Apple’ın kurucusundan yatırımcılar ve girişimciler için ipuçları-haberi

Steve Jobs’la birlikte teknoloji devi Apple’ı kuran Steve Wozniak, yatırım ve girişimlerle alakalı çeşitli ipuçları verdi. Wozniak, kripto paralara karşı neden ‘çok şüpheci’ olduğunu da anlattı.

CNBC Make It’e konuşan Wozniak evvela yatırım konusundaki felsefesini şu sözlerle özetliyor: “Sıklıkla yatırım yapmayı seven biri değilim. Onları her vakit izlemek zorunda olmaktan hoşlanmıyorum. keyifli ve düşük stresli olmayı seven biriyim.”

Ancak Wozniak inandığı tek girişim olduğunda kazanç koymaktan çekinmeyen tek iş adamı. Wozniak halihazırda süre gelen reality şov ‘Unicorn Avcıları’ programının tek yatırımcısı. Bu programda Wozniak’ın yanı sıra Daha önceki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazine Bakanı Rosie Rios ve şarkıcı Lance Bass benzeri meşhur isimler de bulunuyor. Bu yatırımcılar programda teknoloji start-uplarının yatırımları ile ilgileniyor.

AMACIM TONLA kazanç KAZANMAK DEĞİL

Genç girişimcilerin yatırımları ile alakalı de konuşan Wozniak emelinin “tonla kazanç kazanmak” olmadığını söylüyor. Wozniak bunların aksine, kişisel olarak alakasını çeken şirketleri ve fikirleri destekleyen tek yatırımcı.

Bu Wozniak’ın servetine de yansımış. Örneğin 2011’de can veren Daha önceki ortağı Steve Jobs’un tek milyarder olarak can verirken Wozniak’ın serveti 140 milyon dolar civarında.

‘MAKUL MALİYET TAVSİYESİ’

Ancak onun yatırım yapma konusundaki isteksizliği, teknoloji şirketlerinin ona devamlı satış yapmaya çalışmasını engellemiyor. gün içinde tek düzine şirket, “Yeni Apple olacağız, tertemiz Steve Jobs olacağız” diyerek Wozniak’ın kapısını çalıyor.

Wozniak’ın girişimcilere verdiği öneri ise şöyle: “Bir teknolojinin matematiksel, ilmi ve mühendislik açılarından uygun tek maliyetle geliştirilme şansı olmalı.”

‘HER ŞEYİ KREDİ İLE YAPMAYIN’

Wozniak’ın yatırım ile alakalı kullandığı mühim kavramlardan biri de şüphecilik. Wozniak,  şüpheci olmanın tek yatırımcıya her vakit muavin olduğunu düşünüyor. Bu şüphecilik hemide teknoloji ile alakalı ayni vakitte da mali konularda olmak zorunda.

Wozniak, finansal açıdan oldukça tutucu olduğunu ve uygulamak istediği nihayet şeyin kendisini aşırı derecede genişletecek tek şirkete yatırım uygulamak olduğunu belirtiyor. Ona göre maliyetlerin karşılanabilir olması nihayet derece önemli. Wozniak her şeyi krediyle yapılmasına ise kati karşı çıkıyor.

KRİPTOLAR ile alakalı ŞÜPHECİ

Ünlü iş insanı nihayet dönemin en popüler yatırım aracı var olan kriptolara da oldukça kuşkulu yaklaşıyor. Wozniak, kripto yatırımların vasati tek insan amaciyla çoklukla “çok riskli” olduğunu düşünüyor.

Ona göre kriptoların karmaşık ve değişken yapısı, bilgisiz yatırımcıların hırslarını kullanan dolandırıcılar amaciyla çok fazla fırsat oluşturuyor. Wozniak bu konuyla alakali şunları söylüyor:

“Yalnızca tek tür pay senedi benzeri çalışan ve görebileceğiniz tek şeye dayanan kripto kazanç birimleri arıyorum. Bunlar da Zati başarılı oldular””

SADECE BITCOIN TUTUYOR

Wozniak bu fikirlerine karşın “Unicorn Avcıları” programı amaciyla yaratılan Unicoin isimli tek kripto kazanç biriminin de tanıtımını yapıyor. Wozniak Ayrı olarak Bir hayli kripto kazanç birimiyle de “oynadığını” söylüyor. Ancak Wozniak bu varlıkların çoğunu hızla satmış. Wozniak kripto yatırımları ile alakalı öyküsünü şu sözlerle anlatıyor:

“Korktuğum amaciyla Yalnızca bitcoin tuttum. Her vakit pay senetleri benzeri yukarıya ve aşağı, yukarıya ve aşağı takip etmek istemiyorum. Bu benim hayatım değil… İstikrarlı ve öngörülebilir şeyler amaciyla dahada çok arzum var.”

Zam talebi art çevrilen işçiye Yargıtay'dan perişan haber İlginizi Çekebilir Zam talebi art çevrilen işçiye Yargıtay’dan perişan haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.