Aşı oranı en düşük iller arasında yer alan Diyarbakır’da hastaneler gençlerle dolup taştı-haberi

Vaka sayısında mavi kategorideyken al kategoriye geçen, önlem ve tedbirler artırılmasına karşın vatandaşların bunlara uymamasından dolayı her geçen vakit vakaların arttığı Diyarbakır‘da alana çıkan tablo korkutuyor. Aşı oranının düşük olduğu kentte, hastanede doluluk oranı fule yakın vaziyete gelirken, yatan hasta kisi olanlarda iki doz Biontech aşısı yaptıranların olmadığı alana çıktı. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve muayenehane Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, yatan hastaların yüzde 90’ı aşısız veyahut iki doz veyahut tek doz Sinovac aşısı olanların olduğunu, bunun dışında tek doz Biontech olanlar yüzde 10’unu oluştururken iki doz Biontech aşısı olup yatan hastanın olmadığını açıkladı.

HASTANELER DOLDU

Hastane doluluk oranına da dikkat çeken Prof. Dr. Tekin, hastanelerde yer bulamama problemi yaşanacağını kaydetti. Prof. Dr. Tekin, “Vaka sayılarına baktığımızda olay sayılarımız ve hastanelerde doluluk oranı da arttı. Biz Dicle Üniversitesi olarak ve muayenehane ile tertemiz yoğun bakım açtık kliniklerimiz nerdeyse fule yakın gidiyor. başka hastanelere baktığımızda da aynı duyumları alıyoruz. olay sayıları ve doluluk oranları çok arttı, bunun benzeri giderse Sahiden hastanelerde yer bulamayacak vaziyete geliriz, o nedenle şimdiden dikkat etmek gerekiyor” dedi.

“YATIŞLARDA GENÇLER dahada ÇOK”

Yatan hastalar arasında aşı olmayan, Sinovac aşısı tek ve iki doz olanların yüzde 90’a civarindan olduğunu anımsadan Prof. Dr. Recep Tekin, toy neslin yatışlarının artığını vurguladı. Prof. Dr. Tekin, “Yatan hastaların profiline baktığımızda özellikle toy hasta kisi olanlarda tek artış görüyoruz, ihtiyar nüfusta var ama toy nüfusta yatış dahada çok olmaya başladı” diye konuştu.

“2 DOZ BIONTECH AŞISI var olan YOK”

Yatan hastalar arasında yüzde 90’ı aşısız veyahut iki doz Sinovac aşısı olanlar olduğunu anımsadan Tekin, yüzde 10’luk kesimin tek doz Biontech olduğunu, iki doz Biontech aşısı olanların hastanede yatışı olmadığını belirtti. Prof. Dr. Tekin, “Aşı olarak bakacak olursak çoğu aşısız yüzde 80-90 aşısız veyahut iki doz Sinovac veyahut tek doz sinovac var olan kişiler. Bunun dışında tek doz biontech olanlar yüzde 5- 10’luk bölümü oluşturuyor. tek doz biontech aşısı olup yatan hastamız var ama iki doz biontech aşısı olup yatan hastamız yok gibi. Bu da şunu gösteriyor ki özellikle iki doz biontech olmuş kişilerin hastaneye yatış oranı veyahut yoğun bakıma yatış oranı nerdeyse yok gibi. özellikle bu iki doz biontech aşısını evvela olalım ve bu hastalıktan korunalım” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Murat Başal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir