“Aşı zorunlu olacak mı?” sorusuna Bakan Koca’dan yanıt: Şu an için gündemimizde yok-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen bakanlar heyeti Toplantısı sonrası sualleri yanıtladı. Önemli açıklamalarda bulunan Koca, nihayet tek haftada Delta varyantı olay sayısının 284’ten 750’ye çıktığını söyledi. 36 şehirde Delta varyantı görülürken bakanimiz Koca, “Son tek haftaya baktığımızda özellikle düşmesi koşul olan vakanın düşmediğini, yüzde 20’lere yakın tek artışın olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“GEREKTİĞİNDE AYAKLARINA DA GİDERİZ”

bakanimiz Koca, heyecan edilen “Aşı mecburi olacak mı?” sualine da cevap verdi. Aşılamada tek zorunluluk veyahut yaptırım olmayacağını belirten sağlık Bakanı Koca, teşvik amaciyla çalışmaların ayni ritimde devam ettiğini belirterek, “Şu vakit gündemimizde mecburi olarak halk olarak tek zorunluluğu gündemimize almak istemiyoruz. dahada çok vatandaşımızı inandirma etme yolunu kullanmak istiyoruz. Gerektiğinde ayağına gitme dahil olmak üzere her metodu deney etmek istiyoruz. Bunu da sahada yaygın tek şekilde Zati yapıyoruz. Her geçen vakit artıyor.” sözlerine yer verdi.

“DOĞU’DA ORANLAR DÜŞÜK”

Doğu illerine dikkat çeken bakanimiz Koca, “Doğu ve Güneydoğu’da aşılama oranlarının düşük olduğunu görüyorsunuz, ama gittikçe vakalarda da tek artışın olduğunu görüyoruz. Hakkari’de mesele şu vakit yüzde 50’lilere gelmiş oldu. Şırnak’ta yüzde 40’a gelmiş oldu. Ardahan’da yüzde 50’lerde olduğunu görüyoruz. Kars’ta eş şekilde. Adıyaman’da yüzde 50’ye yakın” dedi.

“İKNA DIŞI BİR YÖNTEM DOĞRU DEĞİL”

Bakan Koca, “Bizim vatandaşın ayağına gidip dahada mobil yoğun ekipler ile devrede olmamız gerekiyor. yurttaşı inandirma etme dışında tek yaptırımla uygulamak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi, o bizim dışımızda. İkna dışında tek metotla yapılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

NORMALE DÖNMENİN tek YÖNTEMİ AŞI

“İkna amaciyla alternatifler olur mu?” sualine ise bakanimiz Koca şu yanıtı verdi:

“İknada normale dönmenin, okulları açmanın, etkinliklere onay edilebilmenin tek yolunun yasamsal bağışıklık, bunun da aşılamayla mümkün olduğunu dile getirmek gerekli. Vatandaşımızın bunu bilerek katılması gerekiyor. hemide kendisinin sıhhati amaciyla hemide en sevdikleri için.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir