Avrupa Parlamentosu korsan yayıncılıkla ilgili flaş kararlar aldı-haberi

Avrupa Komisyonu tek sonraki adım olarak, Avrupa Parlamentosu tarafından onay edilen bu önlemlerin, bağlayıcı Avrupa hukukuna dönüştürülüp dönüştürülmeyeceğini ve dönüştürülecekse nasıl dönüştürülebileceği konularını gündemine alacak.

Onaylanan bu tedbirler, Avrupa ülkelerinin korsan yayıncılıkla alakalı mahalli olarak aldığı kararların artmasıyla ilişkilendiriliyor. Fransa’da, Fransız Meclisi tarafından 2021’in Mart ayında onay edilen, dogruluk sahipleri ve yayıncılar amaciyla tertemiz tek güç sayılabilecek, “hızlı ve hatıranda tedbirlerin” alınmasını sağlayacak “Spor ve Demokrasi” mevzuatı bu konuyla alakali misal olarak onay ediliyor.

Avrupa Parlamentosu’nu korsan yayıncılıkla alakalı mühim kararlar almaya yönlendiren Bir takım nedenler ve sonuçlar:

-Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu’nun en mühim önceliklerinden biri vaziyete gelen korsan yayıncılıkla mücadele, alınan kararlar ile oldukça müspet tek noktaya yaklaştı. Bu tür yasal reformların geçiş zamani beklendiği civarindan hızlı olmasa da tedbirlerin onaylanması açısından yaşanan gelişmeler oldukça önemli.

-Bu gelişmenin; Avrupa’daki bütün liglere ve spor kuruluşlarına, korsan yayıncılığın şu anda spor endüstrisinin karşı karşıya olduğu en mühim mesele olduğuna değin tek ikaz niteliği taşıdığı onay ediliyor.

-Avrupa genelindeki korsan yayıncılık istatistikleri Vaziyetin ciddiyetini alana koyuyor: Bir hayli ülkede, her ücretli aboneye karşılık olarak iki korsan yayın izleyicisi düşüyor. Başka bir deyişle kanun dışı olanın yasal olana oranı 2/1’e civarindan yükselmiş durumda. Rakamlara bakıldığında, Bir hayli ülkede yayıncı kuruluşların en hatri sayilir büyüklükte rakibinin başka tek yayıncı kuruluş değil, kanun dışı yayın yapan korsan yayıncılar olduğu net tek şekilde görülebiliyor.

-Avrupa’nın tamamında hemide ülkeler olarak (başta İngiltere Premier Ligi, La Liga, Serie A, Ligue 1) ayni vakitte da beynelmilel kapsamda (UEFA organizasyonları) yayın hakları değerleri derhal hemen global olarak düşüyor veyahut en iyi olasılıkla durağan halini koruyor. İhaleye çıkacak tek sonraki hatri sayilir büyüklükte Avrupa pazarı ise ülkemiz Süper Ligi olacak.

-Yayın ihalelerinde oluşan bu Vaziyetin başlıca nedenleri; COVID/Pandemik koşulların baskısı, tertemiz normalde değişen tüketici alışkanlıkları ve en ehemmiyetlisi gittikçe hatri sayilir büyüklükte tek mesele halini alan korsan yayıncılık olarak sıralanıyor.

  • süper lig

Yayım tarihi
Spor olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir