Asgari ücrete örnek zam-haberi

Hak-İş Konfederasyonu’ndan minimum ücret zammı öncesi ‘örnek zam’ adımı geldi. Hak-İş genel Başkanı Mahmut Arslan, başkanlığını yaptığı Hizmet-İş Sendikası çalışanlarının maaşına temmuz ayından bu yana ‘6 aylık enflasyon artı iyileştirme’ zammı yapma kararı aldıklarını bildirdi.

YÜZDE 50’YE VARABİLİR

Zam kararını SÖZCÜ’ye açıklama eden Arslan, bu zamla minimum ücret ile alakalı Daha net kararını veremeyen hükümete tek manada misal olacakları iletisi verdi. ülkemiz İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu sene evvel 6 aylık çagi amaciyla tüketici enflasyonunu yüzde 40 civarında izahı bekleniyor. Bu vaziyette sendika çalışanlarına ‘yüzde 40 TÜFE artı iyileştirme’ yoluyla yüzde 50’ye varan oranlarda ara zam yapılması gündeme gelebilecek.

Arslan, enflasyonun böylesine hızla yukarıya gideceğini olasılık edemediklerini, yükselen hayat pahalılığıyla birlikte ara zammın kaçınılmaz vaziyete geldiğini söyledi. personelin enflasyon kaybını temmuzda telafi etmek amaciyla evvel olarak Hizmet-İş’te ‘enflasyon artı iyileştirme’ çalışması başlattıklarını belirten Arslan, “Önce kendisinin sendikamızda toplu sözleşmeleri enflasyona karşı savunmak amaciyla prensip kararı aldık. 6 aylık TÜFE ne çıkarsa onun üstüne tek miktar iyileştirme ek edip ara zammı yapacağız. Makasın açılmaması amaciyla seyyanen tediye de olacak. Hak-İş ile konfederasyona bağlı bütün sendikalarımızdaki personelin toplu sözleşmelerine de bu zammın uygulanmasını görüşe açacağım” dedi.

Mahmut Arslan, temmuzda Yalnızca minimum ücrete değil halk ve hususi sektördeki sendikalı sendikasız bütün çalışanlara ara zam yapılması gerektiğini söyledi.

‘Toplu sözleşmelerde iyileştirme olmazsa kıyamet kopar’

Mahmut Arslan, temmuzda Yalnızca minimum ücrete değil halk ve hususi sektördeki sendikalı sendikasız bütün çalışanlara ara zam yapılması gerektiğini söyledi. Arslan, “Sadece minimum ücrete zam yapılıp da toplu sözleşmelerde iyileştirme yapılmazsa o vakit kıyametin kopacağı gündür. 20 senelik işçiyle minimum ücretli aynı maaşı alırsa, toplu sözleşme sistemimiz tümden çöker, sendikal mücadelenin manası kalmaz” dedi.

Ücret vergisi tek sene alınmasın

Enflasyonu telafi zammının memleket genelindeki bütün çalışanlara uygulanmasının koşul olduğunu söyleyen Mahmut Arslan, bunun amaciyla devletin gerekirse teşvik ve destek vermesi gerektiğini belirtti. Arslan, kira zamlarının sınırlandırılmasında olduğu benzeri devletin ücretlerden tek sene süreyle vergi almama, sosyal güvenlik müessesesi primini fondan tediye benzeri yöntemlerle maaşlarda net iyileştirmelerin önünü açabileceğini ifade etti.

Yurt dışı üretici enflasyonu tekrar üç haneyi gördü İlginizi Çekebilir Yurt dışı üretici enflasyonu tekrar üç haneyi gördü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir