Ankaragücü haberi… Faruk Koca: Kesinlikle başkanlığa aday olmayacağım-haberi

MKE Ankaragücü takimi Başkanı Fatih Mert ile hiçbir problemi olmadığını belirten Faruk Koca, “Ben tek senedir kongre istiyorum. Bu yönetimle bu kulübün yönetilemeyeceğini biliyordum. Çalışanından, her şeyine civarindan pislik dolu. denetimi sizde olmayan tek takimi yönetebilir misiniz? Kongre istedim yapamadık. kendisinin siyasi kimliğim ile de Yalnızca kulübe katkı sağladım ama takim üzerinden Katiyen politika yapmadım, yapmam. Bu kulübe hangi siyasi parti destek olursa teşekkür ederiz. her biçimde görüşten insanlara kucak açtık burası ortak. bütün çıplağıyla açık bunlar” dedi.

“KİLİT VURULACAK KULÜBÜ DIŞARIDAN GELEN BİR erkek OLARAK ÖNLEDİM”

Sarı-lacivertli kulübün kapısına kilit vurulmak üzereyken idareye geldiğini ifade eden Faruk Koca’nın izahları şöyle: 

“Ben 15 aydır yönetimdeyim argüman ediyorum kimse benim civarindan Ankaragüçlü değil. Ankaragüçlü olmak nedir? Bu kavramı mı kullanmak bağırıp çağırmak mı? Benim yaptığım civarindan kim yaptı? Soruyorum, kim yaptı? 30 senedir Ankaragüçlüyüm diye nara atanlar var hepsine alan okuyorum. Kilit vurulacak takimi dışarıdan gelen tek erkek olarak önledim. Tevazu gösteremiyorum. bendeniz Ankaragücü ile ilgilenmiyorum. Net tek şey söylüyorum benim dışımda Ankaragüçlü yok. Fatih Mert ile sorunum yok. dört mücadele gitmedim maçlara. Malatya maçında uyardım dinlemediler. bütün makbuzları vereceğim. özellikle kulübün borçları Lira olarak söylenen borçlar yanlış tek sunum. 270-290 benzeri tek borç söyleniyor peki biz 23 milyon Euro’yu biz kime ödedik? Sırf 23 milyon avro tasima yasağına mevzu var olan futbolculara ödenen para, Daha da kulübün borçları var. 23 milyon avro borç ödüyorsunuz ve ödediğiniz borcun %22 de ekstra stopaj vergisi çıkıyor. hemide caza ödüyorsunuz ayni vakitte da cezanın da vergisi çıkıyor. Biz bunları ödemişiz, takriben her ay 12-13 milyon da cari gider var. Bunları da ödemişiz, bunları öderken de şu anda kulübün borçları yok mu, var doğal ki. Şimdi siz o vakit 295 milyon Lira borç var dediğinizde avro 6 Lira bu erken ise 10,5 TL. Futbolculara var olan borcun tamamına yakını da avro oldu. Bakın bendeniz söylüyorum 39 adet dosya var, tasima yasağına mevzu var olan dosyaların kapatmasından dolayı 23 milyon avro karar ödedik. bendeniz bu futbolcuların hiçbirini tanımıyorum, bilmiyorum. 99 dakika oynayan tek futbolcuya iki milyon karar ödendi.”

“14 MİLYON PRİM ÖDEDİM”

“Düşen tek takıma 14 milyon Lira prim ödemişim. Prim listesi elimde var. Bunların hepsini size vereceğim. Hem de en nihayet gelen prim listesini vereyim. Kasımpaşa mücadelesi döneminden evvel teknik kadroya ve futbolculara prim dağıttım. Net söylüyorum gelsin tek adet futbolcu veyahut teknik ekipten tek arkadaş bunu inkar etsin. tek de prim alacağı diye tek şey mi olur? Prim yöneticinin, idarenin motivasyonudur bu sorgulanır mı? Sezonda aylık alamayan futbolcular oldu ama yasamsal önem taşımamakta. Çağırırsınız takım kaptanını lig başında. Biz 25 bin Lira prim açıklamışız galibiyete, beraberliğe de dış beraberliğe 15 bin dahil beraberlik yoktu ama biz verdik 10 bin TL. Bizim sistemimiz bu.”

FARUK KOCA neden KÜSTÜ?

“Bakın beni Konya’dan arıyorlar haberim yok. 30 bin Lira prim yatmış benim haberim yok prim yattığından. Bu prim neden 30 bin Lira da 50 bin Lira değil. Diyorum ki benim haberim yok ama bu takımın primi Zati 25 bin lira, 30 bin Lira yatmış. bendeniz dört mücadele amaciyla 50’şer bin Lira prim açıkladım. Normalde sistemim 25 ama dört mücadele amaciyla 50 bin Lira vermişim. Beyefendiler veyahut onu arayanlar sezonun sonuna civarindan 50 bin Lira prim arayışı içinde. açıklama ettiğim prim 25 ama 5 çok yatmış 30 yatmış. Niçin 50 bin değil diye futbolcular soruyor, o soruyor, bu soruyor. Bu sorulacak Sual mu? bendeniz geçen sene Rize maçında 10 bin avro prim verdim takım grup düştü. bendeniz prim vereceğim takım grup düşecek bu doğru mu yani? O vakit dediler bize 50 bin Lira prim açıklayın Denizli maçında kalma sözü veriyoruz. Sözü verenler istifa ettik de onay edilmedi diyor. bendeniz 50 bin Lira prim verdim hani kalma sözü verenler nerede? Hani takım nerede? bütün primleri yatırdım hepsini yatırdım. bendeniz buradayım iki adet de yönetici var. Kulübün mali sorunlarını görüşmek amaciyla program yapıyoruz birlikte Malatya maçıydı. Yönetici olarak takımın perişan gidişatını sorma hakkım yok mu? İşte bendeniz sorduğum amaciyla dövüş çıktı. Hayır diyorlar takım perişan gitmiyor sana o aklı veren kim? bunun benzeri tek Sual mu var? buyruğa diye tek bebek üzerinden  us hocam oldu. buyruğa de yok burada. Benim kimlerle çalışacağımı başkasının sorma hakkı var mı, bendeniz herkesle çalışırım. bendeniz futbol camiasının içinden gelen biri değilim. tek futbolcu ile alakalı karar vereceğin vakit bilmezsin ne yaparsın? bendeniz çapraz sorgulama yaptım bunlardan biri de buyruğa diye tek arkadaş. Futbol camiasının içinden gelen biri. buyruğa benim  us hocam değil bendeniz Yalnızca tek Sual sordum.”

“BAŞARISIZ OLDUK”

“Nihayetinde başarısızız. Nedeni her halükarda mesuliyet idareye aittir. Sorumluluğun idareye ait olduğu tek anlayışta, yöneticinin, teknik heyete Sual sorma hakkı yok değil mi? bunun benzeri tek şey olur mu? Bunu sorduğunuz amaciyla amaç tahtası oluyorsunuz. Denizli maçında çıktık yarın hocadan rapor ve açıklama isteyelim dedik. Aldık mı bunu? Alamadık nedeni neydi aman hocaya dokunulmasın.”

“BİR YIL HİÇBİR ŞEYE KARIŞMADIM”

“Ben futbol camiasına tertemiz giren tek adamım. tek sene hiçbir şeye karışmadım net söylüyorum. Müdahalem olmadı. Transferlere dahil olmadım. Yalnızca Geraldo ve Badji’ye dahil oldum. geçen seneden de Atakan. denetim ile alakalı tek şey diyemem yurttaslar konuşur. bendeniz hiç ortada hakem demedim hep kendisinin oyuncumu eleştirdim.”

“OYUNCULAR içinde AYRIMCILIK YAPMADIK”

“Hiçbir oyuncumuz arasında ayrımcılık yapmadık. Kimseye şunu oynatın bunu oynatmayın demem. buyruğa Yıldız’ın getirdiği Geraldo’nun maaşının itinali ödendiği ama diğerlerinin sıkıntı yarattığı bildirildi Daha önceki futbolcular tarafından. Kime kazanç ödenmemiş burada? 100 milyon tediye yapması koşul olan takim 75 milyon tediye yapmış, nasıl ödenmemiş? Nasıl bu mevzunun muhatabı oluyoruz biz? Sarlija’nın alacağı var. Müsaade istedi biz de verdik. Alacağını alıyor şu vakit cezai tek işlemi yok. tek zararımız olmadı buradan. takim zarar etmedi.”

“220 MİLYON BORÇ VAR”

“Ankaragücü Kulübü’ne bendeniz 30 milyon kişisel kazanç verdim 22 milyon da bankaya kefil oldum. Toplamda 52 milyon bendeniz verdim. Totalde borç her şey dahil 220 milyon civarındadır. Yalnızca onlar değil. Bu kulübe benim dönemimde 180-190 milyon bağış geldi.”

“VİCDANIM ÇOK RAHAT”

“Ben her şeyi yaptım vicdanen rahatım, ama huzursuz muyum evet huzursuzum. Her şeyi yapmış olmam sorumluluktan kurtulmam mananına gelmez. Suçlu kimse müdahale etmem lazım, bendeniz ikaz ettim ama dikkate alınmadı. bendeniz yalnız tek şey yapmadım. hep birlikte yaptık, tek bir Badji’yi bendeniz getirdim. O konuda sorumluluğu alıyorum. dört adet hoca geldi birinci lig hocası. netice ne oldu? Hep aynı kriterlerle hoca getiriyoruz netice alamıyoruz. bendeniz Mustafa Dalcıyı istiyorum dedim inisiyatif aldım. Bizlerin yatacak yeri yok hocaya hocalık yaptırmadık, aşağıladık biz altını boşalttık ve o bunun için sabretti. Kasımpaşa maçında affını istedi, vermedik en nihayet ‘Denizli maçında beni bağışlayın’ dedi.”

“KÜMEDE KALMAK İÇİN HOCAYA PRİM VERDİK”

“Ankaragücü’nün Zati kendisi tek kriz, mühim var olan krizleri yönetmek. bendeniz yönetemedim net söylüyorum. İnisiyatif alalım dedim. Hikmet Karaman’ı aldık, Niçin aldık? Kümede kalmak amaciyla kümede kalması amaciyla hocaya prim dahi verdik, verecektik yani. Takımı teslim ettik 10 mücadele iyi gitti, 10 mücadele perişan gitti. önlem almak istedim ama alamadım sözleşmeden dolayı. bendeniz sözleşmelerde hep dikkat ettim. Yarın takım başarısız olursa, hoca giderse ne olacak? tek sene tazminat mı ödeyeceğim? Fuat Çapa imzalamıyor dediler ‘imzalamasın’ dedim. Takım başarısız olursa neden tazminat ödeyeyim? bütün hocalarla oyuncularla bunun benzeri sözleşme yapılmış bendeniz bunun için taş koydum bu sebeple istemeyen erkek oldum kulüpte. kirli işlere müsaade etmedim. netlikle kirli iş olmadı. Geçmiş idaresi eleştiriyoruz. Neden? Futbolcu 90 dakika oynamış tazminat alıyor, karar ödeniyor. Faruk Koca olarak inisiyatif kullandığım tek oyuncuya tazminat ödemedim. Hoca getiriliyorsa yetkiyi hocaya verirsiniz ve arkasında durursunuz hesabını da sorarsınız. Hocaların arkasında durduk olmadı, görev verdik olmadı. Hepsine aynı yetkiyi, desteği verdik. En çok görev Hikmet Karaman’a verildi. bütün mesuliyet hocasıyla futbolcusuyla bize ait. bendeniz yöneticiyim mesuliyet alıyorum evet ama takımı bendeniz düşürmedim. Takımı bendeniz mi oynattım futbolcuyu bendeniz mi kadroya aldım. Saba oynamıyor diyorlar? O oynamıyorsa başkasını oynatın demek müdahale mi oluyor?”

DHA

  • başkan adaylığı

Yayım tarihi
Spor olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir