Azerbaycan’dan Biden’in “soykırım” ifadesine tepki: Tarihi hata-haberi

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan izaha göre, ülkemiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Aliyev’in telefon görüşmesinde, Biden’ın izahı kınandı.

Görüşmede, Aliyev, Biden’ın izahını “yanlış” ve “tarihi hata” olarak nitelendirdi, Azerbaycan’ın bu ifadeleri “kabul edilemez” gördüğünü kaydetti.

Aliyev, görüşmede Biden’ın açıklamasının alanda alana çıkan iş birliği eğilimlerine ağırbaşlı şekilde zarar verdiğini vurguladı, Azerbaycan’ın her vakit Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DA SKANDAL İFADEYİ KINADI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden‘ın 24 Nisan 1915 olayları ile alakalı yaptığı açıklamada, “soykırım” ifadesini kullanmasına reaksiyon gösterdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Sözde Ermeni soykırımını siyasallaştıranlar, Ermeni silahlı gruplarının 500 binden çok insanın katledilmesine ve 1918’in Mart ayında Bakü ve Azerbaycan’ın başka bölgelerinde Ermenilerin gerçekleştirdiği katliamlara Suskun kalıyor” ifadelerine yer verildi.

HOCALI SOYKIRIMINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Açıklamada ayrıca, 100 sene evvel yaşanan olayların yanlış anlatıldığı vurgulanarak, “Ermenistan’ın 30 sene evvel Hocalı’da Azerbaycanlılara karşı işlediği soykırıma baz alinarak adil tek değerlendirme yapılmaması, önyargı ve çifte standart örneğidir” denildi.

“TARİHİ SİYASİ AMAÇLAR İÇİN KULLANMAK onay EDİLEMEZ”

Açıklamada, “1915 olayları politikacılar tarafından değil, tarihçiler tarafından incelenmeli ama bilindiği gibi, olayları örtbas etmeye ve kendisini mazlum tek memleket olarak çikarmaya çalışan Ermenistan, Türkiye’nin o döneme ait olayları müsterek tek tarih komisyonu ile analiz önerinini onay etmedi. Tarihi tahrif etmek, ‘tarihi tekrar yazmaya’ çalışmak ve siyasi amaçlar amaciyla kullanmak onay edilemez” ifadeleri de yer aldı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir