hangi siyasi partide olursak olalım içtenlikle desteklemekte yarar vardır. Zira bölgenin yararınadır, Türkiye’nin yararınadır, hayat barışının yararınadır.

‘6 ORTAĞINA SORMAK LAZIMDIR’

Bahçeli, İngiliz Economist Dergisi’nde çıkan imzasız tek yazida cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtemel rakibi olarak gösterildiğinin sorulması üzerine, “MHP genel başkanı imzasız bildirilere, imzasız makalelere, sahipsiz sözlere aldırış etmez. Gerçekçidir. Geleceği bu manada değerlendirir. Artık imzasini attı mı atmadı mı onu 6 ortağına sormak lazımdır” dedi.

‘YANLIŞ BİR ZAMANLAMA OLMUŞTUR’

Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır ziyareti ile alakalı değerlendirmesi suallen Bahçeli, “Twitter’da geçen vakit yorumumu yaptım. Yanlış tek zamanlama olmuştur. Konuşmalarda barış dillendirilmemiştir. Ve orada çok aşırı vaatlerde bulunmuştur ve o vaatler karşısında Sayın cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı özellikle çok sesle, kararlı tek şekilde; ‘Bana her biçimde suali sorabilirsiniz. Burada her şeyi sizinle konuşabilirim. Açıklayabilirim’ demiştir. bendeniz de Twitter’dan 5 adet Sual sordum. Bunların Cevabını evvel 6’lı masaya anlatsın, ardindan Türk milletine anlatsın. Ondan ardindan da vakit bulabiliyorsa da hayat barışının nasıl gerçekleşeceğine değinmiş olsun” diye konuştu.

‘DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL’

NATO ve Avrupa Birliği’nden Türkiye’nin Rusya’ya baz alinarak yaptırımlara katılması çağrıları olduğu hatırlatılan Bahçeli, “Doğru tek yaklaşım değil. Savaşan ülkeler arasında sahip olmuş olduğunuz ahenk gösteren ücret imkanlarla, savaşa girmeden savaşın öncülüğüne talip olmak, yaptırım yoluyla savaşı tahrik etmek, gelişmesine ve çatışmanın yoğunlaşmasına fırsat veren yaklaşımlara dikkat etmek lazımdır. bu konuyla alakali AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kendisine çeki seviye vermelidir. Bu milletin ve dünyanın ABD’ye soracağı çok sualler vardır. Bunlardan tek tanesi Irak’tır. tek tanesi Afganistan’dır. tek tanesi Suriye’dir. tek tanesi Türkiye’nin bölünmesi amaciyla çaba gösteren yasadisi faaliyetlerin arkasındaki silahlandırmadır” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.