Babacan: Güçlü ve hazırlıklı olmak zorundayız-haberi

DEVA Partisi genel Başkanı Ali Babacan, Sakarya mahalli Kültür Derneği’nin 7. alışılmış olan kurulunda konuştu. Babacan şu ifadeleri kullandı:

* kuvvetli ve hazırlıklı olmak zorundayız. mesele ortada Bankamızın rezervlerini kuvvetli tutmak zorundayız. Elin adamı Ukrayna’ya girmeden evvel 600 milyar dolarlık döviz rezervini biriktirdi, ondan ardindan girdi. Biz ne yaptık? dahada ortada dahada pandemi yok… dahada enerji krizi yok… ortada Bankası’nın dövizleri yoksun 55 milyar dolara indi. ortada Bankası’nın döviz rezervlerini 28 milyar dolardan 136 milyar dolara çıkartmıştık. Şu anda net yoksun 55 milyar dolar.

* Bu ülkenin en hatri sayilir büyüklükte beka meselesi gençlerin yarınlarını bu ülkede değil, başka ülkelerde düş etmeleridir. Ülkemizi, gençlerin yaşamak istediği tek memleket uygulamak amaciyla çalışmak zorundayız. Devletiyle, siyasi partileriyle, sivil toplumuyla hep birlikte bunu muvaffak olmak zorundayız.

“BU ÜLKEYİ HER ŞEYİYLE GÜÇLÜ KILMAMIZ LAZIM”

* Bu ülkeyi her şeyiyle kuvvetli kılmamız lazım. Ekonomisiyle, ordusuyla ve en ehemmiyetlisi itibarıyla kuvvetli kılmamız lazım. İtibarın, sözün gücü ve emin memleket olmak her şeyden kıymetli. Dünyaya ‘Türkiye yalpa yapmaz, kimseyi yanıltmaz, dimdik ve her vakit doğrunun ve adaletin yanında durur’ dedirtmemiz lazım. İtibarlı tek ülkenin Yalnızca sözüyle hayat üzerinde ne civarindan etki yapabileceğini gördüm.

* Yeri gelir; ekonominizin de ordunuzun da çok dahada üzerinde tesiri sözle yapabilirsiniz. Her daim adaletin, doğrunun ve hakkın yanında durmanız lazım. ama bunun benzeri tesirli olabilirsiniz. ama bunun benzeri gençlerimiz ‘Benim yaşamak istediğim memleket burası. Doğduğum topraklarda yaşayacağım. Yarınlarımı burada kuracağım’ der.

“ÜLKEMİZ VARLIK İÇERİSİNDE YOKLUK ÇEKİYOR”

* Lisede tek kimya öğretmenim vardı. Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçmüş. Yakın vakitte yaşadığı tek hatırasını anlattı. ‘İlkokul çağında zulme uğradık, Ailece Türkiye’ye geldik. sınırı geçtiğimizde dedem eğildi, toprağı öptü. Bize de ‘Çocuklar artık vatanımız burası’ dedi. ama geçenlerde Erkek çocuğum ile gelinim, ‘Baba sana sürprizimiz var’ dediler. Ellerinin arkalarında tek şey saklıyorlar. tek pasaport çıkarttılar. ‘Biz Avrupa Birliği pasaportu aldık’ diye sevindiler. Oturdum ağlamaya başladım. Benim dedem bu ülkeye toprağı öperek girdi, çocuklarım su pasaportu aldım diye seviniyor. Oturdum ağladım’ dedi. Yazık ya. Ülkemiz varlık içinde yokluk yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.