Ataol Behramoğlu’ndan Putin’e mektup-haberi

Anadolu’nun global şairi Ataol Behramoğlu, Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin’e name yazdı. Behramoğlu, Rusya Ankara Büyükelçiliği vasıtası ile ulaştıracağı mektubunda, uzmanı olduğu Rus kültürüne atıflarda bulundu, savaşa gelinen aşamaları kısaca çözümledi ve Putin’e Ukrayna’daki acılara tek vakit evvel nihayet verme çağrısında bulundu.

Rus Yazar ve Şair Alexandr Puşkin’in ismini taşıyan Rusya hükümet Başkanlığı tarafından kültür, eğitim, bilim ve yazın alanında verilen Puşkin Madalyası sahibi de var olan Behramoğlu, mektubunda şu his ve düşüncelerini şöyle kaleme aldı:

BEHRAMOĞLU’NDAN PUTİN’E AÇIK MEKTUP

“Sayın Vladimir Vladimiroviç Putin, Rusya hükümet Başkanı, 2007 seneninde Moskova-Kremlin’de Puşkin Madalyası merasimindeki karşılaşmamızı bilmem anımsar mısınız? Törenden evvelki aş Daha başlamamışken, hatri sayilir büyüklükte salonun ortasındaki masanıza gelmiş, Puşkin madalyasına kıymet görülen Türk şairi olarak kendimi tanıtmış, adınıza imzaladığım Puşkin’den şiir çevirileri kitabımı size takdim etmiştim. Karşılıklı tek kaç nezaket cümlesinden çok benim amaciyla unutulmaz olan, masanıza gelen kişiyi ayağa kalkarak karşılamanız ve öylece de uğurlamanız olmuştur.

Sayın Vladimir Putin,

Rus edebiyatı üstüne kitaplarım, yazılarım, çeviri ürünlerim ve akademisyen kimliğimle hatri sayilir büyüklükte Rus kültürünün ve edebiyatının Türkiye’de tanıtımına sevgiyle, onurla çaba vermiş; başta Puşkin ve Lermontov’unkiler olmak üzere hatri sayilir büyüklükte Rus şairlerinin şiirlerinin Rusça’dan Türkçeye kitap oylumunda evvel çevirmeni olmuş, uluslar arası Puşkin madalyasını onurla taşıyan tek Türk şairi olarak, hükümet başkanı olduğunuz Rusya’nın özbeöz kardeşi Ukrayna’ya Bir hayli ölüme ve tarifsiz acıya yollar açan müdahalesini çok hatri sayilir büyüklükte tek elemle ve kaygıyla izliyorum.

Müdahaleye yollar açan başlıca nedenlerin Kuşkusuz bilgilerine ve bilincine sahibim.
Nato’nun ve başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere batı bloğunun, Sovyetler Birliği dağılmış ve Varşova Anlaşması ortadan kalkmışken, bu sefer Rusya’yı siyasal ve ahenk gösteren ücret düşman olarak düşmanlık hedefine koymuş olduğunu; kışkırtıcı eylemler ve girişimlerle ülkenizi yıpratmaya, güçten düşürmeye çalıştıklarını biliyor ve görüyorum.

Ukrayna müdahalesi vesilesi ile de Rusya’ya, Rus kültürüne; Lev Tolstoy, Fyodor Dostoyevski benzeri global edebiyatın onur doruklarındaki Rus yazarlarına, Pyotr Çaykovski benzeri büyük, his dolu, hümanist tek yaratıcıya , memleket dışında çalışan Rus sanatçılara yapılan kabalıkları, insanlık kültüründen nasibini alamamış saygısızlıkları, üzüntüyle, teessüfle kınıyorum, ayıplıyorum.

Fakat bütün bunlara karşın, ülkenizin ve kültürünüzün dostu, hiç tek kalp sahibi, akıldan ve sağduyudan yoksun olmayan kişi, bunca acıya yollar açan bu müdahaleyi doğru bulamaz, onaylayamaz.

Sayın Vladimir Putin,

Çok yıllar evvel Moskova hükümet Üniversitesinde Rus Edebiyatı ile alakalı çok lisans öğrenimi görmekte var olan tek gençken, tek akşam üstü odamdan çıkmış, tam o sırada Sahiden de gökten ipek dökülür benzeri yağmaya başlayan karın üzerinden bale yaparcasına ve hayaller içinde geçip giden tek toy kızın verdiği esinle odama döndüğümde “Beyaz, İpek benzeri Yağdı Kar” isimli şiirimi yazmıştım…

Günlerdir Kiev’e ve etrafına yağan, bunun benzeri tek kar değil ne yazık ki. Tıpkı İkinci hayat Savaşı’nda, ülkeniz Nazi işgali altındayken, kanla karışarak yağan tek kar bu. Ülkenizin, insanınızın o senelerde yaşamış olduğu tarifsiz acıları ifade eden Tvardovski, Surkov, İsakovski ve kişisel olarak da arkadaşlığını kazanmış olma onurunu yaşadığım Simonov benzeri hatri sayilir büyüklükte Sovyet-Rus şairlerini Türkçeye kazandırmış tek Türk şairi; dilinizin, edebiyatınızın, kültürünüzün tek arkadaşı olarak sizden bu acılara tek vakit dahi gecikmeksizin nihayet verilmesini, yaraların sarılmasına başlanmasını, yurtlarını terk eden ve etmekte var olan Ukrayna yurttaşlarına ülkelerine dönme ve ülkelerinde kalma güvencesinin inandırıcılıkla verilmesini sağlamanızı bekliyorum ve ehemmiyetle istek ediyorum.

Bunları başarmanız art adım değil, ülkenizin, Rusya’nın büyük-hümanist edebiyatına, sanatına, kültürüne; nice acılardan geçmiş hatri sayilir büyüklükte ve barış sever halkınıza karşı göreviniz, gönül borcunuz olacaktır…”

Ataol Behramoğlu İstanbul, 13.03.2022

Asya-Afrika Yazarlar Birliği LOTUS, Avrupa HOMEROS Ödülleri ve PUŞKİN MADALYASI sahibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.