Avrupa’yı vuran sel felaketinde ölü sayısı 196 oldu! İhmal iddiası Almanya ve Belçika’yı karıştırdı-haberi

Geçen hafta Çarşamba gününden bu yana Almanya, Hollanda, Lüksemburg ve Belçika‘da tesirli var olan sağanak yağış ve su baskınlar hasebiyle hayatını kaydedenlerin sayısı 196’ya yükseldi. Almanya’da, 117’si Rheinland-Pfalz eyaletindeki Ahrweiler bölgesinde, 45’i şimal Ren-Vestfalya’da ve biri de Berchtesgadener Land kisminda olmak üzere, toplaminda 163 kişinin öldüğü belirlendi.

ÇOK SAYIDA KAYIP VAR

Koblenz polisine göre, ülkenin batısındaki Rheinland-Pfalz eyaletinde 749 kişi yaralandı. Alman polisi, kayıp olduğu anlatilan 700 kişiye gsm telefonları aracılığıyla ulaşıldığını bildirdi. ama Daha kaç kişinin kayıp olduğu bilinmiyor. Belçika’da da, şu anne civarindan 31 kişinin öldüğü belirlendi. kayıp var olan 163 kişinin aranmasına ayni ritimde devam ediliyor.

Felaket kisminda arama kurtarma ve temizlik çalışmaları ayni ritimde devam ederken, yaşanan vakalarda siyasi otoritenin rolü de tartışılmaya başlandı. Almanya hükümeti, su baskın felaketinden dört vakit evvel bilim insanlarının uyarmasına rağmen, yeteri civarindan önlem almamakla suçlanıyor.

4 GÜN ÖNCE HÜKÜMETLER UYARILMIŞ

Almanya medyasına göre Avrupa su baskın ikaz Sistemi (EFAS), şiddetli sağanak yağış ve su baskınlar konusunda, yıkımdan dört vakit evvel hemide Almanya ayni vakitte da Belçika makamlarını uyardı. EFAS’ın uyarısında, Ren ve Maas nehirlerindeki taşkın riskine işaret edilerek, selden hangi bölgelerin etkileneceği hatri sayilir büyüklükte ölçüde olasılık edildi.

Avrupa su baskın ikaz Sistemi’nin geliştiricilerinden biri var olan İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nden hidroloji profesörü Hannah Cloke, felaketle alakalı olarak Almanya makamlarını suçlayarak, bunun “büyük bit sistem hatasından kaynaklandığını” söyledi. Cloke, Sunday Times gazetesine yaptığı açıklamada, ikaz sisteminin, yıkımdan ani çok vakit evvel Rheinland üzerinde şiddetli yağmurun evvel belirtilerini tespit ettiğini söyledi.

Cloke’ye göre, Alman yetkililer, Rheinland-Pfaz’ın özellikle Erft ve Ahr süresince uzanan bölgeleri ile Hagen ve Altena kasabalarının aşırı şiddetli yağmurdan etkileneceği istikametinde uyarıldılar.

“İNSANLAR UYARILMALIYDI”

Alman makamlarının, bu ikaz doğrultusunda bölgedeki insanları bilgilendirmesi gerektiğini belirten Hannah Cloke, “İnsanlar uyarılmalı ve uyarıları anlayıp ciddiye almaları sağlanmalıydı. İnsanlar su baskın karşısında ne yapacaklarını bilemezse, pc sistemlerinin hiçbir yararı olmaz” dedi.

BAKANLIK, GEREKLİ UYARILARI YAPTIĞINI AÇIKLADI

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığı, su baskın riskine ait resmi uyarıların geçtiğimiz hafta Pazartesi sabahı yapıldığını doğruladı. Bakanlığa göre, ikaz bütün ilçe, kasaba ve köy yönetimlerine iletildi. ama resmi sema vaziyeti ikazlarına dayanarak yapılacak somut hazırlıklar, yerleşim yerlerinin kendisinin takdirine bırakıldı. Almanya’da muhalefet partileri, Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’i suçluyor. hür Demokrat Parti’ye(FDP) göre, içişleri bakanlığı, sivillerin savunması ile alakalı ağırbaşlı şekilde başarısız oldu.

FDP Parlamento Grup reis Yardımcısı Michael Theurer, “Uzmanlardan vaktinde yapılan uyarılar, görevliler veyahut halk yayıncıları tarafından vatandaşlara yeteri civarindan iletilmedi. Durum, İçişleri Bakanı Seehofer’in direk kişisel mesuliyet taşıdığı mühim tek sistem başarısızlığını gösteriyor” dedi.

Sol Parti öncüsü Susanne Hennig-Wellsow da, hükümetin uyarıları ciddiye almadığını veyahut gerektiği şekilde sorumlu yetkililere iletemediğini savundu. Her iki seçeneğin de bağışlayamaz ağırbaşlı birer siyasi hatali olduğunu belirten Sol Parti lideri, İçişleri Bakanı Seehofer’in derhal istifa etmesini istedi.

FEDERAL HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

2016-2019 yılları arasında Alman İtfaiye Birliği’nin 2016 – 2019 yıları arasında başkanlığını yapan Hartmut Ziebs de, Bild gazetesine yazdığı yazıda, felaketle alakalı federal hükümeti suçladı. Ziebes, halkın ulusal afet kontrolüne yeteri civarindan dahil edilmediğini öne sürdü.

Federal Sivil savunma ve Afet Yardım Dairesi Başkanı Armin Schuster ise, halkın yeteri civarindan uyarılmadığı istikametindeki eleştirilere katılmıyor, yeteri civarindan ikaz sistemi olmadığı istikametindeki eleştirileri reddediyor. Çarşamba ve Cumartesi günleri arasında 150 ikaz iletisi gönderildiğini belirten Schuster, “Uyarı altyapısı bizim sorunumuz değil, yöneticilerin ve halkın bu uyarılara ne civarindan duyarlı olduğu önemli” dedi.

BELÇİKA’DA DA durum AYNI

Belçika’da da, selin tesirli olduğu Bir takım kasabalarda da, belediye başkanları, uyarılara karşın vaktinde İhtiyaç duyulan tedbiri almamakla suçlanıyor. Belediye başkanlarının, su baskın tehdidi altındaki yerleşim yerlerinde insanları vaktinde tahliye etmekte geç kaldıkları öne sürülüyor.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir