ASELSAN, Konya’da üretime başladı! Fabrika, bin 200 kişiye ekmek kapısı olacak-haberi

ASELSAN Konya‘daki çalışmalarla alakalı açıklamalarda bulunan AK Parti Konya mebus Ziya Altunyaldız, Yorucu salgın şartlarına karşın Türkiye‘nin dış ticaret performansının hızlı tek toparlanma gösterdiğini söyledi. sene evvel çeyreğindeki yatırıma ve istihdama dayalı büyümenin 2. çeyrekte ihracatın da desteğiyle çok dahada güçleneceğini ifade eden Altunyaldız, şöyle ayni ritimde devam etti:

İHRACATTAKİ nihayet vaziyeti DEĞERLENDİRDİ

“Yılın evvel yarısı ihracatımız amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek başarıyla geçti. Haziran ayı itibarıyla Cumhuriyet tarihinin maksimum aylık, 6 aylık ve senelik ihracatını gerçekleştiren ülkemiz, bu müspet performansına temmuz ayında da ayni ritimde devam etti. Temmuz ayında ihracatımız yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolara yükselirken dış ticaret performansımız tertemiz tek faza geçmiş durumda. İhracatımız 201,5 milyar dolar rakamına ulaştı. Bizim açımızdan psikolojik tek eşikti. nihayet dönemdeki büyüme, dışsatım performansı ve yatırım iştahı, Türkiye’nin ahenk gösteren ücret hedeflerine hızla gittiğini gösteriyor. nihayet 12 aylık ihracatımız tek evvelki döneme göre yüzde 21’lik artışla 201 milyar dolara yükseldi ve tarihinde evvel kez 200 milyar dolar seviyesini aştı.”

KONYA’NIN BİRİM BAŞINA İHRACAT DEĞERİ 2,1 DOLARA YÜKSELDİ

Altunyaldız, Konya’nın da imalat ve dışsatım performansıyla göz doldurduğuna dikkati çekti.

Nitelikli ve çok teknolojili ürünlerde yükselen ivmesiyle Konya’nın endüstri ve ihracatta da Türkiye’nin mühim merkezlerinden birisi olduğunu belirten Altunyaldız, “Ülkemizin toplaminda ihracatı tarihi seviyelerini görürken bu dönemde Konya, müspet ayrışan performansıyla dikkati çekiyor. Temmuzda şehrimizin ihracatı yüzde 8,7 artarken evvel 7 ayda yüzde 258’lik artışla müdafaa sanayii başta olmak üzere katma kıymetli sektörlerde mühim artışlar kaydettik. Konya nihayet vakitte nitelikli ve çok teknolojili ürünlere odaklanıyor. Ülkemizde 1-1,2 dolar düzeyinde var olan birim başına dışsatım değeri Konya’da 2,1 dolara civarindan yükseliyor.” diye konuştu.

BİN 200’ÜN ÜZERİNDE ÇALIŞANI OLACAK

Altunyaldız, ASELSAN Konya’nın model tek yatırım olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“ASELSAN Konya, müdafaa sanayisinde hakikat büyümeye, teknoloji transferine ve bu gelişimini başka sektörlere yaymaya baz alinarak nihayet derece kıymetliydi. ASELSAN Konya, çok hızlı şekilde tamamlandı ve geçen sene devreye alındı. Şu anda değişik projeleriyle üretime ve istihdama başladı. Her geçen vakit istihdamı artıyor. İnşallah 800’ü mühendis 1200’ün üzerinde çalışanı olacak. Bu çalışmaları başka müdafaa endüstri şirketleriyle tedarik alım noktasında paylaşımı olacak. Küresel manada onların açılımını saglamak etmiş olacak. Konya’daki bu çalışmalar şehrimizin müdafaa sanayisinde Türkiye’de evvel 3’e yerleştiğini alana koydu.”

400 NİTELİKLİ TEKNİSYEN İSTİHDAM EDİLECEK

ASELSAN Konya’nın, sahip olduğu yetenek, kabiliyet ve nitelikli iş gücü açısından önemine işaret eden Altunyaldız, fabrikada 400 nitelikli teknisyenin istihdam edileceğini bildirdi. Fabrikada Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarının yoğun olarak gerçekleştirildiğini belirten Altunyaldız, buranın Yalnızca ülkemiz değil bütün arkadaş ve kardeş ülkeler amaciyla de gereksinim olabilecek ürünlerin üretilmesi açısından mühim olduğunu vurguladı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Abdullah Doğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.