Ani bebek ölümü sendromuna karşı araştırmalar devam ediyor-haberi

ABD’de her sene takriben 3.400 bebek ABÖS’den ölüyor. Resmi açıklamalara göre, ani veyahut bariz tek vefat nedeni yok. Uzmanlar, hangi bebeklerin ABÖS amaciyla riziko altında olduğunu veyahut bunun için neyin neden olduğunu Daha bilmiyor.

Avustralya’daki Westmead Çocuk Hastanesi’nde yapılan ve eBioMedicine dergisinde yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar, 2016 ve 2020 yılları arasında ABÖS ve başka bilinmeyen nedenlerden can veren 67 yenidoğandan alınan kan örneklerinde butirilkolinesteraz (BChE) isimli tek enzimin düzeylerini ölçtüler.

Kontrol grubundaki 655 bebeğin kanını incelediler ve ABÖS’den can veren çocukların BChE düzeylerinin yaşayan çocuklardan veyahut başka nedenlerle can verenlerden mühim ölçüde dahada düşük olduğunu buldular.

RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT

ABÖS çoklukla tek bebek uyurken oluyor. Uzmanlar, bebeğin beyninin nefes almayı ve uyanmayı denetim eden bölümündeki problemlerle ilişkili olduğunu olasılık ediyor.

BChE, kan basıncı ve solunum benzeri işlevleri denetim eden otonom sistemin tek parçası var olan kolinerjik sistemin tek enzimidir. Araştırma yazarları, BChE testlerinin gelecekteki ABÖS vakalarını belirleyip önleyip önleyemeyeceğini kesinlestirmek amaciyla dahada çok araştırmaya gereksinim olduğunu söylüyor.

Hamilelik esnasında sigara içmek, aile öyküsü ve acele doğum benzeri noktalar ABÖS amaciyla riziko faktörleri sayılıyor. Araştırmacılar, hayvanlar üzerindeki çalışmaların tepkisiz içicilik ile düşük BChE arasında tek bağ olduğunu gösterdiğini kaydetti.

CNN’in haberine göre, araştırmanın başındaki ad Dr. Carmel Harrington, 29 sene evvel kendisinin çocuğunu ABÖS sebebinden kaybetti.

Harrington, “Bebekler mutluluk dolu olmadıklarını bize bildiren çok kuvvetli tek mekanizmaya sahiptirler. çoklukla tek bebek, karnının üzerinde olduğu amaciyla uykuda nefes almada zorluk benzeri yasamsal tehlike oluşturan tek vaziyetle karşı karşıya kalırsa, uyanır ve ağlar. Bu araştırma Bir takım bebeklerin aynı kuvvetli uyarılma tepkisine sahip olmadığını gösteriyor” dedi.

Harrington, “Artık BChE’nin işin içinde olduğunu bildiğimize göre, bu neticeleri değiştirmeye başlayabilir ve ABÖS’ü geçmişte bırakabiliriz” diye ekledi.

 

Bilim insanları açıkladı... Sarılmak kadınların baski seviyesini düşürüyor İlginizi Çekebilir Bilim insanları açıkladı… Sarılmak kadınların baski seviyesini düşürüyor İlaçlara son... Uykusuzluk meselesi hususi tek uygulamayla rehabilitasyon edilecek İlginizi Çekebilir İlaçlara son… Uykusuzluk meselesi hususi tek uygulamayla rehabilitasyon edilecek

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.