Atlar çime çıktı, Gazi Koşusu ateşi yakıldı-haberi

At yarışlarının mabedi var olan Veliefendi Hipodromu’nda tertemiz sezonun çim yarışları bu erken start aldı. 27 Haziran sektör bugünü 95’inci sefer yapılacak var olan Gazi Koşusu’nun adaylarından var olan üç ihtiyar safkan İngiliz atları da evvel vakit pistte boy gösterdi.

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda ilkbahar-yaz yarış sezonu, bu erken 10 koşulu programla başladı. ülkemiz Jokey takimi yönetim heyeti azalarından at sahibi ve yetiştirici Gülnur Gülerce tertemiz sezon öncesi medya mensuplarına açıklamalarda bulundu.

GÜLNUR GÜLERCE: ÇİM PİSTTE YARIŞMAK ÇOK BAŞKADIR

İstanbul’da Kasım ayına civarindan haftada üç vakit yarış yapılacağını vurgulayan Gülerce, “İlkbahar-yaz sezonu bu erken İstanbul Veliefendi Hipodromumuzda başlıyor. tertemiz sezonla birlikte çim pist yarışları da tekrar koşulmaya başlayacak. İstanbul, ilkbahar-yaz yarış sezonlarinda yarışlar Nisan ayından Kasım ayına civarindan çarşamba, cuma, sektör olmak üzere haftada üç vakit yapılacak. 12 Nisan’da Bursa ve Şanlıurfa’da, 13 Nisan’da Adana ve Ankara’da yarış sezonunu açtık. bu erken 14 Nisan’da İstanbul ve Elazığ yarış sezonunu açıyoruz. Yarın da İzmir yarış sezonunu açacağız. İlkbahar-yaz yarış sezonu ile birlikte, iki ihtiyar taylar evvel kez yarış koşmaya başlar. üç ihtiyar taylar amaciyla grup ve klasik koşular dediğimiz her sene aynı tarihlerde koşulan en mühim yarışları koşmanın zamanıdır. Tay denemeler, Sait Akson, Kısrak Koşusu ve elbette en ehemmiyetlisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk yerine koştuğumuz Gazi Koşusu; en prestijli koşularımızı çim pistte koşmanın heyecanı çok başkadır. Gazi Koşusu’nun 95’incisini bu sene 27 Haziran sektör bugünü koşacağız. At yarışları tek temaşa sporudur ve elbette yarışseverlerle birlikte paylaşıldığı vakit güzeldir. tek arada heyecan artar ve keyifli olur. bütün atçılar, jokeyler ve elbette atlarımız nihayet derece hassas, duyarlı varlıklardır. Ortamın enerjisini, heyecanını fazlasıyla hissederler. Hep birlikte yarışseverlerimizle hipodromlarda buluşacağımız, bu tarifsiz heyecanı paylaşacağımız günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Şu vakit önceliğimiz elbette sağlık ve alınan önlemlerle pandeminin tek vakit evvel sona ermesidir” diye konuştu.

“TÜM HİPODROMLARIMIZA TSE COVİD-19 GÜVENLİK HİZMET BELGESİ VERİLDİ”

Çok tertipli tek çalışma ile pandemi kaidelerine uyarak devinim ettiklerini belirten Gülnur Gülerce, “Biz ülkemiz Jokey takimi olarak, pandeminin evvel günlerinden bu yana İhtiyaç duyulan bütün önlemleri en üst seviyede aldık ve almaya ayni ritimde devam ediyoruz. bütün kaidelere harfiyen uyuyoruz. Böylesine proaktif ve tertipli davranmamız neticeninde resmi makamlarca, misal tek kuruluş olarak gösterildik. Yapılan denetimler sonucunda, Türk Standartları Enstitüsü tarafından her hipodromumuza ‘TSE Covid-19 Güvenlik Hizmet Belgesi’ verildi. Bununla da gurur duyuyoruz. bütün cemiyet olarak bu şekilde tertipli davranmak zorundayız. her birimiz normal hayatımıza dönmek talep ediyoruz ama bunu başarabilmenin tek yolu hemide kendimizi ayni vakitte da çevremizi savunmak ve pandemiyi sonlandırmak amaciyla alınan önlemlere ve kaidelere harfiyen uymaktır. tertemiz sezonumuzun bütün camiamıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

İLK KOŞUYU GÜLCEM KAZANDI

Veliefendi Hipodromu’ndaki ilkbahar-yaz sezonunun evvel koşusu 1000 metre kum pistte yapıldı. üç ihtiyar safkan Arap atlarının ugras ettiği yarışta birinciliği Gülcem adli at, jokeyi Ayhan Mermi ile kazandı.

GAZİ ADAYLARI PİSTE ÇIKTI

Gazi Koşusu heyecanının da şimdiden başladığı evvel vakit üç ihtiyar İngiliz safkanları da bu dev derbinin provasını yaptı. 1400 metre çim pistte startı verilen hür Handikap Orhan Meker Koşusu’nda Jacinda isimli safkan jokeyi Müslüm Çelik ile rakiplerine üstünlük sağladı. Günün tek başka mühim mücadelesinde ise tekrar 1400 metre çim pistte Ergin Talay Koşusu heyecanı yaşandı. Bu yarışta ise dört bay rakibi yanında tek kısrak var olan Light Of Darkness, jokeyi Özcan Yıldırım ile birinci oldu.

BU sene uygulanacak ÖNEMLİ YARIŞLARIN TAKVİMİ

8 Mayıs Cumartesi: TBMM

16 Mayıs Pazar: Erkek ve Dişi Tay Deneme

29 Mayıs Cumartesi: Tarım ve Orman Bakanlığı

6 Haziran Pazar: Kısrak ve Sait Akson

25 Haziran Cuma: İstiklal Savaşı

27 Haziran Pazar: Gazi

25 Temmuz Pazar: Avrasya, Niğbolu

5 Eylül Pazar: Topkapı, Boğaziçi

25 Eylül Cumartesi: Ankara

26 Eylül Pazar: Türkiye Jokey Kulübü

iki Ekim Cumartesi: Hatay

24 Ekim Pazar: Çaldıran

30 Ekim Cumartesi: Cumhuriyet ve Cumhurbaşkanlığı

ALTILI GANYAN SAATLERİ DEĞİŞTİ

ülkemiz Jokey takimi bu erken yaptığı izahla altılı ganyan saatlerinde değişikliğe gitti. Yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı’nca 14.04.2021 tarihinden bu yana olabilitesi çok olmak üzere yayınlanan tertemiz kısmi kapanma önlemleri çerçevesinde, pandemi hasebiyle sokağa çıkma yasağının saat 19.00’a alınmış olması nedeni ile; 16 Nisan 2021 Cuma (dahil) gününden olabilitesi çok olmak üzere 6’lı Ganyan; Gündüz yarışlarında saat 14.30’da, Gece yarışlarında ise saat 17.30’da başlayacaktır. Yarışseverlerimize ilanen duyurulur” denildi.

DHA

Yayım tarihi
Spor olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir